Takı Modelleri Bloğu (Bilten Yiğit)


Sevgili Hobilendik Ziyaretçileri,

Sizlerle takı modelleri üzerine yazılar yazan ve bu kendi yaptığı gösterişli takıların satışını da kendi bloğu üzerinden gerçekleştiren kişiyi ve bloğu tanıtmak istedik. Öncelikle Helezon Takı Modelinin yapılışı hakkında bilgi verdiği yazısını sizlerle paylaşacağız. Sonra da bu güzel bloğun sahibi Bilten Yiğit hakkında ona ulaşabileceğiniz iletişim bilgilerini sunacağız.

Takı Modelleri

Malzemeler:

30 mm misina,

Kum boncuk,

Boru boncuk (Üç ayrı renk olabilir veya tek renk olabilir.)

 

Yapılışı:

1 – 1,5 metre misina kesiniz. Misinanın kuyruk kısmına bir iki düğüm atınız. Düğümü attıktan sonra önce misinaya 1 kum, 1 boru, tekrar 1 kum, 1 boru ve yine 1 kum,1 boru( toplam 3 kum 3 boru boncuk olacak şekilde sıralayınız). Boncukları taktıktan sonra misinayı ilk taktığınız kum boncuktan geçiriniz. Böylece bir üçgen şekli ortaya çıkmış olacak. Bundan sonra ilk önce hep 1 kum 1 boru boncuk takarak misinayı boru boncuğun önündeki kum boncuktan geçiriniz ama her seferinde önce 1 kum boncuk almayı unutmayınız.  Misinayı hep en üst kısımdaki kum boncuktan geçirerek istediğiniz uzunluğu elde edinceye kadar devam ediniz.Kolyenin helezon kısmı bittikten sonra Piramit şeklinde uzayan kolyenizin uç kısımlarına kum boncukların içinden 3 adet kısa misina geçiriniz. Bu 3 misinaya da kum boncuklarınızı resimde görüldüğü şekilde ve istenilen uzunlukta taktıktan sonra misinanın her üç uç kısmını birleştirerek kapamalarla kapayınız. Hepsi bu kadar :)

Not: 1 – 1,5 metre uzunluğundaki misina yetmeyecektir kaldığınız yerden itibaren tekrar misina takıp devam etmelisiniz. Bu arada bu kolyenin yapımı için misinayı gizlemeyi iyi biliyor olmanız lazım. Ben kum boncukların arasından yürüterek kaybediyorum.

Bilten Yiğit’ e bu takı modelinin anlatımı için sizler adına bir kez daha teşekkürü bir borç biliriz. Yazımızın başında da dediğimiz gibi kendisi yaptığı takıları kendi bloğu üzerinden satışını gerçekleştiriyor. Kendisinin blog adresi, http://bilten2007.blogspot.com/ dir. Mutlaka ziyaret ediniz ve gösterişli takı modellerini inceleyiniz. Kim bilir belki de sevdikleriniz veya kendiniz için beğendiklerinizi satın alabilirsiniz de…

Ayrıca Bitlen Yiğit’ e bilten12000@yahoo.com mail adresiyle de ulaşa bilirsiniz.

Comments: 56

 1. betul nur tas says:

  ben bunları bılıorum cook klasık

 2. fadrıl says:

  daha kapsamlı anlatıla bilinirdi.

 3. semra says:

  çok güzel olmuş ellerinize sağlık

 4. melike says:

  pek de güzel olmamış benim yaptıklarım daha güzel:-(

 5. naile aytekin says:

  Bende kursa gidiyorum ama bu tekniği öğrenmemiştim teşekür ederim.

 6. kuyumcu says:

  enteresan bir çalışma olmuş :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>