Köri Solu Balık, Köri Soslu Balık Tarifi, Köri Soslu Balık Yapılışı


Malzemeler

4 levrek
3 soğan
1 pk. mantar
2 kırmızı biber
1 pk. soya filizi
karışık yeşillik
yeşil soğan
tuz
karabiber

SOSU İÇİN:
1 çorba k. tereyağı
1 çorba k. un
1,5 su b. süt
1 tatlı k. köri

Yapılışı

Levrekleri temizleyip fileto yaptırıyoruz. Fileto balıkların yarısının üstüne tuz ve karabiber atıyoruz. Limonu dilimliyoruz ve dilimleri de ikiye kesiyoruz. Boş bıraktığımız filetoları diğerlerinin üzerine, dış kısmı üstte kalacak şekilde kapatıyoruz.

Yeşil soğan dallarını sıcak suya sokup çıkarıyoruz. Böylelikle yumuşuyorlar. Filetoları yeşil soğanla birbirine bağlıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine alıyoruz. Üzerlerine tuz ve karabiber atıyoruz. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında pişiriyoruz. Mantarları dilimliyoruz.

Biberleri ayıklayıp doğruyoruz. Soğanları da piyazlık doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ koyuyoruz. Soğanı soteliyoruz. Biberleri ve mantarı da ilave ederek beraber soteliyoruz. Servis ederken yeşillikleri elimizle kırıyoruz ve servis tabağına koyuyoruz. Sotelediğimiz sebzeyi de servis tabağına koyuyoruz. Pişirdiğimiz balıkları da fırından alıyoruz ve servis tabağına koyuyoruz. Sosu için, tereyağını bir tavada eritiyoruz. Unu koyuyoruz ve kavuruyoruz. Körisini koyuyoruz. Soğuk sütü de koyuyoruz ve çırpma teliyle karıştırıyoruz. Sosumuz, kaynayıp kıvamı koyulaşınca altını kapatıyoruz. Balığın üzerine sosu dökerek servis ediyoruz.

Köri Soslu Levrek

Köri Soslu Levrek

Yorumlarınızı aşağıda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments: 0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>