Genel

Nasıl Yakıt Tasarrufu Yaparım?

Yakıt fiyatlarının en pahalı olduğu ülkelerden birinde yaşıyorsanız tasarruflu sürüş bir seçenek değil, bir zorunluluktur olmakta.   Araştırmaya göre; yakıt tasarrufunun bilincinde olan bir sürücü kurallara uyduğu zaman, diğer sürücülere göre kilometre başına maliyetten% 30-50 oranında tasarruf edebiliyor. Sizin için ekonomik sürüş teknikleri ile nasıl yakıt tasarrufu yapabilirsiniz anlatma için size maddeler hazırladık.

Yavaşlama ve Durma

Sürüş sırasında, yalnızca ani çalıştırma ve hızlanma yakıt tüketimini olumsuz etkilemez. Aniden yavaşlama ve egzersizi durdurma da yakıt tüketimi üzerinde olumsuz etkisi olan harekettir. Seyir hızınız trafik akışına uygun değilse, lütfen önceden önlem alınmalı ve doğru konumda sürmek için yanlış şeridi kullanmayınız, bu kaza riskini artırır ve trafiğin yakıt tüketimini artırır.  Tüm bunlara ek olarak fren ABS kullanmaktansa gaz kesmek suretiyle yavaşlamak; aracınızın fren balatasının kullanım ömrünü uzatır ve paranızın daha uzun süre cebinizde kalmasını sağlar.

Yoğun Trafikte Alternatif Rotalar Kullanın

Özellikle sabah işe giderken evden erken çıkmak trafiğe takılmanızı engelleyebilir. Ayrıca, diğerlerinden daha az kalabalık olan tali yolları kullanmak, zamanınızı ve yakıt kaybınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Yağ ve Yağ Filtresi

Araçınızda kullandığınız eski veya  düşük kaliteli motor yağı, motor sürtünmesi üzerinde artan bir etkiye sahiptir. Ayrıca aşırı yakıt tüketimine de neden olabilir. Uygun olduğunda aracınızın yağını yüksek kaliteli yağla değiştirmeye dikkat edin. Bu sayede hem yakıttan tasarruf edersiniz hem de yedek parça maliyetlerinizi düşürürsünüz.

Hava Filtresi

Hava filtresinin aşınması ve yıpranması ve tıkalı bir durumda kullanmaya devam etmesi, hava filtresinden aracın girişini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu sayede aracın yakıt tüketimi arttıkça performansı da düşecektir. Bu nedenlerden dolayı uygun bir zaman aralığında aracın hava filtresini orijinal hava filtresiyle değiştirmelisiniz.

Yakıt Filtresi ve Buji

Aracınızın bujilerinden birinin arızalanması çok yakıt tüketmenize neden olurken aynı zamanda aracın performansı da düşecektir. Bu nedenle yakıt filtresinin temiz olmasına ve bujinin bakımlı olmasına dikkat etmelisiniz.

Karbüratör ve Enjektör Ayarları

Aracınızın motoru ayarsız ise; motora çekilmesi gereken doğru hava ve yakıt karışımını elde edemez, dolayısıyla yakıt tüketimi artar. Ayrıca soğuk havalarda aracınızın çok çalışmasına neden olacaktır.

Aracın Çalıştırılması

Aracın ilk kez çalıştırılması durumunda, bir süre sonra hareket ettirilmesi en iyisidir, ancak yeni bir araç için bu süre yaklaşık 15 saniye yeterlidir. Bu süreden daha fazla beklemek gereksiz yakıt tüketimine neden olacaktır. Çünkü yeni çalışan araç  sadece 15 saniyede hareket edebiliyor.

Doğru Vites ve Devir Kullanımı

Ani çalıştırma ve hızlanmanın yanı sıra, sürüş sırasında doğru vitesi ve hızı kullanmak da çok önemlidir. Çünkü sürüş sırasında; düşük veya yüksek hızda sürerken aracın yakıt tüketimini olumsuz yönde etkileyecektir. Aracın motor özelliklerine ve motor gücüne göre uygun hızda kullanılması tavsiye edilir ancak hız 2500-3000 rpm aralığında olmalıdır.

Aracınız için geçerli hız aralığı; bunu tork / hız ölçere veya üreticinin önerilerine bakarak bulabilirsiniz. Uygun hız aralığında gezinirsiniz; araç yakıtını azaltarak sürüş performansını artırabilir. Aracı yüksek hızda kullanın; sadece daha fazla yakıt tüketmekle kalmaz, aynı zamanda daha fazla egzoz gazının ortama atılmasına da neden olursunuz.

Cam Açmak

Uzun yollarda sürerken camların açılması yakıt tüketimi üzerinde artan bir etkiye sahiptir. Gereksiz far, radyo ve klima kullanımına ek olarak yakıt tüketimini az veya çok artıracaktır. 50 km altında cam açmak daha az yakıt tüketimini sağlarken, 50 Km ve üstünde ki hızlarda klima daha az yakıt tüketimi yapacaktır.

Hız Sınırı

80 ile100 kilometre arasında bir araç sürmek, en ekonomik ve en güvenli seyir hızıdır. Ancak 50 kilometrenin altında seyir yapmanın yakıt tüketimini olumsuz etkilediği unutulmamalıdır.

Bugün sizinle ekonomik sürüş teknikleri ile nasıl yakıt tasarrufu yapabilirsiniz bunlardan bahsettik. Uygulamalı görmek ve karşılaştırmarı yakıt tasarrufu için;

1000 Km’de 420 TL Yakıt Tasarrufu Sağlamak İster Misiniz?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi öneririz. Videonun sonunda iki farklı sürücünün aynı aracı farklı sürüş teknikleriyle ve aynı yolda aynı araçları kullanarak nasıl yakıt tasarrufu sağlayabileceğini göreceksiniz. 🙂

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı