Otomotiv

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark?

Kasko, aracınızı tercih ettiğiniz teminatlarla güvence altına alabileceğiniz bir sigorta ürünüdür. Zorunlu Trafik Sigortası‘ndan farklı olarak tamamen isteğe bağlıdır. Süresi 1 yıl olup, çarpma, hırsızlık, yanma, sel, deprem, terör gibi durumlarda aracınızı garanti altına alır.

Kasko sigortasının aracınızı nasıl sigortalatabileceğini 1-2 küçük örnekle daha kolay anlatabiliriz:

Bir akşam yürüyüşü sonrası eve döndüğünüzde, park halinde duran arabanıza çarpıldığını görüyorsunuz ve arabanızın farı, tamponu ve kaputu zarar görüyor. Aracınızın bu hasarını kasko sigortası ile güvence altına alabilirsiniz.

Bir gün trafikteyken bir araca arkadan çarptınız ve hem siz hem de çarptığınız araç hasar gördü ve arıza tamamen size ait oldu. Bu durumda çarptığınız araçta üçüncü bir kişiye zarar vermiş olduğunuzdan dolayı uğradığınız hasar Zorunlu Trafik Sigortanız tarafından karşılanacak ve hasarınız kaskoya tabi olacaktır.

Trafik Sigortası, aracınız ile üçüncü kişilere verdiğiniz zarar ve hasarları güvence altına alan bir sigortadır. Trafik sigortasına, zorunlu trafik sigortası denir çünkü devlet tarafından zorunlu hale getirilmiş bir sigorta türüdür.

Bu sigorta ürünü ile;

Kaza yapılması durumunda karşı aracın hasarı,

Karşı araçta bulunan bir veya daha fazla kişinin yaralanması veya ölümü sonucu meydana gelecek tedavi ve diğer giderleri,

Farklı bir araç olmasa da etrafta bulunan hayvanlara veya farklı şeylere zarar verilmesi.

Özet olarak, trafik sigortasında siz veya sizin taşıtınız değil zarara uğrayan üçüncü kişiler güvence altına alınır. Eğer, mağdur olan kişi sizseniz karşı tarafın trafik sigortası sizin hasarınızı karşılar.

Kasko Sigortası Fiyatları Neden Farklı?

Kasko sigortası teklifleri, aracın yaşı, modeli, markası ve bulunduğu il gibi farklı sebeplere bağlı değişir. Ayrıca kasko sigorta firmaları verdiği poliçe teminat kapsamına ve limitlerine göre farklı fiyat teklifi verebilir. Bu yüzden kasko sigortası yaptırırken teminatları iyi okumak ve karşılaştırmak önemlidir. Kasko teklifi alırken bu faktörlere dikkat etmek gerekir. Böylece kasko fiyat alırken birçok farklı fiyat ile karşılaşabiliriz.

2021 Araç Kasko Değer Listesi

Aracınızın markasını, model yılını ve modelini seçerek 2021 yılı için geçerli en güncel kasko fiyatlarını anında görün. Her ay yayınlanan kasko değer listesinden her ay güncel olarak alınan fiyatlar kasko değer hesaplama aracından kolayca görüntülenebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı