Moda

İstanbul Defile Mekânları- İstanbul Modern

Sizler için bu yazımızda defile mekanları, defileler hakkında merak edilenleri, defile mekân önerisi olarak İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin neden güzel bir aday olduğunu yazdık. 

Defile kavramından bahsedildiğinde, her bileşeniyle önemli olan bir gösteri olduğunu söylemek mümkün. Modanın trendlerine yön verme gücüne sahip olan bu defilelerde de hazırlanma sürecinde her detayın eşsiz bir önem taşıdığını söyleyebiliriz. Konu hakkında daha detaylı bilgiye erişmek isteyebileceğinizi düşünerek defileler hakkında cevabını almak isteyebileceğiniz soruları da sizler için derledik. 

Defile Nedir? 

Fransızcadan Türkçeye geçmiş bir sözcük olan defile TDK’ye göre giyecekleri tanıtmak amacıyla mankenlerin yaptıkları gösteri, giyim gösterisi anlamındadır. Mankenler tarafından sahnede sunulan defileler her mevsim, özellikle ilkbahar/yaz ve sonbahar/kış dönemlerinde düzenlenir. En son moda trendleri yapılan bu zamanda özellikle Paris Moda Haftası ve New York Moda Haftası dikkat çeken defilelerin başında gelir. Defile kavramının tarihte ilk kez gösterisinde canlı manken kullanan Charles Frederick Worth tarafından ortaya koyulduğunu da söylemek mümkün.  

Defile Konseptleri 

Tasarımlarını gözler önüne sunan tasarımcıların farklı ilham kaynaklarını yetenekleriyle buluşturarak moda severleriyle bir araya getirdiği defilelerde, konseptten bahsederken bir sınırın olmadığını söylemek mümkün. Fütüristik konseptlerden, farklı materyalleri bir araya getiren eksantrik bir bakış açısı gözlere sunan moda defilelerine, sofistike bir görüntüden unutulmaz müzik performanslarına kadar bu defilelerde her türlü havayı görmek mümkün. Konseptten bahsederken de Dior, Versace, Chanel, Louis Vuitton gibi markaların unutulmaz performanslar sergilediğini de söyleyebiliriz.  

defile mekanı istanbul modern Defilelerden bahsederken en çok konuşulan konulardan biri olan mekânı da gözden geçirmek kesinlikle çok önemli. İstanbul Modern’in konumu, geçmişi ve faaliyetleri bu tarz bir etkinlik için ilgi çekici bir seçenek olduğu kesin.  

Farklı etkinliklere ev sahipliği yapmış İstanbul Modern Sanat Müzesi defile mekanları için kesinlikle güçlü bir aday.  

İstanbul Modern’in Geçmiş Etkinlikleri Neler? 

Defile mekânı ararken seçtiğiniz lokasyonun çeşitliliğinin önemli bir etken olduğunu düşünüyorsanız İstanbul Modern’in bu çalışmaları hoşunuza gidebilir. 2004 yılından beri faaliyet gösteren ve Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olan İstanbul Modern birçok disiplinler arası etkinliğe ev sahipliği yapmış ve 8 milyon ziyaretçisiyle sanatseverlerle buluşmakta. Birçok dalda faaliyet gösteren İstanbul Modern’in yaptığı çalışmalar aşağıdaki maddelerle anlatılabilir: 

  • Eğitim programları 
  • Bienaller 
  • Sinema etkinlikleri 
  • Koleksiyonlar 
  • Tartışmalar 
  • Farklı yaşantılardan gelen sanatçıları bir çatı altında toplamak 
  • Bağış geceleri 
  • Fotoğraf, mimari ve tasarım alanlarında gösterimler 

gibi çalışmalarla bir defile mekânı olarak da umut vaat eden bir mekân olduğu doğru.  

İstanbul Modern’de Yenilenen Binasıyla Neler Değişti? 

Müzenin yeni binasının yapımında özellikle müze mimarisi alanında dikkat çeken dünya çapında ünü ve başarıları duyulmuş olan Renzo Piano Building Workshop görev almış. Bu yeni bina hem altyapısı ve mekânsal nitelikleriyle hem de teknolojisiyle dikkatleri üstüne çekiyor ve standartları daha da yükseltilmiş bir deneyimi ziyaretçilerine sunuyor. Yenilenen binasında sergi salonları, eğitim atölyeleri, etkinlik alanları, tasarım mağazası, sinema, kütüphane, kafe ve restoranıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.  

İstanbul Modern yeni binası nerede
İstanbul Modern’in Yeni Binası

İstanbul Modern’e Nasıl Gidilir? 

Merkezi bir konumda olması sayesinde İstanbul Modern’i ziyaret etmek oldukça kolay. Karaköy’de bulunan İstanbul Modern’e tramvaydan Tophane durağında inerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Anadolu Yakası’ndan gelecekler için Karaköy’de vapurdan inip yürüyerek İstanbul Modern’i ziyarete kolayca gelebilirsiniz.  

Zengin faaliyet alanları, geçmişi ve sanat kültürüyle İstanbul Modern’i defile mekanına uygun bir bölge olduğu kesin! 

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayın. Moda defileleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın. 🙂 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı