Bloglar için Altın Tavsiyeler


 

Öncelikle blog kelimesinin ne olduğunu ilk kez duyan site sakinlerine öncelikle “Nasıl Blog Sahibi Olunur?” yazımızı okumalarını tavsiye ediyoruz. Kim bilir belki heveslenip siz de ücretsiz olarak bir blog sahibi olup Internet dünyasına katılmış olursunuz.

Gelelim asıl konumuza. Bloglar hakkında bir otorite değiliz ama edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda bloglarınızın daha iyi gözükmesi, internet adabı ve daha çok nasıl ziyaretçi edinebileceğiniz konusunda bilgiler vermek istiyoruz.İşte size faydası olacağını düşündüğümüz altın tavsiyeler.  

 • Bloğunuza çok büyük resimler eklememeye çalışın. Büyük resimler, sitenizin daha geç açılmasına sebep olur.  Sitenize ilk kez gelen bir kişi de sayfanız geç açıldığı için beklemeden kaçabilir. Internette yüzbinlerce site var. Neden geç açılan bir siteyi beklesin ki. Zaman biz insanlar için çok değerlidir. Zaten Blogcu için şuandaki maximum sınır 150 KB(KiloByte). Internette büyük boyutlardaki resimleri, daha az boyutlara çeviren programlar var. Bu tarz programları kullanabilirsiniz. Örnek olarak PIXresizer tavsiye edebileceğimiz bu tarz programlardan birisdir.

 

 • Bazı bloglarda da hiç resim yok. Tamamen düz yazı var. Bloglarınıza az da olsa resim eklemeye çalışın. Bloğunuzu sıkıcı olmaktan kurtaracaktır. Ziyaretçilere eğlendiği-öğrendiği bir mekana tekrar gelmeleri için bir fırsat daha vermiş olursunuz.

 

 • Yazılarınız yazarken, yazı fontuna ve rengine çok dikkat edin. Dikkat çekecek renkler kullanayım derken, yazıların okunmasını güçleştiren renk kombinasyonlarından kaçının. Gözü yoran ve okunması zor renk kombinasyonlarını kullanmayın.

 

 • Ana sayfanızda çok fazla yazı veya resim olmasın. Bu tarz aşağıya kadar uzanan bloglar da yine geç açılma sorunu olacaktır. Özellikle blogcunun ve blogspotun bunun için önlemleri var. Bir sayfada gözükmesi gereken post(yazı) sayısına siz karar verebiliyorsunuz. Blogcu için Ayarlar-Genel Ayarlar-Bir Sayfadaki Kayıtlar bölümüne yazacağınız sayı kadar post(yazı) sayfanızda gözükecektir. Siteyi ziyaret edenler de diğer sayfalardaki yazılarınız için ise Sonraki linkini kullanarak ulaşabilir. Ana sayfanızda çok fazla yazı ve resim olmamasını şiddetle tavsiye ederiz.

 

 • Gelelim şu bloglardaki dinlediğimiz enfes müziklere. Öncelikle bir çok blogda güzel müzikler olduğu muhakkak. Bu işin güzel tarafı. Bir de madolyonun diğer yüzü var. Düşünün ki sitenizi ilk kez ziyeret edecek birisi var ve bu işi işyerinden vakit bulduğunda yapıyor. Sitenize girdiğinde bir anda bir müzik çalıyor. Kişi hemen sitenizi kapatacaktır. Bir başka kötü tarafı da, bazı bilgisayarlarda müzik çalan sitelerde problem yaratıyor. Bu genelde Windows Media Player’ daki bir ayardan kaynaklanıyor. Bu yüzden de bazı kişiler sitenize bir daha gelmeyecektir çünkü sizin bloğa girdiğinde internet sayfaları hemen kapanıyor. Müzik kodunu sitenize eklerken bu dezavantajları da düşünmenizi isteriz.

 

 • Bazı blogcuların yazılarında tüm yazıyı BÜYÜK HARFLERLE yazdıklarını görüyoruz. Bunun bazı sakıncası var. Öncelikle internet adabında büyük harfler kullanmak o kelimeleri bağırarak-vugulayarak söylemek anlamına gelir. Diğer taraftan TÜM YAZINIZI BÜYÜK HARFLE YAZARSANIZ DA OKUMASI GERÇEKTEN GÜÇ OLUR. Bu da kullanıcılarınızn siteye bir daha gelmesinde kafasında soru işaretleri bırakabilir. Ziyaretçiler zor okuduğu bir yazıyı, çok işine yaramayacaksa okumak için zaman harcamaz.

Gelecek yazımızda da bloglarınıza/sitelerinize nasıl daha fazla ziyaretçi çekeceğiniz konusunda bizce altın kurallar vereceğiz. Eminiz ki bir sonraki yazımızda vereceğimiz bilgiler ile, sitenizindeki yorum yazanların sayısının artmasını ve tahmininizden çok fazla ziyaretçinin sizin bloğunuza geleceğini göreceksiniz. Bizi izlemeye devam edin :) Not: Yukarıdaki yazı tamamen Hobilendik editörleri tarafından yazılmıştır. Bloglar konusunda bizce yanlış olan noktaları vurgulamaya çalıştık.

Elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sorunlarınızda bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz. Ayrıca sayfanın en altında gelen yorumlara da bakmanızı tavsiye ederiz çünkü bazı sorularınızın cevapları yorumlarda da olabilir.

Comments: 116

 1. shenay says:

  mail attım umarım almışınızdır…..

 2. lale says:

  bloğumda yorumların görünmesini istiyorum 1yorum var şeklinde açıp bakmak değil onun onu demeden görünsün istiyorum şimdiden teşkr cvp için

 3. Hobilendik says:

  Sayın Lale,

  Zaten bloğunuzu ziyaret edenler o yazının tek başına olan linke tıklarsa yorumlar da açık olarark gelir.

  http://www.Hobilendik.com
  http://www.Seyristanbul.com

 4. ayla says:

  son yazılarımın 10 tanesi nin gözükmesi için ne yapmalıyım.
  birde rss ayarlarında hayır
  20
  html var bu ne demek evet olursa sayı değişirse ne olur şimdiden teşekkür…

 5. elif says:

  siteniz ve blogculara yardımlarınız çok hoşuma gitti ben de blogumun hobilendik.com da yayınlanmasını istiyorum görüş ve eleştirilerinizi öğrenmek beni mutlu eder.

 6. Hobilendik says:

  Elif Hanım,

  Sizler gibi marifetli hanımların bloglarını sitemizde tanıtmaktan onur duyarız. Size Ücretsiz tanıtmınız için bir email attık lütfen onu okuyunuz ve bize bilgi veriniz.

  http://www.Hobilendik.com
  http://www.Seyristanbul.com

 7. selam nasılsınız size yine bir sorum olacak sayfada hata oluştu diyor ve online ziyaretci gözükmüyor…ve bazı şeyler yer değiştirmiş yardımcı olur yada beni yönlendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür…

 8. seyran says:

  günaydın öncelikle bize çok yardımcı oluyorsunuz. Bunun için teşekkür ediyorum Bir sorunum var.Bloguma kayan gif eklemek istiyorum. bunun için ne yapmalıyım ayrıca bloguma beklerim blogum hakkındaki fikir ve görüşlerinizi bekliyorum.iyi günler***
  blogum http.//marifetlendik.blogcu.com

 9. Ayla says:

  Merhabalar
  Öncelikle çok harika bir iş yapıyorsunuz ,bunun için sizi tebrik ediyorum.Sitenize tesadüfen rastladım ve baktım herkes dijital dünyanın Gönül Abla’sı gibi sorunlarını size yazmış.Dayanamadım ben de sormadan yapamadım.
  Bloğumun tasarımını elimden geldiğince kendim yaptım ama bir konuyu henüz başaramadım. Tarayıcının adres çubuğunda web adresimizin hemen başında minik bir icon oluyor. Bazı sitelerde veya bloglarda görüyorum , bu iconları kişiselleştirip kendi logolarını vs. kullanmışlar. Ben de bunun nasıl yapıldığını eğer mümkünse öğrenmek istedim. Şimdiden teşekkürler.Başarınızın artarak devamını dilerim

 10. Hobilendik says:

  Ayla Hanım,

  Övgüleriniz için çok teşekkür ederiz. Elimizden geldiği sürece sizlere yardımcı olmaya çalışyoruz.

  Sizin sorunuzun yanıtı Favicon ile yapılyor. Burada anlatacak kadar kısa değil ama Google’da Favicon diye ararsanız Türkçe sitelerde de yanıtı bulacaksanız.

  Ayrıca bloğunuzdaki ürünlerin tanıtımı için de size bir email attık lütfen o konuda bize bilgi veriniz…

 11. Asuman says:

  Verdiğiniz bu çok faydalı bilgilerden dolayı öncelikle size çok teşekkür ediyorum.Ben ,içinde yabancı dil bölümü de olan bir blog hazırlamak istiyorum . Bilirsiniz böyle dil öğrenme sitelerinde kelime yazar, yanında da minik bir hoperlör resmi olur, onu tıklayınca kelimenin o dildeki söylenişini dinleyebiliriz. Acaba ben de bloguma böyle bir özellik ekleyebilir miyim? Her kelimenin ya da cümlenin yanına nasıl söylendiğini de ses dosyası olarak ekleyebilir miyim? Unutmadan blogumu blogger’ da hazırlıyorum.
  Yardımlarınız için gerçekten çok sağolun ,şimdiden teşekkürler.

 12. oyun says:

  teşekkürler ellerinize sağlık..

 13. herşey çok hoş benim sitemideinceler bana dönerseniz sevinirim

 14. fatih says:

  Güzel makale

 15. Ben de bloğumun Hobilendik.com’da yayınlanmasını istiyorum

 16. Demet Kosal says:

  Merhabalar ,sitenizi tesadüfen buldum,iyi ki de bulmuşum diyorum.Verdiğiniz yararlı bilgilerden dolayı teşekkür ederiz.
  Bende henüz yeni bir blog oluşturdum **blogcuda** birçok konuda takılıyorum henüz,maalesef ana sayfada blogla dediğim halde benim resimlerim görünmüyor.Yer imlerine bloglayı sürüklediğim halde başaramadım.
  Öte yandan kıymetli vakitlerinizden bana da zaman ayırarak bloğumu gezerseniz ,değerli fikirlerinizi almak isterim doğrusu…Şimdiden teşekkür eder,çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>