Pora Pora Adası, Bora Bora Adası, Bora Bora Adasında Balayı


Merhaba arkadaşlar, bugünkü yazımızda sizlere BORA BORA Adası’ndan bahsetmek istedik.

Tahiti dilinde adı ilk doğum anlamına gelen Pora Pora olan, eski zamanlarda Vava’u olarak bilinen Bora Bora’yı James Cook, 1769 yılında Polinezya’ ya yaptığı ilk yolculukta keşfeder.

Sıralanmış volkanik dağları, berrak denizi, lagünleri ile dünyanın rüya adası balayı çiftleri ve Hollywood yıldızları için gerçek bir cennettir.

Bora Bora’dak, renkli mercan bahçesinde köpek balıkları, tropik balıklar ve kaplumbağalar, gizemli açık hava tapınakları maraeler mutlaka görülmeli. Sığ sularda vatozlarla dans edilmeli, siyah köpek balıkları ile yüzülmeli ve renkli balıklar beslenmeli. İnci çiftliğini ziyaret edilmeli ve Polinezya Siyah İncisi’nin sırları öğrenilmeli.

Şüphesiz rüyaların adası Bora Bora Fransız Polinezyası’nın en efsanevi adası, ‘Pasifik Kraliçesi’ olarak anılan Bora Bora! Lüks otellerin buluştuğu Bora Bora, Fransız Polinezyası’nda denize uzanan kazık üzerindeki bungalow’ların ilk uygulandığı yer. Bu yüzden adada düzenlenen turların çoğunda dalış da yer alıyor.

Havadan bakıldığı zaman Bora Bora turkuaz içine yerleştirilmiş minik bir zümrüt gibi gözükmektedir. Son James Bond olarak ünlenen Pierce Brosnan ailesiyle birlikte Bora Bora adasından çıkmıyor. Dünyanın bu en gözde tatil beldesi, Tahiti’nin 264 kilometre kuzey batısında yer alıyor. Bembeyaz kumsalları ve mercan gölleriyle gerçekten etkileyici bir ada. Temmuz’dan Ağustos’a kadar süren meşhur Heiva Festivali ise ada yaşamına renk katıyor. Güney Polinezya’dan kalkıp gelenlerle şenlenen festival boyunca herkesi şarkı söylerken ve dans ederken görebilirsiniz. Deniz ve güneşe bir gün ara verip bir cip kiralamanızı ve adayı keşfe çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Hotel Bora Bora yakınındaki Bloody Mary’s’de taze balık ve içki önerilir.

Havalimanı merkezden teknelerle 20 dakika uzaklıktadır. Adanın güneyinde bulunan Coral Garden doğal bir denizaltı parkı olup, pek çok değişik balık ile mercanların birarada bulunduğu yerdir. Lagoon aktiviteleri içinde en popüler olanı köpekbalıkları ile birlikte yüzebileceğiniz Shark Feeding Turu. Tahiti için vize gerekmektedir. Vize Fransız Konsolosluğundan alınmaktadır ve Schengen vizesi belgeleri gerekmektedir. Para birimi Central Pacific Franc’dır.

Bora Bora tropik bir bölgededir. Buna rağmen muson yağmurları, kasırga veya hortum yoktur. Kasım-Mart arası iklim biraz daha nemli ve yağmurludur. Mayıs Ekim arası daha kuru sezondur. En kuru sezonda yağmur yağabilir veya en yağmurlu sezonda günlük güneşllik olabilir. Yağmur aniden gelebilir. 15 dakika yağdıktan sonra hava daha sıcak olur.

Tahiti geleneklerine göre bahşiş verme adeti yoktur. Servis ücreti genelde faturaya dahil edilir.

Güneşin çok kuvvetli olması nedeniyle kuvvetli bir koruyucu kremi mutlaka bulundurmak ve şnorkelle dalışlarda T-shirt giymek vücudu güneşten korumak için iyi olur.

Yanınızda sıcağa karşı hafif giysi ve ayakkabılar, şapka, güneş kremi, yağmur ihtimaline karşı yağmurluk, deniz ayakkabısı , böcek ilacı ve yara bandı bulundurmanız tavsiye edilir.

Bora Bora çok emniyetli bir adadır. Günün veya gecenin herhangi bir saatinde heryerde yürünebilir.

Tahiti’nin ana dili Tahitian ve Fransızcadır. Otellerde hemen herkes ingilizce konuşabilmektedir.

Bora Bora Adaları

Bora Bora Adaları

Bora Bora Adaları

Bora Bora Adaları

Yorumlarınız varsa bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments: 0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>