Lif Modeli Anlatımı (Münevver Hanım), Örgü Modelleri, Örgü Örnekleri


 

Sevgili Hobilendik Ziyaretçileri,

 

Sizlere örgü konusunda adını bir çok kişinin duyduğu bir bloğu tanıtmaya sıra geldi. Kendisi bloğunda Lif Örgü anlatımları, çivili kasnaklarda lif yapımı ve iki renkli ip kullanarak lif örme, Kanavice, Kurdele nakışı gibi örgü modelleri konusunda detaylı bilgiler veriyor.

 

Yaptıklarını diğer insanlarla paylaşmaktan da büyük mutluluk duyuyor. Evet bilenler zaten biliyordur Münevver Hanım’ dan den bahsediyoruz. Çoğu blogcular için kendisi bir yol göstercidir(tabiri yerinde ise Blogcuların yardım sever ablasıdır.) Blogcular arasında Munevce adıyla da bilinir.

 

Kendisinin Blogcular arasına katılımı da ilginç olmuş. Kendi anlatımıyla kısaca tanımak isterseniz “54 yaşında lise mezunu evhanımıyım. 50 yaşından sonra sevgili Derya Baykal hanım efendinin programı sayesinde ona mail yazabilmek amacıyla başlayan bilgisayar ögrenme hevesim beni bu bloglara getirdi. Önce bana bilgisayar öğrenmeme yardımcı eşime ve sevgili ogullarıma gönül dolusu teşekkür ederim. Onlar sayesinde ben de sizler arasındayım. Ögrenmenin yaşı yok. Hergün yeni bir şeyler öğrenelim ve bizden sonraki nesillere güzel şeyler bırakabilelim diyorum.”

 

 

 

 

Lif Modeli

Münevver Hanım, blogunda yayınladığı “Kırmızı Lifin Anlatımı” nı sizlerle paylaşmak istedik(elbette Münevver Hanım’ ın yazılı izni ile). Örgü modelleri ve yapılışları hakkında blogunda çok daha detaylı bilgiler ve resimli anlatımlar bulabilirsiniz.

Kendisinin bir kaç bloğu var; http://munev.blogcu.com ve http://ornekler.blogcu.com bunlardan ikisi.

 

Çarşıdan aldığım, süslemelerde kullanılan halka üstünü kırmızı iple tıgla örerek doldurdum. Sonra bu halkanın üstüne bir dolayıp iki kerede çekerek ve bu işlemi üç defa tekrar ederek 14 adet fıstık yaptım.

 

İlk sırada fıstıklar arasına bir zincir, ikinci sırada iki zincir çekerek bunu siz kendi el örmenize göre ayarlayın. 4 sıra fıstık ördüm. Beşinci sıra fıstıkların arasınada aynı yıldız örgüdeki gibi zincir yerine dolgu yaparak ördüm.

 

Sonraki sırada yıldız örmeye başladım. Bir sıra yine kırmızı ipten yıldız örüp, sonraki sırada beyaz ipe geçtim. Beyaz iple de bir sıra ördüm. İkinci sıra beyazdan üç yıldız yaptım ve yeşilden bir yıldız yapıp yeşil ipi koparmadan (yeşil ipin aradan yürütülmesi aşağıda anlatıldı) aradan yürüterek beş yıldız beyaz ipten ördüm. Yine bir yıldız yeşilden örüp tekrar beyazdan üç yıldız yaptım ve resime bakarak devamını siz örebilirsiniz sanırım…

 

 

 

Lif Örnegi

Örnekleri koyma işlemi bitince de başta yaptığım kırmızı ip bölümünün ters işlemi yaparak lifi bitirdim. Kenar oyasını yaptım.

NOT: Lifi örerken fıstık ve yıldızların sayısının her sırada 14 olmasına dikkat edin. Yine lifi örerken yeşil ve kırmızı ipi örnek bitene kadar aradan yürüttüm ve her sırada koparmadım sadece sarı tohum bölümünü kopardım.

 

Münevver Hanım’ a sizler adına bu paylaşımcı bloğu için bir kez daha teşekkür ediyoruz. Mutlaka bloğunu ziyaret ediniz ve diğer lif örgü modelleri ile tanışınız.  http://ornekler.blogcu.com

Comments: 67

 1. gamze says:

  güzel ama daha açık anlatsanız daha iyi olur

 2. lale says:

  merhaba yaptıklarınız çok güzel ama anatmalı değil sesli olursa daha iyi olur düşünüyorum genede çokkkk teşekür ederiz

 3. emine says:

  iyi ama daha çok lif olsa iyi olur

 4. hatice says:

  bizele lif örnekleri paylaşırmısınız

 5. hejca says:

  güzel olmuş ama net olsa ve videolu olsa gerçekten iyi olur

 6. buse says:

  çok güzel annem beğendi ama ben beğenmedim hoşdakal….

 7. yıldızhan says:

  bende sizlerle yeni tanıştım ama çok memnunum çok güzel anlatımınız var yeni öğrenenler için bu çok önemli anlatımı daha ayrıntılı yaptığınız için teşekkürler

 8. hatice says:

  ben bir çocuğum ama bu lif modllri harika

 9. hatice says:

  buse hanım size gzl gelmyblr ama baskalarna guzel gelior mesela ben hani su 57. yazan buse

 10. ülker says:

  elinize sağlık güzel olmuş..

 11. gülay says:

  iyi günler Aliye hanım ben gülay sizin yıldızlı lif modeliizi çok beğendim.Sizden daha değişik,güzel ve ilgi çekici modeller sizden bekleriz.

 12. ayşe says:

  aliye hanım elinize sağlık çok güzel olmuş ama yılşdız nasıl örülür anlıyamadım anlatırsanız çok sevinirim

 13. dilek says:

  neden daha ayrintili göstermiyorsunuz yada vido ile anlatmiyorsunuz bende lif yapabiliyorum fakat sizinkiler gibi motifli yapmak istiyorum bana vidolu anlatirsaniz sevinirim ögrenmek isterim yapimini tessekkürler….

 14. gönül says:

  çok güzel olmuş bende lif yapmak istiyorum ama bir türlü beceremedim yaa

 15. gönül says:

  lifin nasıl yapıldığı hakkında daha detaylı bilgi istiyorum şimdiden çok teşekkürler

 16. canan says:

  şahane oymuş

 17. ozlem says:

  cok guzel lıf modellerı ama cogunun sayıları belli degil yazarsanız cok sevıncem

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>