Köz Salatası Yapılışı, Köz Salatası, Köz Salatası Yapılışı ve Tarifi


Malzemeler

8 adet patlıcan
3 adet domates
5-6 adet çarliston/sivri biber
3-4 diş sarımsak
Limon
Zeytinyağı
Tuz
Maydanoz

Yapılışı

Patlıcanları ateş üzerinde közleyin. Mangalda veya ocakta ızgara üstünde közleyebilirsiniz.

Közlendiğini nasıl anlayacaksınız? Piştiğinde patlıcan söner gibi oluyor ve içindeki su kaynayıp buhar çıkmaya başlıyor. O zaman ateşten alabilirsiniz. Tabii çevire çevire közlüyorsunuz.

Közledikten sonra patlıcanın kabuklarını soymak gerekiyor.
Eğer ateşten aldığınız patlıcanları gazete kağıdının arasına koyarsanız kabukları daha rahat ayıklayabilirsiniz.
Musluğu açıp suyu incecik akıtın ve elinizi ıslattığınız kadarıyla kalan ufak kabukları da sıyırın. Patlıcanları suya tutmayın, tadı kaçmasın. Rengi açık olsun isterseniz limon suyuna yatırın. Beklerken kararmasınlar.

Diğer tarafta domates ve biber ekleyecekseniz onları da ateşte közleyip, kabuklarını soyduktan sonra ufak ufak doğrayın. (Domatesi biz közlemeden de ekliyoruz, her defasında da biber ilave etmiyoruz. )Maydanozu da ince ince kıyın.Yani bıçağı bastırıp ileri doğru sıyırarak patlıcanı ezerek koparın. Bunu kısa aralıklarla yapacaksınız, böylece uzun uzun saçaklanmamış olacak. Sarmısakları ayıklayıp tuz ile birlikte havanda dövün ve bütün malzemeyi bir araya getirip karıştırın.
Özellikle ızgara köfte ve etin yanına çok yakışan bir mezedir.

Köz Salata

Köz Salata

Yorumlarınız bizler için önem taşımaktadır.

Comments: 0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>