Katarakt Nedir, Nasıl Oluşur, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Katarakt, gözdeki merceğinin saydamlığını kaybetmesi sonucu meydana gelir. Saydamlığı bozulan mercek buzlu, isli ya da lekeli cam gibi olur ve bu şekilde görme şikayetleri başlar. Hastalık gözlerden birinde veya ikisinde aynı anda ya da farklı zamanlarda meydana gelebilir. Ancak bir göz genellikle diğer göze göre daha fazla etkilenir. Hastalık ileri seviye geldiğinde cisimlerin tamamı bulanık ve şekilsiz görünür. Baş ağrısı ile birlikte göz yorgunluğu oluşur. Göz merceğinin bir kısmı bulanıklaşır ve görmeyi sağlayan ışığın bu bulanık kısımlardan geçmesi mümkün değildir. Göz merceğinden daha az ışık geçer ve bu nedenle görüş bulanıklaşır. Hastalık genel olarak ileri yaşlarda görülür ancak ender olmakla birlikte doğum sırasında bebeklerde de ortaya çıkabilir.

Katarakt Neden Oluşur?

Genellikle yaşa bağlı oluşan katarakt, göze gelen darbeler sonucunda meydana gelebilir. Şeker hastaları, göze gelen darbeler ve uzun süreli kortizon kullanımı sonrasında da hastalık ortaya çıkabilir. Genellikle yaşlanan insanlarda katarakt hastalığı ile karşılaşır ancak sigara kullanımı, gözdeki yaralar ve genetik faktörler de bu hastalığın oluşumunu tetikleyen nedenler arasındadır. Katarakt ameliyatı tedavisi ilaçla ya da gözlükle yapılamaz. Tek tedavi yöntemi katarakt ameliyatı dır. Ancak “Ameliyat ne zaman gereklidir” sorusunun cevabını verebilecek tek kişi uzman göz hekimidir. Tedavi için uygulanan ameliyatların arasında günümüzde FAKO adı verilen fakoemülsifikasyon yöntemidir. Bu yöntemde kesi işlemi uygulanmaz. Üstelik ameliyat için hastalığın olgunlaşmasını bekleme gerek yoktur.

 

katarakt

katarakt

Katarakt Ameliyatı Teknikleri

Katarakt ameliyatında bir başka teknikte multifokal lens uygulamasıdır. Bu uygulama mikrocerrahidir. Burada göz içi lensi yerleştirme tekniği uygulanır. Hastanın gözün içinde bulunan doğal mercek çıkartılır ve yerine hastanın görmesini iyileştirecek gözün iç yapısına uygun bir mercek yerleştirilir. Bu mercek hem uzağı hem de yakında görmeyi sağlar. Hasta bu ameliyat sonucunda yakın ve uzağı net bir şekilde görmeye başlar. Bir başka ameliyat yöntemi de femtosaniye lazerle bıçaksız katarakt tedavisidir. Bu teknoloji, hem hasta hem de hekim açısından güvenli bir şekilde tedaviye imkan sağlamaktadır. Ameliyatla sorundan kurtulurken özel göz içi mercek görme sorununa tamamen çözüm getirmektedir.

Katarakt Körlüğe Neden Olabilir

Katarakt körlüğe neden olabilir. Bu nedenle teşhis konulan bir kişinin hemen ameliyat edilmesi gerekir. Erken tanı bu hastalıkta son derece önemlidir ve katarakt ameliyatı için hastalığın büyümesi beklenmez. Çünkü körlük oluştuktan sonra hastanın görmesini sağlamak oldukça zordur. tedavi süreci ne kadar gecikirse görme derecesi de aynı oranda azalır. Katarakt ameliyat olduktan 15 gün içinde görmede belli bir düzelme olur. 15’inci günden sonra ise hasta tamamen iyileşir. Ancak bu süre içinde banyo yaparken dikkat edilmeli, öne doğru eğilmemeye özen gösterilmelidir.

Comments: 0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>