Argan, Argan Yağı Nedir? ve Nerede Yetişir?, Argan Yağı’nın Vücuda Faydaları


Argan Yağı Mucizeleri

Argan, sadece Fas’ın güneybatısındaki Sous Vadisi’nde yetişen bir ağaç türüdür. Yarı çöl halindeki vadinin kireçli toprakları, arganın çok dayanıklı ve meyveleri yağlı bir ağaç olmasını sağlar.

Bu ağacın meyvelerinden elde edilen argan yağı ise, doğal kozmetik ve organik gıda sektöründe sıklıkla kullanılan, içerdiği vitamin ve mineraller nedeniyle insan vücudu için en yararlı olan yağ türüdür.

Argan yağı, cildi çok kısa bir sürede nemlendirir ve cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Modern tıp tarafından kısa süre önce keşfedilmiş olsa da, argan yağı Faslı kadınlar tarafından yüzyıllardır kullanılmaktadır. Argan yağının en etkileyici özelliği yaşlanmayı önleyici anti-aging özelliğidir. Argan yağı cildin genç kalmasını sağlar ve kırışıkların yok olmasına yardımcı olur. Vitamin E açısından en zengin yağdır. 1 kg zeytinyağında 320 mg tocopherol bulunurken, 1 kg argan yağında 620 mg tocopherol bulunur. Bu zenginlik, argan yağının cilt için en yararlı yağ olmasını sağlar.

Yatmadan önce birkaç damla argan yağı uygulamak, cildin yenilenmesi ve yumuşaması için yeterlidir.

CİLT BAKIMINDA ARGAN YAĞI KULLANIMI

Yüz Bakımı

Argan yağı cildi yumuşatır, nemlendirir ve kurumaya karşı korurken, gündüz ve gece kullanımlarında kuru ve nemli cilt arasında denge kurar.

Gece yatmadan önce uygulanan argan yağı, uyku boyunca cildin yenilenmesini sağlar ve yaşlanmaya karşı savaşır.

Sabah kullanılan argan yağı, güçlü etkisiyle cildi güneş ışınlarına ve kötü hava şartlarına karşı korur. Soğuğun etkisiyle oluşabilecek çatlak ve gerginlikleri engeller.

Akne, Sivilce, Siyah Nokta Bakımı

Birkaç damla argan yağı haftada 2 – 3 kez, gece yatmadan önce hafif bir masaj ile cilde iyice yedirilerek uygulanmalıdır. Sivilcelerden kurtulmak için birkaç damla argan yağını pamuklu kulak çubuğuyla sivilcelere uygulayabilirsiniz.

Selülit ve Çatlak İzleri

Argan yağı, vücuttaki selülit problemlerini ve çatlak izlerini gidermek en ideal doğal üründür. Problemli bölgelere argan yağı uygulamanız, çatlakları giderir, çatlak oluşumunu önler ve cilde yeniden elastikiyet kazandırır.

Göğüs Bakımı

Argan yağındaki yüksek Vitamin E oranı, göğüslerin sıkılaşmasını sağlar. Daha formda, sıkı ve biçimli göğüsler için göğüs bölgesine sık sık argan yağı uygulayınız.

Saç Bakımı

Saçların yaşla birlikte kuruyup elastikiyetini kaybetmesi, daha az sebum üretmelerine neden olur. Saçlı derinin sebum üretiminin azalması saçın yıpranmasına, daha kuru görünmesine ve kırılmasına yol açar. Yaşlanan saçın sebum ihtiyacını karşılamak için öncelikle, saç derisinin ihtiyaç duyduğu doğal nem ortamını hazırlamak gerekir.

Argan yağı, zengin Vitamin E deposu olması sayesinde güçlü bir antioksidandır. Saça uygulandığında, serbest radikallerle savaşarak saçın zarar görmesini engeller. Aynı zamanda saçlı derideki kan dolaşımını hızlandırarak saç diplerinin güçlenmesini sağlar.

Argan yağı, en büyük etkisini saçta gösterir. Saçlı deriye her gün argan yağı ile masaj yapmak, saç dökülmesini azaltır, saçların parlaklığını, güzelliğini artırır. Donuklaşan, kuruyan saçları daha dolgun ve parlak hale getirir.

Vücut Bakımı

Argan yağını bedeninizin tamamına uygulayarak pürüzsüz ve ipeksi bir cilde sahip olabilirsiniz. Maksimum faydayı sağlamak için mutlaka temiz cilde uygulayınız. Kullanımdan önce cildinizin temiz ve gözeneklerinizin açık olması, cildinizin yağı daha iyi absorbe etmesini sağlayacaktır. En iyi sonuçları buhar banyosu sonrası uygulamalardan alacağınıza emin olabilirsiniz. Cildinizle ilgili herhangi bir sıkıntınız olmasa bile, haftada bir iyi bir banyo sonrası tüm vücudunuza argan yağı uygulamanız, pürüzsüz ve yumuşacık bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

Argan yağını kullanmadan önce elinizde ovduğunuzda ısınmaya başlayacaktır. Vücut uygulamalarında yer çekiminin tersine, yani aşağıdan yukarı doğru gitmeniz daha sağlıklı sonuç almanızı sağlar.

Argan yağını ayak parmaklarınızdan başlayarak iki ayağınıza iyice yedirin. İki elinizle yuvarlak hareketler yaparak, bacağınızı ve kaslarınızı iyice ovun. Karın bölgesini de dairesel hareketlerle ovarak göğüs bölgenize çıkın. Aynı masaj hareketleriyle göğüs bölgenize uygulama yaptıktan sonra omuzlarınıza geçin.

Omuzlarınızdan sonra baş masajına başlayabilirsiniz. İki elinizin parmak uçlarıyla ensenize masaj yaparak başınıza doğru gelin ve yuvarlak hareketlerle masaja devam edin. Son olarak saç diplerinizi hafif masaj hareketleriyle rahatlatıp, yağı vücudunuzun tamamına yedirin.

Argan yağının uygulamadan sonra 30 – 40 dakika boyunca vücudunuzda kalması gerekmektedir. O nedenle bu vücut uygulamasını akşam yatmadan önce gerçekleştirip, yağın başka yere dağılmasını engelleyebilirsiniz. Uygulamadan sonra pamuklu bir gecelik giyerek uyuyabilir ve sabah kalktığınızda duş alabilirsiniz.

Argan Yağı ve Faydaları

Argan Yağı ve Faydaları

Sizlerin de düşüncelerinizi bizlerle paylaşmanızı bekliyoruz.

Comments: 0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>