Ahşap Rölyef Çalışmaları, Ahşap Rölyef Örnekleri, Rölyef Anlatımı


Bloğundaki birçok ahşap rölyef ile Hobilendik.com olarak bizlerin de dikkatini çeken Funda Hanım, Rölyef çalışmalarını özenle hazırladığı tablolarıyla ziyaretçilerine sunuyor.

Blog hazırlamasının sebebini, hem kendi yaptıklarını başkalarıyla paylaşmak hem de adı pek duyulmamış bu çalışmayı tanıtmak olarak açıklayan Funda Hanım’ın kendi bloğunda bulunan bütün eserlerini incelemenizi öneriyoruz. (http://hobilerim-funda.blogspot.com)

Ahşap rölyef ve takı tasarımı ile uğraşan Funda Hanım, İstanbul’da bir butikte yöneticilik yapıyor. Funda Hanım, Taksim Metro’da sergilenmiş olan tablosunu nasıl hazırladığını sizler için anlatıyor. Tablolar hakkında ayrıntılı bilgi için Funda Hanım’ın bloğunu ziyaret etmeyi unutmayın! :)

Ahşap Rölyef:

Rölyef kısaca yükseltme ya da çökertme anlamına geliyor. Biz ahşap rölyefi ikiye ayırıyoruz: iç mekân ve dış mekân. Tablomdaki iç mekânda öncelikle bir resim ele aldım. Bunu istediğim ölçüde ozalitte büyüttüm. Daha sonra resimde bulunan her şeyin kalıbını alıp tabloyu oluşturmaya başladım.

Ahşap Rölyef Çalışmaları

Tabloda gördüğünüz her şey hamurdan ve ahşap kaplamadan oluşmuştur. Hiçbir malzeme hazır değildir. Mesela tartılan kızı yaparken önce mukavvaya resmini çizdim. Tutkal ve peçete yardımı ile şekillendirdim. Çiçek tutkalı ile nişastayı hamur haline getirip açtım. Önce tombiş kızın boğumlu bacaklarını ve kollarını oluşturdum. Gövdeye kol ve bacakları yapıştırdıktan sonra açtığım hamuru havlu gibi sardım. Artık bebek boyanmaya hazır hale geldi.

Dolap, kirli sepeti, fön makinesi, çamaşır makinesi, paspas derken hepsini silikonla yapıştırıp boya ve çerçeveden sonra tablomu bitirdim. Daha sonra da dış mekânı anlatmaya çalışacağım. Yine görüşmek umuduyla…

Eğer siz de Funda Hanım’ın diğer  çalışmalarını yakından görmek isterseniz sizi bloğunda bekliyor olacak. Kendisinin blog adresi http://hobilerim-funda.blogspot.com. Sizler adına bu paylaşımı için Funda Hanım’a ve bloğuna teşekkürlerimizi bir borç biliriz.

Comments: 9

 1. Anonymous says:

  çok şirin.

 2. dudiş says:

  Çok güzel çalışmalar var. mutlaka görmelisiniz

 3. yaban says:

  çok güzellerrrrrrrrrrrr

 4. sevoş says:

  harika şeyler

 5. NURDAN says:

  bu resmi çok iyi tanıyorum derken is
  mi okudum.başarılı tablolar funda kızımızın ürünüdür.tebrikler.

 6. gülay says:

  valla harika olmuş.elinize ve emeğinize sağlık.insan o tombişi hemen elini uzatıp sevesi geliyor.sanki canlı ya.RABBİM emeğinizi boşa çıkartırmasın.

 7. alise uzuncalı says:

  ELİNİZE, GÖZÜNÜZE ,YÜREĞİNİZE SAĞLIK.ÇOK GÜZEL OLMUŞ.GÜZEL KELİMESİ AZ GELİYOR. MUHTEŞEM.ÇOK BEĞENDİM ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK.BİR ALLAH’TAN CAN EKSİK KALMIŞ.SÜPEEEEEEEEEEEEEEEEEEER.

 8. funda says:

  Anonymous,dudis,yaban,sevoş,nurdan,gülay ve alise uzuncalı hepinize çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince güzel şeyler yapmaya devam edeceğim. Sevgilerimle hobilerim-funda.blogspot.com

 9. funda says:

  Öncelikle bu çalışmanızı paylaştığınız için tşkr ederim cok qüzel olmuş bende rölyef çalışmaları yapıyorum ki hayal qücüm sizinki kadar qüçlü değildi taki sizin rölyef çalışmalarınızı qörünceye kadar sizden ilham alarak bir adım daha ilerledim başarılarınızın devamını dilerim elinize sağlık inşAllah ilerde birqün bende sizin kadar başarılı olurum :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>