Teknoloji

Kurumsal Chatbot Nedir?

Kurumsal chatbot insanların dijital ortamlarda karşılarında canlı bir müşteri yetkilisi varmış gibi 7/24 mesajlaşarak iletişim kurabildikleri bir yapay zeka hizmetidir. 

Kurumsal Chatbotun Firmalara Faydaları

Chatbotlar sayesinde, firmalar müşterilerinin almak istedikleri bilgileri, yapmak istedikleri işlemleri veya sunduğunuz hizmetle alakalı sormak istedikleri ne varsa 7/24 sizin müşteri temsilciniz olmadan robotlar sayesinde hizmet alabiliyor.

Günlük olarak da kullanılması size ve çalışanlarına büyük bir zamandan kazanç sağlayacağı gibi maddi olarak da daha karlı bir iş yapmanızı kolaylaştırıyor. Günlük işlerinizden neredeyse en önemlisi olan müşterilerle iletişiminizi sağlıklı bir iletişimle robotların yapılması çalışanlarınız için de daha farklı konularda uzmanlık geliştirmelerini ve yaratıcılıklarını kullanmalarının imkanını sağlıyor.

Türkçe chatbotlar da Türkiye’de yaşayan insanlar için çok daha sağlıklı bir iletişim kurulmasının önünü açar, kullanıcıların kendilerini etkin bir şekilde ifade edebilmeleri ve istedikleri hizmete erişebilmeleri çok önemlidir. Chatbotunuzun Türkçe olması da hem müşterilerinizin kendilerini daha rahat ifade edebilmeleri için hem de srobotun verdiği cevaplara daha hakim olabilmesi için çok önemlidir. 

Chatbot Nedir?
Kurumsal Chatbot

Farklı Chatbot Türleri Nelerdir?

Chatbotlar farklı türlerde bulunmaktadır, sizin işinize en yarayacak cahtbotu seçmeniz için bunlar hakkında size önemli bilgiler vermek istedik.

Menü/Kelime Bazlı Chatbotlar

Bu tür chatbotlarda, yapay zeka teknolojisi kullanılmadan kullanıcıların cümle veya kelime seçeneklerini seçerek veya bazı ifadeler yazarak ilerlemeleri sağlanır. Ön yüzde menü ve butonlar bulunurken, arka tarafta da daha çok IVR sistemlerinde gördüğümüz karar ağaçları yer alır. Sistem, kullanıcıların yazdığı bazı ifadeleri tanıyıp var olan bir yanıt ile eşleştirmeye çalışır o yüzden bu tür chatbotlar, kısıtlı sayıdaki ve türde olan sorulara yanıt oluşturabilir. Ancak menü/kelime bazlı chatbotlar, yazılan ifadeyi bir bütün olarak anlamlandırmada yetersiz kalır, bu tür yetersizlikleri gidermek ve önlemek için, kelimelerin yanlış yazımında kullanıcıyı doğru yönlendirebilmek için olası tüm yanlış yazımların sisteme tanıtılması gerekir. Bu da daha fazla mesai harcamanız anlamına gelir, çok basit soru-cevap chatbotlarında kullanılmaları önerilir, çünkü karmaşık durumlarda ihtiyacı karşılamları beklenmez.

İfade Bazlı Chatbotlar

Bu tür chatbotlar bir NLP (Doğal dil işleme) ve makine öğrenmesi teknolojisi kullanılarak oluşturulur. Chatbot, kullanıcının yazdığı ifadeyi bir bütün olarak tanıma ve anlamlandırma kapasitesine sahiptir. Ancak diyalog uzun süre devam ettiğinde, diyaloğu başından beri izleyip bağlama uygun cevaplar verebilme yetisi gittilçe azalır.

Diyalog Bazlı Chatbotlar

Diyalog bazlı chatbotlar yapay zeka tabanlı chatbotlardır ve NLP ve makine öğrenmesi / derin öğrenme teknolojilerini kullanarak geliştirilir. Diyalog bazlı chatbotlar kelime veya ifade tabanlı bir anlayışla sınırlı kalmadığı gibi yazılan ifadeyi anlamlandırabilir ve diyaloğun akışını takip ederek bu akışa uygun cevaplar verebilir. Bu da kullanıcıların istedikleri sorulara çok daha mantıklı ve yeterli cevap oluşturulmasını sağlar.

Kullanıcılar İçin Chatbot Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Kullanıcılar yani müşteriler, aldıkları veya almak istedikleri hizmetle alakalı görüşlerini ve şikayetlerini firmaya iletmek için chatbot kullandıkları zaman 7/24 erişim imkanları oldğu için çok daha rahat olurlar. Ayrıca verdikleri siparişin durumunu öğrenmek ve bununla alakalı planlar yapmak da istekleri arasında yer almaktadır. 

Müşterilerin güvenini tazelemek ve kendinize daha bağlı hale getirmek için doğru chatbotu seçmeniz önemlidir. Eğer kullanıcılarının farklı sorular sorabileceklerini düşünüyorsanız ve vermeniz gereken cevabın da onların sorularına daha uygun olması gibi bir düşünceniz varsa size önerimiz Diyalog bazlı chatbotları seçmeniz olacaktır.

Türkiye’de yaşadığımızı ve hedef kitlenizin de Türkiye olduğunu ele alırsak ana dili Türkçe olan bir chatbot kullanmanız da ayrıca sizin için bir avantaj olacaktır. Müşterilerin iteklerini açıklayabilmesi ve gelen cevaba tamamen hakim olması durumunda konuşma da daha kısa sürecektir ve müşteri memnuniyetiniz artacaktır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi chatbotlar çağımızdaki en önemli mobil uygulama çözümlerinden biridir, yaşadığımız çağda dijitalleşmenin çok hızlı ve devamlı olarak geliştiğini ele alırsak bu gibi yapay zeka önerileri hem kişisel kullanımda hem de kurumsal kullanımda önemli yerlere sahiptir.

Sizin de yapay zeka uygulamaları ile alakalı yorumlarınız varsa yorumlarda belirtmenizi çok isteriz. 🙂

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı