Gezi Eğlence

Filipinler’i Ziyaret Etmek İçin En İyi Zaman Nedir

7.100 adadan herhangi birini keşfetmek için Filipinler’e gidiyorsanız, havanın bölgeye göre değiştiğini bilmelisiniz. Öte yandan Filipinler, seyahatinizi hazırlamanıza yardımcı olacak kurak bir mevsim ve yağışlı bir mevsime sahiptir.

Filipinler’e Seyahat Etmek İçin En İyi Zaman

Filipinler’e ne zaman seyahat edeceğinizi belirlemeden önce, Filipinler’in ikliminin ağırlıklı olarak tropikal olduğunu bilmelisiniz. Ancak, üç mevsimi vardır: Mart’tan Mayıs’a kadar süren kurak mevsim; haziran ve kasım ayları arasında uzanan yağışlı mevsim ve son olarak, Aralık’tan Şubat’a kadar süren ılıman mevsim.

Mayıs ve Ekim ayları arasında, musonların Filipinler’de ortaya çıktığı ve bol yağmurlar bıraktığı dönemdir. Bu aylarda ortalama sıcaklık 21ºC ile 31ºC arasında değişir ve mayıs ayı en sıcak aydır. Bu ortalama sıcaklıklar, 1.500 m yükseklikte bulunan Baguio’da olduğu gibi, yüksek bölgeler hariç tüm ülkeye pratik olarak uygulanabilir.

Genel olarak konuşursak, Filipinler’e ne zaman seyahat edeceğinize karar vermek için en iyi zaman kurak mevsimdir. Ilıman mevsim de iyi bir seçenek olabilir, bu nedenle oldukça geniş bir tarih aralığımız olurdu: Aralık’tan Mayıs’a kadar.

Haziran ayından Kasım ayına kadar süren yağışlı mevsim musonlar nedeniyle tavsiye edilmese de uçak bileti ve konaklama için teklifler bulmak iyi bir seçenek olacaktır. Yerler turistler tarafından daha az rahatsız edilecek ve en iyi otelleri iyi bir fiyata rezerve etmekte sorun yaşamayacaksınız.

Sağanakların normal olarak öğleden sonra ve akşam yağdığını unutmayın; sabahları parlak güneş ışığının tadını çıkarabilirsiniz. Yani, ıslanmaktan çekinmiyorsanız veya gezinizi güneşli sabahlardan yararlanmak için organize ederseniz, yağmur mevsimi sizi durdurmak zorunda değil.

Tayfunlar ayrı bir bölümü hak ediyor. Bunlar, bazen Filipinler’in birçok bölgesini harap eden tropikal siklonlardır. Bu tür olumsuz hava koşullarına en duyarlı aylar Temmuz, Ağustos ve Eylül’dür. Bu şekilde, bu Asya ülkesine seyahat etmenin tehlikede olmadığı birkaç aylık yağışlı mevsimi var.

Takımadaların en sembolik yerlerine göre Filipinler’e ne zaman seyahat edeceğimizi görelim.

Filipinler

Saklı ve Gizli Plaj’a Ne Zaman Seyahat Edilir

Filipinler’e yapılacak her gezi, tüm ülkedeki en iyi turistik yer olarak kabul edilen kasaba olan El Nido’yu içermelidir. Plajlarından ikisi, Gizli ve Gizli Plaj, güzel kıyı lagünleriyle ünlüdür. Tabii ki, yağışlı mevsimlerde deniz seviyesi yükselir ve bu da plajlara erişimi imkânsız hale getirir.

Bu nedenle bu cenneti ziyaret etmek için en iyi zaman kurak mevsimdir. Bu şekilde sadece erişimi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kristal berraklığındaki sularında yüzmek için güzel havanın tadını çıkarabilir ve bu eşsiz plajların güzelliğini takdir edebilirsiniz.

Bohol’a Ne Zaman Seyahat Etmeli

Bohol’a seyahat etmek ve çikolata tepeleri, Aralık ve Nisan ayları arasında gitmek, yani yağışlı mevsimden kaçınmak en iyisidir. Ayrıca ilkbaharda giderseniz, nisan sonunda bu dağları çevreleyen bitki örtüsü daha yeşil olacak ve çikolata kahvesi rengiyle kontrastı artıracaktır.

Kurak mevsim boyunca, yani Mart ve mayıs ayları bu adayı ziyaret etmek için en iyi aylar olacaktır. Sıcaklık çok hoş olacak ve trekking yapmak ve harika manzarasını keşfetmek için bolca zamanınız olacak.

Batad’a Ne Zaman Seyahat Etmeli

Batad pirinç terasları o kadar muhteşem ki bu manzara Dünya Mirası Alanı ilan edildi. Luzon bölgesinin bu bölgesine seyahat etmek için yağışlı mevsimden kaçının çünkü yollar tıkalı olabilir.

Aralık ayından Mayıs ortasına kadar Filipinler’e seyahat edebileceğiniz ve Batad’ı fotoğraflayabileceğiniz en iyi aylar. Ortalama sıcaklık 20-25ºC civarında olacak, bu nedenle bu bölgeyi ziyaretiniz çok keyifli olacak.

Camiguín’e Ne Zaman Seyahat Etmeli

Camiguín ismi muhtemelen size bir şey söylemeyecektir ama Hibok-Hibok dersek ünlü Filipinli yanardağının adını muhtemelen tanıyacaksınız. Trekking ve macera tutkunları kurak mevsimde bu adaya seyahat ederlerse iyi olur.

Şiddetli yağmurda ormandan geçmek iyi bir fikir değil, bu yüzden yaz aylarında seyahat etmemelisiniz. Seyahatinizi Aralık ve mayıs ayları arasında, tercihen Mart, Nisan ve mayıs ayları arasında planlamak en iyisidir.

Yukarıdakilerin hepsini not edin ve bu ülkenin size sunabileceği harikaları keşfetmek için Filipinler’e ne zaman gideceğinize karar verin. Manzarası, insanları ve gastronomi en iyi seyahat anılarınız olacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı