Beğendi Malzemeleri, Hünkar Beğendi Tarifi, Hünkar Beğendi Yapılışı


Bugünkü yazımızda sizlere ”Hünkar Beğendi ve Tarifi” hakkında bilgiler sunacağız.

Hünkar Beğendi Tarifi

Osmanlıda saray mutfağının adı “Matbah’ı amire”dir. 20 büyük bacalı mutfaklardan oluşan Matbah-ı amirede her gün binlerce kişi için yemekler hazırlanır ve bu mutfak Topkapı Sarayında bulunurdu.

Osmanlı sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan patlıcan ve etin buluştuğu yemeklerden biri de Hünkar Beğendi’dir. Patlıcanın közlenerek beşamel sos kıvamına getirildiği karşımın üzerine dökülen baharatlı ve yumuşacık etler ile hazırlanan Hünkar Beğendi, günümüz mutfaklarında da beğenilen yemeklerden biridir.

Yemek ismini tahmin edebileceğiniz üzere dönemin sultanının, açşıların uzun uğraşları sonucunda ortaya çıkardıkları bu yemeği sonunda beğenmesinden alır. Ancak hangi sultanın yemeğe ismini verdiği kesin olarak bilinememektedir.

Dana veya kuzu etiyle hazırlanabilen Hünkar Beğendi, protein ve karbonhidrat açısından zengin bir yemektir.

Malzemeleri:

250 gr Dana eti
3 Adet büyük boy kemer patlıcan
1 Adet kuru soğan
2 Adet domates
3 Adet sivri biber
1 Tatlı kaşığı domates salçası
Su
Tuz
Çiçek yağı
Karabiber

Beğendisi İçin Malzemeler:

Közlenmiş patlıcan
2 Çorba kaşığı un
2 Su bardağı soğuk süt
1 Fincan rendelenmiş kaşar peyniri
Tuz
Karabiber
Çiçek yağı

Yapılışı :

Dana veya kuzu etlerini küp küp doğruyoruz. Tenceremize koyduğumuz yağda kavuruyoruz. Üzerine kuru soğan ilave edip kavurmaya devam ediyoruz. Daha sonra salça ve sıcak su ilave edip etleri pişmeye bırakıyoruz. Pişmeye yakın sivri biber ve domates ilave ediyoruz. Tuzunu, karabiberini ilave ediyoruz.
Beğendisinin Tarifi:

Patlıcanları közlüyoruz. Kabuklarını soyup patlıcanları küçük küçük doğruyoruz. Tencereye çiçek yağı koyuyoruz. İçerisine un ilave edip kavuruyoruz. Patlıcanlar unun içerisine alıp, biraz daha kavuruyoruz. Soğuk süt ilave edip karıştırıyoruz. Tuz ve karabiberini ilave ediyoruz. Kaşar peynir ilave ediyoruz. Kıvamını ayarlamak için süt veya sıcak su kullanıyoruz. Servis tabağına alıp ortasını çukur haline getiriyoruz. Bu çukur kısma etli harcı dolduruyoruz. Servise hazır hale getiriyoruz.

Hünkar Beğendi ve Tarifi

Hünkar Beğendi ve Tarifi

Yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar butonumuzda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments: 0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>