Gezi Eğlence

Galataport Kruvaziyer Limanı ve AVM

Galataport Avm Nerede?

Galataport projesinin alanında otelleri, kafeteryaları restoranlarıyla İstanbul’a ilave 1,5 milyon ek turist kazandırması hedeflenmektedir. Projeyle yılda 1,5 milyon kruvaziyer gemi yolcusunun ağırlanması hedeflenmektedir. Galataport İstanbul, kültür ve sanattan gastronomiye, turizmden dünyaca ünlü markalar ile alışverişe kadar pek çok farklı imkâna sahip olacak. Ayrıca İstanbul Modern Sanat Müzesi‘nin burada olması alana ayrı bir hava katacaktır.  

Galataport
Galataport

Mağazaları ve yeme-içme konseptleri için ayrılan alan ve kiralanabilir bölgeleri ile toplamı yaklaşık 52 bin metrekareyi bulmaktadır. Toplam 43 bin metrekarelik ofis kiralanma alanına sahiptir. Proje kapsamında 5 bin kişiye iş olanağı sağlamasının yanı sıra, 400 bin metre kareye yayılmış olan Galataport İstanbul’un müzeleri ve meydanlarına olan konumu ile yılda 1 milyar dolarlık ekonomi kazanç yaratması hedeflenmektedir. Galataport içerisinde ayrıca 2 bin 300 kapasiteli bir otopark da bulunmaktadır.

Galataport
Galataport

Galataport Kruvaziyer Limanı Nasıl Olacak?

Galataport Kruvaziyer liman projesi tamamlanmasının ardından terminal binası eskisinin iki katı genişliğinde olacak. Terminal binası su seviyesinin 16 metre altına kadar uzanmakta olan yeni terminal binasında yolcular gemiden çıktıktan daha sonra pasaport kontrolünden geçecekler. Buradan kontrolleri tamamlanan yolcular şehri dolaşmaya çıkabilecekler. Proje ile birlikte Tophane Meydanı’nın İstanbul’un en büyük ve en kalabalık meydanlarından biri olması da hedeflenmektedir.

Galataport
Galataport

Proje tamamlandıktan sonra daha önce sadece kruvaziyer yolcuların dolaşabileceği sahil de halkın kullanımına tamamen açılacak. Alan üzerinde en modern hareketli kapaklarla geçici gümrük alanları oluşturulması planlanmaktadır. Gemi yolcuları bu alanlardan terminal binasına geçişleri sağlandıktan sonra kapaklar açılarak o bölge tekrar halka açılması sağlanacaktır. Proje tamamlanması ile birlikte İstanbul limanına 6 binden daha fazla yolcu kapasiteli dev yolcu gemileri yanaşabilecek. Proje ile ilgili detayları Galataport adres bölümünden takip edebilirsiniz.

Karaköy’e çok farklı bir atmosfer katacak olan proje ile ilgili eklemek istedikleriniz ya da paylaşmak istedikleriniz varsa yorumlar kısmından bize yazabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı