Otomotiv

Engelli Raporu ile Nasıl Araç Alınır?

2022 sıfır engelli araç fiyatları, ÖTV’siz araç hesaplama ve satın alma, engelli raporu ile araba alma gibi merak edilen konuları sizler için bu yazımızda derledik.  

Engelli raporu olan bireylerin, hayatı onlara daha kolay kılabilmek amacıyla sahip oldukları haklar vardır. Bunlardan önemli biri de ÖTV ödemeden ya da bu indiriminden faydalanarak araç satın almak. Bu indirimle araba satın alırken göz önünde bulundurulan ilk kriter kişinin engelli oranı yüzdesi. Engelli oranı yüzdesi %90’ı geçen kişiler ve bu kişilerin birinci dereceden yakınları ÖTV’siz araç alma hakkından faydalanabilmekte. Ayrıca kanunda belirtilene göre bu indirimden faydalanabilmek için gereken minimum engel yüzdesi de %40. Engelli ÖTV indirimini kişinin engel yüzdesi alınarak aracın vergi dahil fiyatı üzerinden hesaplamak mümkün. 

ÖTV’siz Araç Hesaplama 

Araç satışı gerçekleştirilirken uygulanan vergi oranları aracın özelliklerine göre değişmektedir. ÖTV’siz araç hesaplama yapılırken aracın türüne, motor silindir hacmine ve aracın vergiler hariç fiyatına bakılmaktadır. Bakılan kriterlerde  

 • Motor silindir hacmi önemli olmaksızın tüm motosikletler  
 • 1.6 veya daha altında motor hacmine sahip binek otomobiller 
 • Motor silindir hacmi 2800 cm³’ü geçmeyen, eşya taşımaya mahsus van, panelvan, pick-up gibi açık veya kapalı kasalı kamyonetler

bulunmaktadır. 

Örneğin 1600 motor bir aracın vergiler dahil araç fiyatı 450.000 TL iken vergisiz fiyatı 211.864 TL olan aracı ÖTV’siz haliyle 250.000 TL’ye almak mümkün. 

2022 Sıfır Engelli Araç Fiyatları 

Sık değişen fiyat aralıklarını göz önünde bulunduracak olursak sıfır engelli araç fiyatları kullanıcılar için merak konusu. ÖTV indirimiyle alabileceğiniz birçok araç mevcut. ÖTV muafiyetini kullanarak alabileceğiniz markalardan biri de SEAT. Örneğin SEAT’ın Yeni İbiza 1.0 EVO 80 HP Style modelini ÖTV muafiyetiyle anahtar teslimini 250.013 TL’ye almanız mümkün. Aydınlatma ve havalandırma ızgaralı iç tasarımı, 10.25” dijital gösterge paneli ve 9.2” multimedya sistemi ile içinin size özel bir sürüş tecrübesi katacağını söylemek mümkün. SEAT Servis, kör nokta tespit sistemi ve seyahat asistanı sayesinde SEAT; müşterilerini yarı yolda bırakmayacak bir sürüş hizmeti sunuyor.  

ibiza sıfır engelli ötv siz araç satın almak
Seat Yeni İbiza

Engelli araç alırken dikkat edilmesi gerekenler 

 • 2022 yılında araba alımınız için ÖTV indiriminden faydalanmak istediğiniz taktirde aracın fiyatının 450 bin 500 TL’nin üstünde olmaması gerekmektedir.  
 • Aracı satmak istemeniz durumunda ek bir bedel ödemek istemezseniz aracı satabilmeniz için en az 5 yıl geçmesi gerekir. 5 yıl içerisinde satılmak istenmesi durumunda aracın ÖTV’si hesaplanır ve bu vergi miktarı aracı satan kişiden alınır.  
 • ÖTV muafiyetinden faydalanabilmek için en az %90 engelli oranı gerekmekte. Engelli oranı %40-%89 olduğu taktirde kişinin oranına göre ÖTV indirimi uygulanmaktadır.  

Engelli araç alımı için gerekli evraklar neler? 

ÖTV’siz araç alabilmek için ilk tamamlanması gereken adım engel durumu ve yüzdesinin belirtildiği engelli raporunun tam teşekküllü bir hastaneden alınmasıdır. Bu raporda kişinin araç kullanmasının uygun olup olmadığı da belirtilmelidir. Araba alabilmek için engelli raporu başvurusunda göz önünde bulundurulan belgeler; 

 • Engelli kişinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi 
 • Başvuru formu 
 • 5 adet vesikalık fotoğraf 
 • Engelli Sağlık Kurulu Raporuna başvurabilmek için hastaneden verilen dilekçe  
 • İmzalı ve onaylı muayene bilgisi (engellilik oranın belirlenebilmesi için) 
 • Eğer engelli birey 18 yaşından küçükse ya da işlemleri kendisi gerçekleştiremeyecek zihinsel bir engele sahipse vasi kararını belirten belge 

%40 Engelli Raporuyla Araç Alımı 

Engelli bireyin engel oranı %40 ile %89 arasında olduğu durumda satın almak istediği araca %26,3 oranında ÖTV indirimi uygulanır. Aracın KDV’sine uygulanan indirim ise %15,24 oranındadır.  

 • Engellilik raporu gösterilen kişinin engel oranı en az %40 oranında olmalı. 
 • Aracı satın alacak engelli kişi 18 yaşını doldurmuş olmalı. 
 • Engellilik raporu tam teşekküllü hastaneden alınmalı ve bu raporda %40-%89 arasında engelli olduğu belirtilmeli, aynı zamanda raporda “Sürücü belgesi alabilir” ibaresi de yer almalı. 
 • Engelli birey engelli raporunda belirtilen engele uygun şekilde düzenlenen bir aracı satın almalı ve aracı satın almadan önce ehliyete de sahip olmalı. 
 • Engelli kişinin raporunda “Otomatik vitesli araç kullanabilir” veya “Otomatik vitesli araç kullanamaz” ibaresi bulunmalı. 
 • Aracı satın alan bireyin engeli, aracın düzenlenmesini gerektiriyorsa engelli raporunda “Tertibatlı araç kullanır” bilgisi, eğer araçta herhangi bir düzenleme yapılmasına ihtiyaç duyulmadığı durumda “Tertibatlı olmaksızın ÖTV indiriminden faydalanır” bilgisi yer almalı. 

Bu koşullar sağlandığı taktirde %40 ile %89 oranında engelliliği olan kişiler de ÖTV indiriminden faydalanabilmekte. 

Cupra Araç Modelleri Nelerdir? Cupra Araç Modelleri İnceleme

Cupra araç sahibi olmak isteyen kişilerin dikkatini çeken markalardan biridir. Hibrit araç sektöründe önemli bir yere sahip olan Cupra, pek çok modele sahip olması ile öne çıkar. Ateca, Leon ve Formentor isimlerindeki araç modelleri, şık görünüşleri ile göz kamaştırır. Dinamik tasarımların şık çizgilerle buluştuğu, güçlü performansın eşlik ettiği araba modellerini inceleyerek ihtiyacınıza uygun seçim yapabilirsiniz. Fiyat bilgisi ve Cupra ikinci el araç hakkında bilgi almak için websitesini ziyaret edebilirsiniz.

ÖTV muafiyeti ve merak edilenlerini detaylıca derlediğimiz bu yazı umarız faydalı olmuştur. Konu hakkında sorularınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. 🙂 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı