Zanzibar-Tanzanya Nerede?, Tanzanya da Tatil, Zanzibar’ a Seyahat


Beyaz kumsalların, mavinin, baharatın, yeşilin, doğanın, geçmişin, acıların ve sevinçlerin yeri  Zanzibar . Her köşesini aklınıza, fotoğraflarınıza sığdırmaya çalışacağınız bu ada için yola koyulmalısınız. Buraya ulaşımda hem uçak hem de gemi kullanabilirsiniz. Fakat uçağı tercih ederseniz yukarıda harika bir manzara sizi bekliyor olacak.

Mercanlardan dolayı ışığın kırınımlarıyla oluşan adanın etrafındaki beyaz hale ve mavinin tonları adeta hoşgeldin der gibi.

Zanzibar’a geldiğinizde sıkı bir pasaport kontrolü sizi bekliyor (burası Tanzanya’ya  bağlı özerk bir bölge)olacak. Bunu atlattıktan sonra yönetsel bölge olan başkent Stone Town’a doğru yol alabilirsiniz.

Adı farsça ‘zengibar’ sözcüğünden geliyor Zanzibar’ın, anlamı ise ‘siyah insanların kumsalı.’ Mısırlılar, fenikeliler, yunanlar, araplar ve portekizliler gelmiş geçmiş ‘siyah insanların kumsalı’ndan. Medeniyetlere, doğuşlara, yok oluşlara şahit olmuş. Acılar, parlak şatafatlı geceler geçirmiş. Son olarak Umman Sultanlığı’nı görmüş ve ardından Birleşik Krallığın yarı sömürgesi durumuna gelmiş. 1964’ten beri ise özerk bölge olarak hayatına devam ediyor.

Zanzibar

Zanzibar

Sizlerin de yorumları varsa düşüncelerinizi aşağıda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments: 0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>