Genel

Kayıp veya Çalınan Türk İkamet İzni Kartları

İkamet izni kartı, yabancı vatandaşların yaşadıkları ülkede ikamet etmelerini sağlayan bir belgedir. İkametgah belgelerinin kaybı ve çalınması durumunda neler yapılması gerektiğine gelin beraber bakalım.

Oturma iznimi kaybettim, ne yapmalıyım?

Kaybetmeniz durumunda Türk oturma izni kart, polis karakoluna giderek mal kayıp tutanağı alın, kart ücretini ödeyin ve göç dairesine başvurun.

Türk ikamet kartları yabancılara devlet tarafından verilmektedir. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Bu Türkiye’de yaşama hakkını gösterir. 

Bu kartta 99 ile başlayan Yabancı Kimlik Numaraları olarak bilinen 11 numara bulunur.

Türkiye oturma iznim kaybolur veya çalınırsa ne olur?

Oturma izni kartınızı kaybetmeniz durumunda yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır: En yakın polis karakoluna giderek hemen rapor istemeniz çok önemlidir.

5683 sayılı Kanun’un 11. maddesi uyarınca ikamet iznini kaybedenlerin, il Emniyet Müdürlükleri Yabancılar Şubesi’ne ve ilçelerdeki Yabancılar Şubelerine en kısa sürede, ikamet tezkeresi ile birlikte müracaat ederek yeni ikamet tezkeresi almaları gerekmektedir. ona bağlı karakol görevlilerince düzenlenecek kayıp eşya tutanağı.

1. Polis Karakolundan Kayıp Eşya Raporu Alın

Pasaportunuzu ve kayıp ikametgah kartınızın fotokopisini yanınıza alarak en yakın polis karakolundan kayıp eşya raporunu alabilirsiniz. Ardından size verecekleri bir formu doldurmanızı isteyecekler ve bu süreçte size rehberlik edecekler. 

Türk İkamet belgesi

 

2. Yeni kartın ücretini İstanbul Vergi Dairesi’ne (Göç İdaresine yakın) ödemelisiniz.

Kayıp eşya raporunu polis memurundan aldığınızda, yeni kart ücretini ve başvuru ücretini ödemeniz gerekir. İstanbul Vergi Dairesi (Göç İdaresine yakın). Göç İdaresi Genel Müdürlüğü personeli, başvurunuz için ne kadar ödemeniz gerektiğini size söyleyecektir. Vergi dairesinin nakit olarak sadece Türk Lirası kabul ettiğini unutmayınız.

Öğrenci ikamet izniniz varsa 9267 referans kodu ve 99 ile başlayan yabancı kimlik numaranız ile Ziraat Bankası, Halkbank veya Vakıf Bankası’na kart ücreti için sadece 110 TL ödemeniz gerekmektedir. Verilen dekontu yanınızda bulundurunuz. .

3. Ziyaret edin İstanbul Göç İdaresi Fatih Mahallesi’nde

Kayıp ikamet izni kartı yeni başvurusu için gerekli belgeler:

• Polis tutanağı 

• Adres kayıt belgesi (ikametgah belgesi kabul edilir) Pasaport fotokopisi (birinci sayfa, vize sayfası ve çıkış-giriş sayfaları)

• Pasaportun 

• 2 Biyometrik fotoğraf 

• Ücret ödeme makbuzu

Aynı belgeler çalıntı ikamet izni kartı için de istenmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı