Araç SigortasıOtomotiv

Araç Sigortası Nedir?

Araç sigortası, araç sahibi olan herkesin yaptırması gereken zorunlu bir sigorta türüdür. Kaza anında, sakatlanma gibi sağlıksal durumları da kapsayan bu sigortanın kaskoyla en büyük farklı kaskonun zorunlu olmamasıdır.

Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde araçlar eski araçlara göre çok daha teknolojik ve güvenli olduğu için kazaya sebep olabilecek sebepler de azalmış durumdadır. Yine de insanlardan veya araçtan kaynaklanabilecek hatalardan dolayı kazalara sebebiyet verilmektedir.

Aşırı Hızlı Araç Kullanmak

Şehir içinde veya otobanlarda hız sınırlarına uyulmaması durumda kazalarla karşı karşıya gelebiliriz. Bunların bir kısmı sizden kaynaklı olabileceği gibi bazıları da karşı taraflar yüzünden olabilir. 

Yaya kaldırımları gibi yayaların özellikle öncelikli olduğu yerlerde hız sınırına daha da dikkat etmenizi öneririz. 

Hızlı araç kullanımıyla, aracınızdaki aksilikleri farketmeyebilirsiniz, lastik patlamasıyla yaşanabilecek sorunlar da bunlardan biridir. Direksiyon hakimiyetinizi kaybedebilirsiniz, dikkatinizin dağıldığı bir anda aracınıza hükmedebilirsiniz. Bu sorunların yaşanması ihtimalini en aza indirmek için hız sınırlarına uymalısınız.

Alkollü Araç Kullanmak

Alkol, reflekslerinizin yavaşlamasına sebep olacağı için alkollüyken kesinlikle araç kullanmamalısınız. Hem kendinizin hem de karşı tarafların can güvenliğini riske atmamak için alkol aldığınız zaman ya alkollü olmayan birinin aracı kullanmasını rica edin ya da aracınızı bırakıp başka bir ulaşım aracıyla gideceğiniz yere ulaşımınızı sağlayın.

Alkollü araç kullanan taraf sadece siz değil trafikteki diğer sürücüler de olabileceği ihrimaline karşı siz gerekli bütün önlemlerinizi almalısınız. Bu önlemlerin belki de en kolayı araç sigortanızın hemen sahibi olmaktır. Bunun için yapabileceğinin ilk şey araç sigorta teklif almaktır.

Araç Sigortası

Trafik Kurallarına Uymamak

Trafik kuralları, trafiğin işleşini daha güvenli ve kurallı bir hale getirmek için uygulanan kurallardır. Trafik ışıkları ve trafik levhalarına uyrak araç kullanmak bütün sürücülerin görevidir. Trafik kuralları sayesinde sürücüler ve yayalar daha güvenli bir şekilde yaşam sürdürürler. 

Sürüçlerin hem yayalara hem de diğer sürücülere saygı duyarak araba kullanması gerekir. Fazla gergin olan araç kullanıcıları trafikte büyük sorunlar çıkarmaktadır. Bu gibi sürücülerle herhangi bir tartışma ortamı oluşturulmadan olan bölgeden uzaklaşılmalıdır.

Araç Sigortası İle Daha Güvenli Bir Sürüş Deneyimi

Araç sigortası, sizlere daha güvenli bir sürüş deneyimi sunmanın sadece ilk adımı olabilir. Araç sigortanız olduğu için kaza sonrası çıkabilecek maddi sorunlarınızı çok daha kolay giderebilirsiniz. Bunun için araç sigorta tekliflerine göz atabilirsiniz.

Trafik yaya ve sürücülerin dışında araç içinde bulunanların da can güvenliğinin önemli olduğu bir alandır. Sürücüler araçlarının içinde diğer yolcuların da olduğunun farkında olarak kimsenin can güvenliğini riske atmayacak şekilde aracını kullanmalıdır.

Yolcular da sürücünün dikaktini dağıtmayacak şekilde davranmalılardır.

Uzun yol sürüşlerinde sürücüyle arada sırada sohbet edilmesi de tavsiye edilebilir, sürücünün uzun yol sürüşlerinin bir süre sonra dikkatin dağıtabilmesi ihtimaline karşı sürücünün zinde bir şekilde araç kullanması çok önemlidir.

Araç kullanırken sürücülerin, ruhsal olarak iyi durumda olması ve sağlık durumlarının iyi olması çok önemlidir. Vereceği tepkilerde anlık ruhsal durumunun çok önemi vardır. Trafikte biz kaza esnasında karşı taraftaki sürücüye vereceği tepkiler de buna dahildir. 

Uzun araç sürücülerinin belirli aralıklarla molalar vermesi de onları yolun monotonluğuna karşı koruya bir önlemdir. Aralıklı verdiği ihtiyaç molalarıyla, hem yemek yemek gibi enerjisinin artmasını sağlayan ve yola olan bağlılığınıa artıracak şeylerle hem de sürekli aynı pozisyonda araba kullanmak yerine vücudunun rahatlayacağı hareketleri yapması da sürücülere büyük bir rahatlık sağlar

Daha güvenli bir trafik ortamının oluşabilmesi için sizin yorum ve önerileriniz de varssa yorumlarda bizimle paylaşmanızdan çok büyük mutluluk duyarız. 🙂

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı