Otomotiv

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Trafikte almanız önemli olan bazı küçük Defansif Sürüş önlemler sayesinde hayatınızı kurtarabilirsiniz. Defansif Sürücüler burada çok dikkat etmeleri gerekmektedir ve en güvenilir bir şekilde araçlarını kurallara uygun bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Şimdi defansif sürücünün alışkanlıkları nedir sorusunun yanıtına gelelim;

1) Emniyet kemerleri trafikteyken takılı olmalıdır

Sürüşe başlamadan önce bazı önlemler almaları gerekmektedir, ilk önce kendisinin emniyet kemerlerini taktığından emin olmalıdır ve daha sonrasında diğer yolcularında da takılı olduğunu kontrol etmesi gereklidir. Araçtaki başlıca emniyetli olma durumu emniyet kemerlerinin takılı olmasıdır.

2) Sürüş yol durumunu değerlendirmek çok önemlidir

Uyku durumunun nasıl olduğunu gerektiğini kontrol eder, trafikteyken uykulu mu olduğunu yorgun mu olduğunu ya da sürüş esnasında zorluk yaşayabilir mi gibi olanakları gözden geçirmesi gerekmektedir. Hava koşullarının değerlendirmesi önemlidir, hava durumunda koşullarında yağmur ya da kar yağması gibi durumlar beklenmediğini ve sürüşe engel oluşturabilecek herhangi bir durumun olup olmadığını kontrol etmesi önemlidir. Otomobili değerlendirmesi önemlidir, lastik basınçları normal mi kontrol eder. Lastiğin havası sürüşe uygun olup olmadığı buna benzer durumları gözden geçirmesi gerekmektedir.

3) Sürüşü etkileyen hiçbir madde asla kullanmamalıdır

Alkol, uyuşturucu ya da sürüşü olumsuz yönde etkileyebilecek bir madde kullandıktan sonra yola çıkmaması gerekmektedir. Diğer sürücüleri ve kendi hayatını asla riske atacak bir durum yaşatmaz.

4) Oluşabilecek tehlikeleri önceden tahmin eder ve önlemini alır

Trafikte diğer sürücülerden kaynaklanabilecek manevraları doğabilecek tehlikeleri önceden tahmin eder ve gerekli önlemleri alması gerektiğini bilir.

5) Sürüş sırasında dikkati dağılmasına izin vermez

Defansif sürücü trafikteyken cep telefonuyla ilgilenmemesi gerektiğini bilir, yanındakiler ile diyaloglar kurarak dikkatini dağılmasına engel olur. Aracın yan aynalarını yola çıktıktan sonra ayarlamasında değişiklik yapmaz.

6) Trafikte her zaman sakin kalır

Trafikteyken her zaman sakinliğini koruması gerektiğini bilir ve sakin kalır. Oluşabilecek herhangi bir olumsuz durumda sakinliğini koruması gerektiğini bilir.

7) Yorgun olarak araç asla kullanmaması gerektiğini bilir

Günümüzdeki en büyük problemlerin başında gelen yorgun araç sürmek gelmektedir. Yorulduğunu hissederse ya da gözü kapanacak gibi olduğunu anlarsa ya da uykusu gelirse aracı kenara çekip ortalama 20 dakika dinlenir ya da uyuyarak dinlenmesi gerektiğini bilir.

8) Gerekli takip mesafesini koruması gerektiğini her zaman bilir

Trafikte önündeki araca her zaman yakın takip mesafesinde durursanız meydana gelebilecek bir tehlikede hızlı bir şekilde çözüm bulmanız ve aksiyon almanız zorlu olabilir. Bu durumdan dolayı takip mesafesinin korunması çok fazla önemli bir durumdur.

9) Kaza önleme sistemini kullanmak trafikteyken her zaman gerekmektedir

Trafikteyken kaza önleme sisteminin faydalarından en büyüğü doğabilecek tehlikeler algılaması ve ardından sürücünün önlemini alması gerekmektedir. Sürücü hızlı bir şekilde karar verir ve uygulaması gerekmektedir.

10) Diğer sürücülere değer vermesi gerekir

Trafikteyken her zaman iletişimcidir, gerekli olduğu zamanda sinyal vererek diğer araç sürücülerine karşı ne yapacağının bilgisini vermesi gerektiğini bilir. Saygılıdır yol vermekten asla çekincesi olmaz ve sabırlıdır. Diğer sürücüler ile yoldayken her zaman iyi iletişim kurması gereklidir.

Güvenli sürüş tekniklerinin nasıl hayatınızı kurtaracağı aşağıda bulunan videoda bulunmaktadır!

Defansif sürüşe her zaman inanın, defansif sürüş belki de bir gün hayatınızı kurtaracaktır.

Defansif sürüş ile ilgili detaylı bilgi için videomuzu izleyebilirsiniz. Videoyu sonuna kadar izlemenizi öneriyoruz. Aşağıdaki videonun son bölümünde bulunan trafikte yapılması gereken iletişimin ne kadar önemli bir konu olduğu ile ilgili daha detaylı ayrıntı mevcut.

Youtube kanalımıza abone olup videoyu beğenerek bizlere destek olabilirsiniz. Paylaşacağımız diğer videolarımızdan bilgi sahibi için kanalın bildirimlerini açabilir ve videodan ilk siz haberdar olabilirsiniz.
Unutmayalım “Trafik Hayattır

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı