GenelHobi

Satranç Oynamayı Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

Satranç oynamayı öğrenmek sana farklı bir bakış açısıyla bakmanı sağlayacaktır. Öğrenmeye başladığın ilk andan itibaren beynin sınırlarını fazlasıyla zorlayacak, oynarken çok fazla hata yapacaksın. Hataların arttıkça bazen bunu nasıl göremedim, tahmin edemedim diyeceksin kendi kendine ve oynamaya devam ettikçe her seferinde daha az hata yapmaya başlatacaksın. Olayları yorumlama tarzın yavaş yavaş değişecek. Küçük resme değil de artık büyük resme odaklanmaya başlayacaksın. Yaptığın seçimlerin getirdiği sonuçlarını kabulleneceksin. İster kendine yeni bir hobi ara istersen zekanı geliştirmek iste satranç öğrendikten sonra emin ol hayatın değişecek.

Satranç oynadıkça daha fazla gelişecek ve kendini turnuvalarda bulacağın bir zaman dilimine hazır ol. Ülkemizde yapılan satranç turnuvalarını takip etmek için TSF adresine bakabilirsin.

Satranç Oynamanın Faydaları
Satranç Oynamanın Faydaları

1-) Planlı hareket etmeyi öğrenmeye başlarsın

Satranç oynadıkça planlı hareket etmeyi hızlı düşünmeyi öğreneceksin. Öyle ki, karşı taraftan bir atak geldiğinde yapılan atağın hangi taşa ya da taşlara olduğunu erkenden görmen ve önlem alman gerekecek. Senin yapacağın karşı hamleye karşı rakip oyuncunun yapacağı bir karşı hamlesi de var mı? Her şeyi hesaplaman gerekiyor. Düşünmeye devam ettikçe karşına çıkan olasılıkların hepsini analiz edecek ve en optimum sonuca ulaşmaya başlayacaksın. Planlamalar yapacaksın, bir oyun stilin olacak. Rakibinin oynadığı her hamleye karşı farklı bir strateji geliştireceksin.

Satranç Oynamanın Faydaları
Satranç Oynamanın Faydaları

2-) Kendine daha fazla güvenmeye başlayacaksın

Satranç kendine daha fazla güvenmeni sağlayacak. Satranç oynarken, küçük hatalar yapsan da kendine daha fazla güvenmeye başlayacaksın. Çünkü o hataların ardından gelen sonuçları sen yaşadın ve bu durumdan nasıl kurtulman gerektiğini biliyorsun. Bazı taşlarını kaybetmiş olabilirsin ama oyun ilerledikçe piyondan da vezir çıkartmayı da bileceksin.

3-) Satranç oynamak matematiğini geliştirecek

Matematiğin çok fazla gelişecek bunu hiç düşündün mü? Satranç sana öyle bir özellik kazandıracak ki, matematiksel formülleri çok daha kolay öğrenmeye başlayacaksın, yorumlama kabiliyetin ve analitik zekân daha fazla artacak. Satranç oynamaya başlamadan önceki zaman göre daha az efor sarf edeceksin daha az zaman harcayacaksın bazı şeyleri öğrenmeye çalışırken. Böylece yeni bilgiler kazanmaya daha çok zamanın olacak.

Satranç Oynamanın Faydaları
Satranç Oynamanın Faydaları

4-) Satranç insanları daha iyi tanımanı sağlayacak

İnsanları daha iyi tanıyacaksın, onların yaptıklarını yorumlayabileceksin. Bazı insanlar yapacağı hamleyi yüzüne yansıtır. Bu durumun belli olmaması için şapka takmaktadırlar. Satranç, sana insanları daha iyi tanıma yeteneği kazandırmaktadır. Yeri geldiği zaman empati yapma kabiliyeti kazandırır. İnsanların konuşmadan nasıl düşündüklerini anlamanı kolaylaştırmaktadır.

5-) Bağlılıktan kurtarmaktadır, bazen fedakârlık yapar kazanmak için kaybetmeyi göze alman gerekir.

Fedakârlık yapabildiğin miktarda aslında bağımlısındır. Artık bağımlı olmadığın vakit olayları ve eldeki materyalleri çok daha iyi kullanmayı başarabilirsin. Örnek vermek gerekirse, oynanan bir müsabakada yaptığımız bir hata neticesinde vezirimizi feda etmemiz gerekti. Satranç oynayan çoğu kişi ve aktif saldırı yapmayı seven herkes bilir ki veziri kaybedince maçın çoğunu kaybetmişsindir. İşte bu durumda elimizdekileri daha iyi kullanmayı öğrenmemizi sağlayacaktır. Bu duruma benzer olaylarda satranç elinizdeki tüm materyalleri daha iyi değerlendirme ve kullanma olanağı vermektedir. Ne miktarda az bağlılık duyarsanız bir taşa o kadar iyi bir satranç oyuncusu olmanız mümkün. İyi bir satranç oyuncusu olmak ise bir şeyleri kaybederken önünüze bakmanızı sağlamaktadır.

Satranç Oynamanın Faydaları
Satranç Oynamanın Faydaları

6-) Odaklanmamıza yardım eder

Satranç oynamak odaklanmamıza yardım etmektedir. Konsantrasyonunu arttırır. Öyle ki sürekli düşünerek oynamak ve planlar yapmak gerekir. Satranç oynarken kaç tane hamle düşündüğünüzü ya da düşünmeniz gerektiğini hiç merak ettiniz mi? Sadece 2 hamle sonrası için 900 farklı olasılık olduğunu ve bu kadar olasılığı hesaplayıp, yorumlayabilmek ancak iyi bir odaklanmayla mümkündür. Dikkat eksikliği olanlara satranç oynamak çok fazla tavsiye edilmektedir.

7-) Satranç beynini geliştirecek

Beyninde yer alan milyonlarca nöron, saniyede milyonlarca iletim yaparak analiz, yorumlama, uygulama gibi durumları gerçekleştirir. Bir şeyi öğrenmeye başlamak, diğer tüm öğrenme süreçlerini geliştirmektedir. Sen beynini zorlamaya başladıkça, yeni şeyler öğrenirken pasif olan nöronlar aktifleşmeye başlar. Yeni bağlantılar hazırlamak için çalışırlar. Her öğrendiğin bilgi birikim sana yeni bir şey öğrenmede yeni bir kapı daha açar.

Satranç Oynamanın Faydaları
Satranç Oynamanın Faydaları

8) Satranç oynamak sana ileri görüşlülük kazandıracak

Satranç sana çok fazla ileri görüşlülüğü kazandırır. İleride olacakları tahmin etme, rakibinin yapacağı bir sonraki hamleyi anlamak bunlar bir satranç oyuncusu için alışılmış eylemlerdendir. İleri görüşlülük kazanmak istiyorsan hiç durmadan satranca başlayabilirsin.

Satranç oynamanın bizlere kazandıracağı bazı faydaları sizin için toparlayarak yazdık, eklemek istedikleriniz olursa her zaman yorumlar kısmından bize yazabilirsiniz. 🙂

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı