Aromaterapi Tanımı Ve Uygulaması


Aromaterapi, zihinsel,fiziksel ve duygusal tedavi için kullanılan bitki esanslarının etkin bir şekilde uygulandığı alternatif tedavi yöntemidir. “Bitki ruhu” olarak adlandırılan, bitkilerin çiçek, yaprak, kök, dal, sap, tohum, meyve ve dikenlerin içinde bulunan esanslarının, buhar distilasyonu yöntemi ile çıkarılan öz sularına esans yağı adı verilir. Aromaterapi uygulama yönteminde ilk kaynaklar Mısır medeniyetini göstermektedir. Bu alternatif tedavi yöntemi, Mısırlılar tarafından güzellik ve kozmetik amacıyla kullanılmıştır. Özellikle Milattan Önce 3 bin 500’lerden kalma buhar distilasyonu makinelerine rastlanmıştır. Aromaterapi uygulaması hem Hint tıbbı ayurveda, hem de Çin tıbbı tarafından kullanılmaktadır. Yunanlardan bu sistemi Mısırlılardan almıştır. Romalılar da Yunanlardan görüp uygulamaya başlamıştır. Araplar ise Çin, Hindistan, Roma ve Yunandan etkilenmiştir.

Distilasyon Yöntemi Jİbn-i Sina Tarafından Bulundu

Distilasyon yöntemi günümüzden bin yıl önce İbn-i Sina tarafından keşfedilmiştir. Günümüzde o zamandan kalan makine Pakistan müzesinde sergilenmektedir. Ortaçağda rahipler manastırlarda hastaları aromaterapi yöntemiyle tedavi etmekteydiler. Ayrıca bu dönemde alternatif tıp yöntemi uygulayanlara da cadı gözüyle bakılmaktaydı. Ancak Rönesans ile birlikte bu yöntem tamamen yayılmıştır. Aromatikler binlerce yıldan beri kozmetik sektöründe, tıpta ve dini amaçlarla kullanılmaktadır. Fransız kimyager Gattefasse ve Fransız doktor Valnet, yirminci yüzyılda aromaterapi tedavi metodu nu tekrar canlandırmıştır. Gattefasse, esans yağlarının şifa gücü ne inanan bir kimyagerdi. Bir gün laboratuarda çalışırken yanan elini saf lavanta yağı ile tedavi edince şifa gücüne olan inancı pekişti. Doktor Jean Valnet ise 2’inci Dünya Savaşı gazilerini bu yöntemle tedavi etmiştir. İlk masaj tekniklerini uygulayan ise Marguerite Maury’dir. Maury, taşıyıcı yağlarla esans yağını karıştırmış ve Tibet usulü masaj tekniğini uygulanmıştır. Bu şekilde de omurgayı tedavi etmiştir.

aromaterapi

aromaterapi

Romatoit Artrit Hastalığında Uygulanabilir

Aromaterapi tedavi yöntemi arasında buhar distilasyonu vardır. Birçok esans yağı buhar distilasyonu ile üretilir. Bu yöntemde esansların tedavi edici özelliği korunmaktadır. Tedavi edici esanslarla birlikte yapılan aromaterapi uygulama yöntemleri arasında bulunan masaj, insanın kas yapısı, kemik ve sinir sistemine iyi bilen masözler tarafından yapıldığında tedavi edici olmaktadır. Masaj yaparken kullanılan uçucu yağların tahriş edebilir özelliği vardır ve bu nedenle de taşıyıcı yağlarla seyreltilmesi gerekir. Aynı zamanda bakım sırasında seçilecek yağın, terapinin etkisine uyumlu olması gereklidir. Bir başka uygulama metodu olan kompres, sıcak ya da soğuk olarak yapılabilir. Sıcak kompres genellikle romatoid artrit, apseler, diş ağrıları ve kas ağrılarında yararlıdır. Soğuk kompres ise burkulmalarda, şişlerde ve baş ağrılarında fayda gösterir. Cilt sağlığı sorunlarından da aromaterapi yöntemi uygulanmaktadır.

Comments: 0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>