Kurban Bayramı, Tatil Önerileri, Kurban Bayramında Nereye Gidilmeli?


Provence

Fransa; tarih, kültür, doğa, zevk, manzara, yemek… Sanırım evrenin tüm güzelliklerini kendine saklamayı başarıyor. Fransa işte bu yüzden bayramda en çok tercih edilen yerlerden biri oluyor. Her bölgesi farklı bir hikaye, farklı bir macera. Ülkenin güneydoğusu Provence-Alpes-Cote-D’Azur’un Alpes-de-Haute-Provence bölgesinde yer alan Moustiers-Sainte-Marie komünü, Fransa’nın belki de en saf kasabalarından biri. Yemyeşil bir doğanın ortasında, falezlerin çevrelediği nil yeşili Saint Croix Gölü’nün büyüsüyle hayat bulmak, mükemmel bir bayram tatili.

Atina

Huzur ve sükûnet bir yana, sonsuz bir neşe vaat eden, deyim yerindeyse binlerce yıldır “hiç uyumayan” bir şehri Kurban Bayramı’nda keşfetmek hoş olmaz mıydı? Cevabınız evetse, Atina tüm ihtişamı ve mütevazılığıyla sizi bekliyor! 3400 yıllık bir tarihe; felsefe, demokrasi, tiyatro ve olimpiyatlar gibi insanlık tarihinin seyrini değiştiren gelişmelere ev sahipliği yapmış bu efsane kent, sıcak atmosferi, misafirperver insanları ve sofralarıyla insana bu iki uç duyguyu aynı anda yaşatan, “yaşanması gereken” bir şehir. Komşuda geçireceğimiz bir bayram tatili sayesinde zamanda da tasarruf etmiş olacaksınız.

Olympos

Olympos’a giderken ilk kez bir araba yolculuğu hiç bitmesin istiyeceksiniz. Yol boyunca gözünüzü kırpmadan seyrettiğiniz harika manzara, yemyeşil çam ormanları ve güneşin parlayan yüzü ruhunuzu dinlendiriyor. Şehrin gökyüzünü gölgeleyen binalarından uzak, alabildiğince masmavi bir gökyüzünün altında yolculuk etmek… Hızla giden bir arabanın camından bir film şeridi gibi geçen mavi ve yeşilin harika uyumuyla ruhunuzu dinlendirebilir; bayram tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz…

Cunda

Ne Yunan geleneklerinden tam kopabilmiş, ne de Türk adetlerinden vazgeçebilmiş Ayvalık. Ayvalık’ın gözbebeği Cunda Adası, ortak kültürlerle sulanan renkli bir çiçek gibi masmavi bir cennetin ortasında yüzünüzü güldürüyor. Acelesi olmayan bir hayatın içinde, sıcak insanların tebessümleriyle canlanan Cunda sokaklarında yalınlığı ve huzuru yaşamak istiyorsanız, bu bayram Cunda sizi bekliyor olacak!

Safranbolu

Safranbolu öyle bir kent ki, ayağınızı bastığınız ilk andan itibaren önce ruhunuzu kaplayan huzuru, zamanla tüm hücrelerinizde hissedebiliyorsunuz. Taş sokakları ve yeşil yamaçları gerdanlık gibi süsleyen eşşiz Osmanlı Konakları ile UNESCO’nun belirlediği “Dünya Kültür Mirası” listesine girmiş bu şehir, 18. yüzyıl Osmanlısını anlatan bir dönem filminin özenle hazırlanmış seti gibi adeta! Safranbolu, bayramı en güzel şekilde geçirebileceğiniz küçük ve “endişesiz” bir huzur kasabası.

Bodrum

Homeros’un ebedi mavilikler ülkesi olarak tanımladığı Bodrum… Beyaz badanalı evleri, begonvillerle zakkumlarla süslenen beyaz badanalı evleri, guletleri, gümbetleri ve daracık sokaklarıyla bir Ege masalı olan Bodrum’da, hareket sevenler için de sakinlik arayanlar için de yani burada herkes yer var.

Assos

Şu anki adı Behramkale olan fakat antik çağlardan bu yana Assos adı ile bilinen köy, girişinde Aristo tarafından karşılandığınız ve Athena Tapınağı’nın gölgesinde dinlendiğiniz bir huzur merkezi. Tamamı sit alanı ilan edilen köy, bu sayede hâlâ doğal yapısını koruyor. Önü uçsuz bucaksız deniz, ardı geniş vadi… Assos, en az tarihi değerleri kadar doğası ile de fark yaratıyor ve bayram tatiliniz için de muhteşem bir tercih gibi görünüyor. Temiz, berrak denizi ve yürüyüşe müsait uzun, düz dağ yolları çokca zaman geçireceğiniz yerler olacak.

Kurban Bayramında Gezilecek Yerler

Kurban Bayramında Gezilecek Yerler

Sizlerin de yorumları varsa düşüncelerinizi aşağıda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments: 0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>