Ahşap Boyama Servis Sephası, Ahşap Boyama Blogları, Transfer Tekniği


Sevgili Hobilendik ziyaretçileri,

 

Bu yazımızda sizlere İstanbul’da yaşayan http://meralhobiart.blogcu.com‘un sahibi Meral Hanım’ı ve bloğunu tanıtmak istedik. Bloğunda ahşap boyama, cam boyama, seramik boyama ve çini boyama gibi farklı konularda yaptığı ürünleri sizlerle paylaşıyor. Aşağıdaki “Ahşap Boyama Servis Sephası“nın yapımını da kendisi bize gönderdi. Eminiz ki bu yazıyı okuduktan sonra merakla Meral Hanım’ın bloğunu ziyaret edersiniz. :)

 

Meral Hanım’ı ve bloğunu kendi sözleriyle kısaca tanıtmamız gerekirse; “İstanbul da yaşayan, iki çocuk annesi bir ev hanımıyım. Yaklaşık 2 yıldır çini, ahşap, seramik ve cam boyama ile ilgileniyorum. Çevrem ve dostlarım yaptığım işleri beğenince bende hem yaptığım işleri sergilemek hem de bu konu ile uğraşan insanlarla tanışıp bilgi alışverişinde bulunabilmek için yakın zamanda bir blog sayfası açtım. Sayfamda yaptığım çeşitli objeleri ve yapılışlarını, gezdiğim şehirlerde çekmiş olduğum doğal ve tarihi güzelliklerin resimlerini ve daha birçok konuyu bulabilirsiniz. Siz Hobilendik ziyaretçileriyle, yapmış olduğum ahşap boyama servis sehpamı paylaşmak istiyorum.”

 

Ahşap Boyama Sephası

 

Öncelikle obje, ahşap görünümü kapanana kadar (bir kaç kat) krem renkli akrilik boya ile boyanıp zımparalanır. Sonrasında ise seçdiğiniz transfer desenine uygun stencil deseni ile boyanır. Bu adımdan sonra ise Transfer uygulanır. Eskitme tonunun fazla koyu olmasını istemiyorsak iki kat sulandırılmış (süt kıvamında olacak) dekopaj tutkalını (sürerken kabarcık kalmaması için üzerinden fırça ile bir kaç kez geçerek uygulayın) fırça ile sürüyoruz. Objemizin kuruduğundan emin olunca bir miktar koyu kahve rengi yağlı boyayı gazete üzerine sıkıp sert bir fırça ile kenar kısımlara sürüp pamuklu bir bez ile istediğimiz tonlamayı yapıyoruz(yağlı boya uygularken boyayı fırçanın yarısının uç kısımlarına alın, boya fazla yoğun olmasın fırçanın temiz kısmı boşluğa gelecek şekilde kenarları tonlayın). Boyutlu boyalarla helozonlar atıp resmi hareketlendiriyoruz. Son olarak da vernikliyoruz ve ahşap boyama servis sephamız kullanıma hazır duruma geliyor.

 

Eğer siz de Meral Hanım’ın diğer  çalışmalarını yakından görmek isterseniz sizi bloğunda bekliyor olacak. Kendisinin blog adresi http://meralhobiart.blogcu.com. Sizler adına bu paylaşımı için Meral Hanım’a ve bloğuna teşekkürlerimizi bir borç biliriz.

Comments: 5

 1. sevim says:

  çok beğendim sitenizi bu arada oyumu da verdim.istanbul un gezilecek yerlerine bakıyodum sitenize geldim ahşap boyamalara girdim drken kendimi burda buldum:) ayrıcada kendi yaptıklarımdam one stroke tarzı boyadığım tepsi fotolarını gönderdim bakalım yayınlanacakmı…?

 2. tebrikler! yaptıklarınızı çok beğendim.Çalışmalarınızın devamını dört gözle bekliyorum.

 3. ankhialos says:

  tebrık ederım cok guzel olmus ellerınıze saglık

 4. gamze says:

  ahşap boyama servis sehpanız harika olmuş ellerinize sağlık

 5. Neslihan says:

  merhabalar. çalışmanız çok başarılı bende bu modelı uygulamak ıstıyorum sehpa ıcın transferı buldum ama stencilı bulamadım bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin..

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>