Genel

Para Nasıl Değerlendirilir-Para Tasarrufu Yöntemleri

Para biriktirmek için ne yapmalıyım sorusunun cevabında öncelikle alışveriş yaparken acele etmeyin. Bir mağazada yüksek fiyata satılan bir ürünü başka bir mağazada daha düşük fiyata satın almak mümkündür. Harcama alışkanlıklarında buna odaklanmak, bireylerin tasarruf etmesine yardımcı olur. Giyim ürünleri başta olmak üzere alternatif ürünlerin fiyatlarını araştırmak tasarruf için çok önemlidir. Öte yandan, yemek söz konusu olduğunda, yalnızca ihtiyacınız olanı satın almak zaman içinde çok para kazandırabilir. Hayatınıda küçük değişiklikler ile nasıl tasarruf yapılır sorusunun cevaplarını bulabilirsiniz.

Yarının sıradan bir iş günü olacağını varsayalım. Bu durumda yolda harcayacağınız paraya veya vazgeçemeyeceğiniz alışkanlıklara göre günlük bütçenizi belirleyebilirsiniz. Örneğin, seyahat ve öğle yemeği için ne kadar harcama yapacağınızı belirleyebilir ve bu tutarı cüzdanınızın farklı köşelerinde tutabilirsiniz.

Kullanılmayan Aboniklerinizi Kontrol Edin

Mobil cihazların ve internetin hayatımızda geçmişe göre daha fazla yer kaplaması, sizi farklı içerikler izlemek veya müzik dinlemek için belirli platformlara üye yapabilir. Bu platformlardan bazılarını düzenli olarak kullanıyor olsanız da bazıları sizin için istediğiniz kadar ilgi çekici olmayabilir. Tasarruf etmek istiyorsanız, kullanmadığınız platformların aboneliğinden çıkmalısınız. Örneğin aylık 25 TL olan bir üyeliği iptal ederseniz, boş ücretten kurtularak yıl sonunda 300 TL tasarruf edebilirsiniz. Birden fazla kullanılmayan aboneliğiniz varsa, aboneliğiniz yıl sonunda hesabınızda bekliyor olacaktır.

Faturalarından Tasarruf Edin

Bazen havalar soğuyunca hırka giymek yerine kombiyi açıyoruz ya da bulaşıkları makineye atmak yerine elde yıkıyoruz. Aslında, bu örneklerdeki bu durumlar ne kadar basit görünse de, her ay faturalarımızı önemli ölçüde artırma gücüne sahiptir. Daha da fazla tasarruf etmek için su, elektrik ve doğal gaz gibi enerji için ödediğiniz tutarı akıllıca azaltabilirsiniz. Örneğin ekim ayında soğukta kombi yakmak yerine hırka giyerek gereksiz harcamalardan kaçınabilirsiniz. Para biriktirme programı kullanmakta bir seçenek para biriktirme uygulaması ile kontrollü para biriktire bilirsiniz.

Faizli Ödemelerden Kaçının

Kredi kartı borcunu veya faturalarını düzensiz ödemeyen kişiler, bu borçlarına gelecekte faiz ödemek zorundadır. Boşuna daha fazla ödememek ve gelecekte daha fazla tasarruf etmek için kredilerinizi, kredi kartlarınızı ve faturalarınızı zamanında ödemelisiniz. Ödemeniz gereken yüksek ücretler size tüm paranızı tek seferde aldığınızı düşündürecek olsa da inanın bana, gelecek için karlı bir iş yapıyor olacaksınız. Başka bir deyişle, daha fazla tasarruf etmenin yolu, zamanında ve eksiksiz ödeme yapmaktan geçer.

Borçlarınıza Dikkat Edin

Tasarrufun önündeki en büyük engel belki de geçmiş borçlardır. Aylık yapılandırılmış borç ödemelerini etkin bir şekilde ödemek, bir kenara ayırabileceğiniz kadar harcama yapmak anlamına gelir. İşiniz bir ikramiye işiyse ve bir ikramiye aldıysanız, borcunuzu ödemek için bu tür diğer gelirleri kullanabilirsiniz. Bu sayede kazandığınız parayı borcunuzu ödemek için kullanabilir ve önümüzdeki birkaç ay için daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

Kahvenizi Evden Götürün

Orta filtre kahvenin en uygun fiyatlı kahve türlerinden biri olduğunu ve 15 TL civarında olduğunu ve günde bir fincan kahve alırsanız ayda yaklaşık 450 TL ve yılda 5.475 TL harcayacağınızı biliyor muydunuz? Tabii ki bu mümkün olan en iyisidir. Şuruplu kahve içerseniz bu miktar yılda 9.000 TL’ye ulaşabilir. Kahveyi seven ve tasarruf etmeye kararlı biriyseniz, bu içeceğe harcadığınız bütçeyi yeniden düzenlemek çok işinize yarayabilir.

Peki, kahve tüketimini azaltmak için neler yapabilirsiniz? En sevdiğiniz kahve çekirdeklerini satın alabilir ve kahvenizi evde demleyebilirsiniz. Unutmayın, 250 gram kahve çekirdeğinden ortalama 20 fincan kahve çıkar. Daha sonra dışarıdan aldığınız kahve miktarını azaltmak için demlenmiş kahvenizi yanınızda taşımak için bir termos satın alabilirsiniz. Bu arada, belki de evde kahve yapma fikri, bir kahve makinesinin fiyatı düşünüldüğünde pek mantıklı gelmiyor.

Günlük hayatınızda kolayca uygulayabileceğiniz tasarruf önerilerinde bulunduk, önerileriniz olursa yorumlarda yazabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı