Ahşap Boyama – Dekupaj Çatlatma Tekniği


Aşağıdaki resimlerde yapılan Ahşap Boyama örneklerinde Dekupaj Üstü Çatlatma tekniği kullanılmışıtr. Nasıl yapıldığına gelince, ilk olarak objemizi zımparalayıp temizliyoruz. Sonra, Cafe Crem ile içini ve dışını boyuyoruz. Kuruduktan sonra da seçmiş olduğumuz dekopaj kağıdını tutkalı ile yapıştırıyoruz. Kağıdımızın tam yetmediği bölümleri kendiniz de tamamlama yaparak boyayabilirsiniz.

 

Çatlatma Tekniği için 2 tüp çatlatma boyası kullanılıyor. İlk etapı yoğun bir şekilde cetvel ile düzleştirerek sürüryoruz. İkinci etabda da yine yoğun olarak derinlik versin diye sürüyoruz. Çatlatmaların derin olarak gözükmesini istiyorsanız, her iki çatlatma boyasını da yoğun miktarda sürmelisiniz. Fazlasını da cetvel ile sıyırarak atabilirsiniz. Açıklık olan yerlerine de tekrar çatlatma boyasını sürüebilirsiniz.

 

Çatlatma boyaları kuruduktan sonra da patina süngeri ile Antiguen sürüyoruz. Biraz bekleyip aralarına nüfuz etmesi için de siliyoruz. Son olarak da Dekopaj tutkalı sürüyoruz ve kurutup vernikliyoruz.

 

Umarız, siz de bu Ahşap Boyamadaki “Dekopaj Üstü Çatlatma” tekniğiyle kullanışlı objeler yaratırsınız. Şimdiden sizlere kolay gelsin diyoruz. :) 

 

Ahşap Boyama

 

 

Ahşap Boyama - 2

Not: Ahşap Boyama bölümümüzde; Dekupaj Tekniği, Transfer Tekniği, Stencil, Çatlatma gibi diğer ahşap boyama tekniklerini de bulabilirsiniz.

Comments: 62

 1. özlem says:

  Ben bu yıl el sanatları kursu açmayı düşünüyorum fakat ahşap boyamada bazı teknikleri tam olarak bilmiyorum mümkünse videolu yayınlayabilir misiniz?

 2. öykü ecem says:

  çok güzel benim annem de sizden bakarak yapıyor.

 3. Anonymous says:

  ahşap boyamaların desenleri çok güzel

 4. suzan says:

  bu siteye şans eseri buldum.acayıp mutlu oldum . bundan sonra sizinle beraberim .ben çok şey yaparım ama ahşap boyalarını tanımam .lutfen tarifleriniz resimle olsun çok daha iyi anlariz.
  teşekkürler

 5. beril says:

  ya şey yeni başlayanlara özel bi kaç teknik bulsanız ahşap boyamada???

 6. aynur says:

  bence gayet güzel olmuş

 7. ğülde says:

  ben a.b. kursuna yeni başladım çok sevdim herkese tavsiye ederim.

 8. gül says:

  ahşap boyamaya yeni başladım. Daha ayrıntılı istiyrum.

 9. şehri şahin says:

  ahşap boyama çok guzel ama çok masraflı :(

 10. gülay says:

  Siteniz güzel ama diğer tekniklerin yapılışını ayrıntılı(,mesela kullanılan çatlatma medyumları step 1 ve step 2) mi yazarsanız amatör olan bizlere daha çok yardımcı olacaksınız ..Ayrıca daha başka sayfalarıa kolaylıkla ulaşamadım..Teşekkürler başarılar…

 11. tuğçe says:

  çok güzel tek. tas. dersinde işime yaradı

 12. mehtap says:

  İyi akşamlar,
  Dekupaj üzerine hangi çatlatma boyasını kullandınız

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>