Mark Zuckerberg ,Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg Kimdir?


14 Mayıs 1984’te New York eyaletinin White Plains kentinde doğdu. Babası Edward diş hekimi, annesi Karen bir psikiyatrist.

Zuckerberg’in Bilgisayara ilgisi  erken yaşta gelişmişti. Babasının  ona öğrettiği Atari BASIC programlama ile  ”Zucknet” adlı bir mesajlaşma programı geliştirdi. Ve bunu yaptığında ortaokul sıralarındaydı. Ailesi de evin içinde iletişim için Zucknet kullanılırdı. Zuckerberg sadece  arkadaşları ile oynayacağı,eğlence için bilgisayar oyunları yarattı.

Öğrenim hayatı boyunca parlak bir öğrenci oldu. Lise yıllarında çeşitli bilim dallarında birçok ödül aldı.

Amerika’nın en saygın üniversitelerinden Harvard’a girdi. Ondan beklenmeyecek bir biçimde okulu bıraktığında 20 yaşındaydı ve okulu bırakma nedeni sayesinde bir milyoner adayıydı.Okulu bırakmasının nedeni ise Harvard’daki tüm öğrencilerin fotoğraflarının yer aldığı facemash.com sitesini kurmak için okulun veri tabanını hacklediğinin anlaşılıp disipline verilmesiydi.

Zuckerberg 4 Şubat 2004 tarihinde  Harvard yurt odasından Facebook’un ilk girişimlerini başlattı.Zuckerberg için Facebook’un ilham kaynağı 2002 yılında mezun olduğu Phillips Exeter Academy’e dayanıyordu.

Daha sonra facebook.com sitesini kurdu.Site bir buçuk yıl içinde ABD’nin en büyük arkadaşlık sitesi haline gelince yatırımcıların dikkatini çekti ve yapılan yatırımlarla hızla dünya çapına yayıldı.

11 Eylül 2006′da Facebook, internetteki tüm kullanıcılara açıldı. Ardından mevcut kullanıcı tabanının protestoları yükseldi. 2 hafta sonra Facebook, geçerli e-mail adresi olan herkese kayıt olabilme hakkı tanıdı.

Mark Zuckerberg, Facebook sitesinde hak iddia eden eski arkadaşlarının açtığı birçok davayla uğraştı. Davalar genellikle Mark Zuckerberg’in yaptığı ödemeler sonucu “anlaşmayla” sonuçlandı.

Facebook, 2011 yılında The Brand Finance Global 500 listesine dünyanın en değerli 283. Markası olarak giriş yaptı.

Bu arada mart ayında yayınlanan Forbes dergisine göre, üye sayısı milyara yaklaşan Facebook sayesinde Mark Zuckerberg’in kişisel serveti 17,5 milyar dolarını aştı. Bu rakama göre Mark Zuckerberg, bugün dünyanın en zengin genci unvanına sahip. Üstelik bu parayı kendi kazandı.

Facebook’u 2004 yılında kuran Mark Zuckerberg, Time dergisi tarafından 2010’da yılın adamı seçilmiştir.

25 Şubat 2012’de aldığı karar ile şirketin %12′ lik hissesinin halka arzını kararlaştırdı. Zuckerberg hala Facebook ‘un %57 hissesine sahipdir.

Mark Zuckerberg, 19 mayıs 2012 tarihinde ise  9 yıllık Çin asıllı sevgilisi Priscilla Chan ile evlendi.

Mark-Zuckerberg

Mark Zuckerberg

Comments: 0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>