GenelGezi Eğlence

Galataport Nedir? Galataport Projesi

Galataport nedir? Bitimine kısa bir süre kalan Galataport projesi herkesin merak konusu haline geldiği bu günlerde bu yazıyı yazmak istedik.  Karaköy İskelesi ile Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı yerleşkesi arasındaki  1.2 km alana sahip İstanbul Boğazı kıyısında eşsiz kruvaziyer limanı, seçkin otel markaları, kafeleri, restoranları, butikleri, ofisleri ve müzeler yer alacak olan bir proje aslında Galataport.

Yaklaşık 200 yıldır kapalı olan, hepimizin bildiği ama hiç görmediği Karaköy sahil şeridini açılıyor. Kültür ve sanat merkezi, kafeler, oteller, restoranlar vb. İçeren Galataport projesi tamamlanmak üzere. Kalan zamanı çok kısadır ve turizm, kültür, sanat, gastronomi gibi çeşitli alanları kapsayan büyük bir alan halkın kullanımına açılıyor.

Kruvaziyer limanı ile Galataport projesinin her yıl 1,5 milyon kruvaziyer yolcusu alması bekleniyor. Galataport teknolojisi ve mimarisini birleştiren kruvaziyer limanı 29.000 metrekarelik yer altı terminali inşa edildi. Görünüşe göre dünyada ilk kez özel bir örtü sistemine dönüştürülecek ve İstanbul’un denizden dünyaya açılan kapısı olmaya devam edecek.

Galataport Otel ise proje alanındaki tarihi binalar restore edilecek 177 odalı Peninsula İstanbul oteli, dünyada sadece 10 önemli bölgede şubesi bulunan Peninsula Hotels markası altında açılacak. Merkezi Hong Kong’da bulunan HSH (Hong Kong and Shanghai Hotels Co., Ltd.), İstanbul projesi ile İstanbul’un turizm sektörüne büyük katkı sağlayacak.

Projenin yeme-içme ve perakende alanları, Karaköy ve Salıpazarı cephelerinde restore edilecek ve Karaköy dokusuna göre yeniden inşa edilecek Genel Postane binasında yer alıyor. Geri dönüştürülebilir malzeme kullanan ofislerde deniz suyu ve özel klima sistemleri de kullanılacak.

Proje kapsamında çevre güzelleştirilerek hayata geçirilen tarihi Tophane Meydanı, şimdi de İstanbul’un en önemli meydanlarından biri haline geliyor.

Galataport’ta Nasıl Gidilir?

Metro, Tramvay  toplu taşıma araçlarına ve otobüs duraklarından ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karaköy ve Kabataş terminallerine yakın olduğu için deniz yolu ile de ulaşabilirsiniz. Kişisel aracınızla gitmke isterseniz 2000 ila 2500 araç kapasiteli otopark alanı sağlayarak Galataport İstanbul’u keyifle deneyimlemeniz için her imkânı sunuyorlar.

Galataport’a denizden ve karadan kolayca ulaşabilmek mümkün. Özel araç kullanacak olanlar için 2000 ila 2500 araç kapasiteli otopark alanı sağlayarak Galataport İstanbul’u keyifle deneyimlemeniz için her imkânı sunuyorlar.

İstanbul’un yeni sosyalleşme alanı olacak olan Galataport kültür, sanat, tasarım ve moda gibi pek çok alanı kapsayarak ve İstanbullular ve turistler için cazip bir mekan haline gelecek gibi duruyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı