Hobi

Yoga Duruşları Sayesinde Sindirim Sisteminizi Rahatlatın

Bu duruşlar genellikle yoga derslerinde uygulanır, ancak basit göründükleri ve sıkıcı olarak kabul edilebilecekleri için faydaları genellikle göz ardı edilir. İster ilk kez yoga deniyor olun, ister deneyimli bir uygulayıcı olun, bu duruşlar özellikle normalden daha fazla yemek tüketirken sindirim ateşinizi yakmanıza yardımcı olabilir.

Duruşlar ve faydaları

Bu duruşların Sanskritçe isimleri Janu Sirsasana ve paschimottanasana, ama uzun isimler sizi ürkütmesin. Esasen, öne doğru eğilerek yapılırlar. Janu Sirsasana “başa diz” olarak tercüme edilirken Paschimottanasana’nın gerçek çevirisi “Batı’nın yoğun uzantısı”, Batı arkada. Bu duruşların öne doğru katlanma hareketi karın organlarına masaj yapar ve bağırsakların kasılma ve gevşeme hareketlerini iyileştirerek kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.

Bu duruşları uyguladığımızda midemize, karaciğerimize, dalağımıza, böbreklerimize, pankreasımıza ve sinirlerimize zengin kan verilmesini sağlar, bu da onların verimli çalışmasını sağlar. Dışkıların geçmesi, sindirim sağlığının korunmasında esastır.

Öne doğru katlanırken, karın organlarına baskı uygulayarak sindirim sürecinde işlev görmelerine yardımcı oluyoruz. Kapana kısılmış rüzgar da serbest bırakılabilir. Bu duruşları sadece yemekten 3-4 saat sonra veya günde bir kez yemekten önce uygulamanızı tavsiye ederiz.

Yoganın faydaları
Yoga

Janu Sirsasana Nasıl Yapılır?

 • Bacaklarınız önünüzde uzanmış şekilde yere oturun.
 • Sağ ayağınızın tabanını sol iç uyluğunuzun üzerine getirin. Geriye düştüğünüzü hissediyorsanız, bir minder üzerine oturun.
 • Omurganızla düz başlayın. Nefes alın, kollarınızı yukarı kaldırın ve nefes verin, öne doğru katlayın. Sol ayağınıza doğru uzanarak, uzunluğu gövdenizin önünde olduğu kadar arkada da tutun.
 • Sol ayağınıza ulaşırsanız, iki elinizle tutabilirsiniz. Değilse, ellerinizi dizinizin veya kaval kemiğinizin üzerine koyun.
 • Sırtınızı dönmemeye çalışın ve derin karın nefesleri alarak birkaç dakika burada kalın.
 • Duruştan geldiğiniz gibi çıkın ve sağ bacağınız düz olacak şekilde bacaklarınızı değiştirin.

Sağ ayağınızın üst kısmını sol uyluğunuza getirdiğiniz varyasyonu resimde gösterildiği gibi alabilirsiniz. Bu, sindirime daha fazla yardımcı olacaktır, ancak yalnızca yogaya aşina iseniz tavsiye edilir.

Paschimottanasana nasıl yapılır

 • Önünüzde uzanmış iki bacağınız ile oturun. Janu Sirsasana için kullanıyorsanız yastığınızda kalın.
 • Nefes alın, kollarınızı yukarı kaldırın ve nefes verin, öne doğru katlayın.
 • Mümkün olduğunca omurgayı düz tutmayı hedefleyerek, uzunluğu gövdenizin önünden tutun.
 • Ayaklarınıza ulaşırsanız, dış kenarlardan tutun. Değilse, ellerinizin bacaklarınıza yaslanmasına izin verin.
 • Derin karın nefesleri alarak birkaç dakika burada kalın.

Önünüzde uzanmış iki bacağınız ile oturun. Janu Sirsasana için kullanıyorsanız yastığınızda kalın. Nefes alın, kollarınızı yukarı kaldırın ve nefes verin, öne doğru katlayın. Omurganızı mümkün olduğunca düz tutmayı hedefleyerek, uzunluğu gövdenizin önünden tutun. Ayaklarınıza ulaşırsanız, dış kenarlardan tutun. Değilse, ellerinizin bacaklarınıza yaslanmasına izin verin. Derin karın nefesleri alarak birkaç dakika burada kalın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı