Çocuk Sağlığı ve Beslenmesi Bölüm-1 (Dr. Emin Mindan)


Bebek ve DoktorDr. Emin Mindan ile Çocuk Sağlığı ve Beslenmesi konusunda sizler için faydalı sohbetler yaptık. Bu sohbeti 3 bölüme ayırdık. Sohbet içeriklerini aşağıda sırasıyla bulacaksınız.

Hobilendik: Bize kısaca bebek beslenmesi hakkında bilgi verir misiniz?

Dr. Mindan: Bebek, doğumdan hemen sonra, ilk 20 dakika içerisinde emzirilmelidir. Annesi sezeryan sonucu, kendine gelmemişse bile, emzirme gerçekleşmelidir. İlk 7-10 günlük sarımsı süt ( kolostrum) çok faydalıdır. Hem bebeklik dönemi hem de ömür boyu bir çok hastalığa karşı korur.

 

Hobilendik: Anne sütü kaç yaşına kadar verilmelidir?

Dr. Mindan: Bebek ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenebilir. Daha sonra ek gıdalara başlanır. Bebeği 2 yıl emzirmek gerekir.

 

Hobilendik: Annelerin sütü farklı mıdır? Her annenin sütü bebeğine yeter mi, bebeği olan anne nasıl beslenmelidir?

Dr. Mindan: Anne ve baba, daha bebek biyolojik olarak doğmadan önce, bazı tetkikler yaptırmalıdırlar. Genetik olarak bazı hastalıklar varmı? Kansızlık, hipertansiyon, kan şekeri ve kan yağları incelenmelidir. Bebek yapmak isteyen çiftlerin, hiç olmazsa belli bir süre, alkol ve sigaradan uzak durmaları gerekir. Hamile adayı anne, sigara içilen ortamda bulunmadan, doktorunun tavsiyesi ile folik asit, omega-3 ve ılımlı vitamin takviyelerine başlamalıdır. Anne adayı, hamile kalmadan önce , güneşten faydalanarak D vitamini bakmından yeterli seviyeye gelmelidir. Hamile kaldıktan sonra, mümkün olduğu kadar, zamanında yetişen sebzeler, meyveler, organik bakliyat ve tahıl,yumurta, et,kefir,probiyotik yoğurt ve peynir ile beslenmelidir. Kuruyemiş ( en faydalısı ceviz) ve kuru meyve de çok faydalıdır.( özellikle kuru erik, çekirdekli siyah üzüm). Kuru meyve ve kuruyemişlerin organik olanları bulunabilir.Yağ olarak zeytinyağı ve tereyağını tavsiye ediyorum. Yeşil çay, ıhlamur, kuşburnu, siyah çay ve papatya şekersiz olarak içilebilir. Kefir; 1 litre günlük süte, 1 yemek kaşığı kefir mayası ilave edilerek, cam tencerede yoğurt gibi mayalanabilir. Elde edilen kefirden, yine günlük sütle ve maya olarak, elde ettiğiniz kefirden yarım çay bardağı kullanarak, lezzetli yoğurtlar yapılabilir. Kuruyemişler, tuzlu ise, yıkayıp fırında ısıtarak yenebilir. Yemekleri, kısa sürede buhar, düdüklü tencerede, kendi suyu ile pişirip, yemek ılık iken sızma zeytinyağı ilavesi daha uygun olur. Bazı yemekler fırında veya ızgarada hazırlanabilir. Kızartmalar, loğusa için ( hatta kimse için) uygun değildir.

Çok ağır bir hastalığı yoksa ve normal besleniyorsa, o annenin sütü bütün mamalardan daha faydalıdır. Yeteri kadar süt olması için, annenin günde 3 litre yazın biraz daha fazla sıvı alması gerekir. Susamadan içmek gerekir. Anne, yeterli sıvı alıp almadığını, idrar rengi ile anlayabilir. Eğer, idrarı açık renkte ise susuz kalmamış demektir.

 

Hobilendik: Organik gıdalardan bahsettiniz, neden organik? Ayrıca hamile anneye balık tavsiye etmeyi unuttunuz.

Dr. Mindan: Hayır unutmadım, dünyamız çok kirlendi, denizler de kirlendi. Ağır metal zehirlenmesine engel olmak için, (özellikle civa ) balık tavsiye etmedim. Küçük balıklar daha az etkilenirler, canı çok çekerse anne adayı, küçük balıklardan yiyebilir. Ege denizinde tutulanlardan olursa daha iyidir. Organik gıdalar da doğal gübre ile, hormon ve böcek ilacı kullanılmadan elde edilirler ve tabi ki daha sağlıklıdırlar.

Comments: 4

 1. damla says:

  çocuk sağlıını çok düşünüyorsunuz galiba

 2. esra nur says:

  harika bilgiler verdiniz çok mersi

 3. anaokulu says:

  hala anne sütünün özellikleri çözülemedi. Çocuk yaşamı boyunca inanılmaz faydaları olduğu hergün yeni bir keşifle kanıtlanıyor. 24 ay anne sütü verilmeli

 4. lara says:

  bebeğim 6.ayını doldurdu.ara ara emiyor sebze çorbalarına başladım ancak kendi sütüm ve kefir ile yoğurt yapmak istiyorum nasıl yapabilirim. birde ceviz ve fındık ezip mamalara katmamı önerdiler şimdi katabilirmiyim.yormlarsanız sevinirim

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>