Adana Kebap Tarifi, Adana Kebap Malzemeleri, Adana Kebap Yapılışı


Bu yazımızda sizlere Adana kebap tarifi, Adana kebap malzemeleri ve Adana kebap yapılışı hakkında bilgi sunacağız. Şimdiden afiyet olsun…

Malzemeler

500 gr. Kuzu eti ( kaburga ve but tarafından)
125 gr. Kuzu kuyruk (yağı)
Kırmızı biber
Karabiber
Tuz
1-2 diş sarımsak (İsteğe Bağlı)

Yapılışı

Kuzu kaburga ve but tarafından olan 500 gr. etin sinirleri alınıp temizlenir.
Et satır, satır yoksa iri ve kesin bir bıçak yardımıyla, tahta üzerinde, kıyılarak el kıyması haline getirilir.
Kuyruk yağı da aynı şekilde tahta üzerindeki ete eklenerek, hepsi karıştırılarak iyice kıyılır. Az tuz, kırmızı biber, karabiber ve arzuya göre 1-2 diş sarımsak da eklenerek, en az 10-15 dakika boyunca, et özleşene kadar, çok iyi bir şekilde yoğrulur. Üzeri örtülüp buzdolabına alınır ve bir gece dinlendirilir. Beklemeye vaktiniz yoksa en az 1 saat dinlendirilir. Dinlendirilen et tekrar iyice yoğrulduktan sonra, yumruk büyüklüğünde porsiyonlar halinde alınır.
Et, (el hafif ıslatılıp) seri bir şekilde sıvazlanarak yassı şişlere dizilir. Bu şekilde şişlere saplanan et, sıvazlanıp bastırılarak düzgün bir şekilde şişlere yayılır. Ne çok ince ne de çok kalın olmalıdır.
Servis saatine yakın zaman kadar tekrar dinlendirilen şişler, ızgaranın veya mangalın üzerine atılarak pişirilir.
Adana kebap, yanında şalgam suyu, pişmiş soğan salatası, sumaklı salata, acılı ezme, ayran, haydari, bol yeşillik, mevsim salatası, lavaş vs. gibi garnitürler ile sıcak olarak servise sunulur.

Adana Kebap

Adana Kebap

Comments: 0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>