Paskalya Yumurtasının Hazırlanışı, Paskalya Bayramı, Paskalya


Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere yaklaşan Paskalya Bayramına istinaden Paskalya Geleneği, zamanı ve Paskalya Yumurtası Tarifi hakkında bilgiler sunacağım.

Paskalya Bayramı adını baharı ve bereketi simgeleyen eski Pagan tanrıçası ostara’dan alan bir bayramdır. Bu bayramın kutlanışı cok eskiye dayanır. Tavşan ve yumurta bereketin sembolüdür. Paskalya tarihi için Mart sonu ve Nisan ayının ikinci pazarı önerilir.

Paskalya, perhizle geçen beş haftalık (büyük perhiz) bir hazırlık dönemi ile son haftayı (kutsal hafta) kapsar. Paskalya Günü’nde (paskalya pazarı) sona erer. Pentekostes yortusuna kadar süren 50 günlük döneme, Paskalya dönemi (hamsin dönemi) adı verilir.

Paskalya Günü için evlerde özel çörekler (paskalya çöreği) yapılır; yumurta (boyalı paskalya yumurtası) haşlanır; mumlar yakılır; dualar okunur.

Paskalya’yı bütün Hıristiyan mezhepleri, kendi inanç düzenlerine göre kutlarlar. Süryanilerin temmuz ayında kutladıkları “Meryem Ana Paskalyası” adı verilen yortu da Paskalya kavramı içine girer.

Katolik Kiliselerinde, Paskalya gecesi ayininde yeni ateş kutsanır, paskalya mumu yakılır; kutsal kitaptan bölümler okunur, vaftiz törenleri yapılır (Hıristiyanlığın başlangıç döneminde vaftiz törenleri, yılda yalnızca bir kez, paskalya gününde yapılırdı).

Rum ve Rus Ortodoks Kiliselerinde gece ayinlerinden önce kilise dışında bir ayin alayı düzenlenir; alay, kiliseden çıkarken hiç ışık yakılmaz; dönüşte ise, İsa’nın dirilişini simgelemek için yüzlerce mum yakılır.

Paskalya Yumurtası Geleneği ve Yapılışı

Kişi sayısı kadar beyaz yumurta
Soğan kabuğu
Su

YAPILIŞI: Yumurta haşlama tenceresine yıkanmış yumurtaları,bir avuç soğan kabuğunu ve üstünü geçecek kadar suyu koyup altını kısıp yumurtaların rengi değişene kadar haşlayalım. Yumurtalar haşlandıktan sonra yumurtaları dilediğiniz renk ve desenlerde boyayıp, fırına koyun ve kalıp kıvamına gelinceye kadar bekleyin. Boyalar da kuruduktan sonra fırından çıkartıp soğumasını bekleyin. Üzerine ilaveten yapmak istediğiniz süslemeleri ekleyebilirsiniz. Son aşama olarak paketlendikten sonra Paskalya Yumurtalarınız hazır duruma gelmiş bulunmaktadır.

Paskalya Bayramında yumurtalar kaynatılır, boyanır sepetlere konulur arasına da doğurganlığın sembolü olan çikolatadan tavşanlar, hediyeler verilir. Hatta bu sepetler bahçede saklanılır ve çocukların Paskalya sepetlerinin ve çikolatalarını aramalarıyla yumurtaları tokuşturup bahse girmekle eglenceli hale getirilir.

Yumurta, her zaman için, yeniden doğuşun simgesi olmuştur. Eski zamanlarda, mısırlılar ve persler, misafirlerine yeni ve uzun bir yaşam dileği olarak, lila, pembe, mavi gibi canlı ilkbahar renkleriyle boyanmış yumurtalar hediye ederlermiş.Zaman icerisinde baharin gelisini kutlayan bu eski Pagan bayramini Hristiyan alemi Hz.İsanın dirilerek mezarından göğe yükseldiği inancına dayandırarak kutlamaya başlamıştır.

Yumurta süsleme sanatı kutsal ve törensel bir görevdir. Pysankanın gücüne olan inançlar çok güçlüdür ve işe başlamadan önce özel dualar edilir. Bu dualar, yumurtanın verileceği kişiye mutluluk, neşe ve iyi şans getireceğinin, onu kötülüklerden koruyacağının garantisiydi. Pysankaya hristiyanlıktaki haçın benzeri bir anlam yüklenmişti.

Evin hanımı pysanky yapmak için akşamın sessiz ve geç saatlerini tercih eder. Uygun ruh halini yakalamak için, tartışma, kavga ve günahlardan uzak bir “kutsal” gün geçirir. Her sanatçı yaptıklarını paskalyaya kadar gizli tutar, bu nedenle yalnız veya sadece yakın aile bireylerinin yardımıyla çalışır. Mutlak sessizlik gereklidir ve genellikle yaşlılar ve çocuklar uyuduktan sonra yapılır.Bu sessiz saatlerde, her sanatçı, pysankanın sembolizmini oluşturan özel ton, atmosfer ve ruh katmaya çalışır. Pysankanın çizimi ve boyanması tamamlanınca fırınlanır. Bu sadece balmumunu eritmek için değil, aynı zamanda hayat kaynağı güneşin gücüyle doldurmak ve pysankayı saflaştırmak içindir.

Paskalya Bayramı

Paskalya Bayramı

Yorumlarınızı bekliyoruz.

Comments: 0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>