Kum Çölü, SAHRA ÇÖLÜ, SAHRA ÇÖLÜ Nerede?


Merhaba arkadaşlar, 2,5 milyon yıl yaşında olan ve Dünya’nın en sıcak çölü olarak bilinen SAHRA ÇÖLÜ bugünkü konumuz olacak.

ABD’ye neredeyse eşdeğer bir yüzölçümüne sahiptir. Fas, Mali, Libra, Cezayir, Tunus ve Mısır’ın da içinde bulunduğu 10 ülkeden geçmektedir.

Sahra Çölü’nün bazı kısımları turistler için kapalıdır. Ancak özellikle Fas, Tunus ve Mısır topraklarında bulunan önemli bölgelerine geziler düzenlenmektedir.

Sahra Çölü gezilerinde kum denizin ortasında bulunan vahalar büyük önem taşır. Kum dağları ve uçsuz bucaksız çölün ortasındaki bu medeniyet bölgelerinde çölü kültürünü daha yakından inceleyebilirsiniz.Sahra Çölü’ne gidenlerin en çok sabırsızlandığı ise devasa gökyüzünün altında kumların üzerinde uyumaktır.

Sahra Çölü’ne Ekim-Nisan ayları arasında gitmek uygundur. Bu mevsimde sıcaklıklar insanın dayanabileceği seviyelerdedir. Diğer aylarda sıcaklık geceleri sıfırın altında dolaşmaktadır. Kum fırtınaları ise Ocak ayından başlar ve Mayıs’a kadar aralıklarla görülebilir.

Sahra’nın bazı yerlerine arka arkaya 10 yıl yağmur düşmediği olur. Yağışlar, mineralleri yıkayıp götürmediği ve bitkiler onları tüketmemiş olduğu için, çölün zemini mineral besinler açısından çok zengindir. Bunun için, uzun süreli kuraklığı atlatmayı beceren tohum taneleri kısa ve güçlü sağanaklar biçiminde yağan ilk yağmurlarda hemen kök salıp çiçek açar ve birkaç gün içinde olgunlaşır.

Mineral bakımında zengin bu tabaka rüzgalarla dünyanın dört bir yanına dağılarak buradaki toprakları da zenginleştirir. Örneğin aslında toprağı mineral bakımında çok fakir olan Amazon bölgesi bu mineral takviyesi ile bitkiler için gerekli besini sağlar.

Sahra çölünün batı kıyılarının iklimi iç kesimlerinden farklıdır.Bu sahalar nemli tropikal hava kütlesinin etkisi altındadır.Sahra çölünün batı kıyısının yıllık sıcaklık ortalaması 18 °C olup iç kesimlerden 5 °C daha düşüktür. Yine bu sahalarda karalardan denize doğru esen rüzgarlar ile üstte bulunan su kütlesi akıntılarla uzaklaşır ve altta bulunan soğuk su yüzeye çıkar.

Ekvatora doğru yönelen bu soğuk su akımına humbolt ve benguela soğuk su akıntısı denir.İşte bu soğuk su akıntısı bir taraftan söz konusu bölgelerde sislerin oluşumunu sağlarken diğer taraftan havanın serinlemesine yardımcı olur. Sahra Çölü’nde ilk kez 18 Şubat 1979 tarihinde kar yağmıştır.

SAHRA ÇÖLÜ

SAHRA ÇÖLÜ

Yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments: 0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>