Hobi

Evde Seramik Yapımı

Evde seramik yapmak zor değil, son dönemlerin en popüler aktivitesi bu. Aşağıdaki adımları takip ederek internette gördüğünüz ve yapmak istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. İnanın kolaylığı sizi hayrete düşürecek.

Evde olduğumuz bu günler zamanın akmasını sağlıcak ve aynı zamanda elle tutulur bir şey yapmak istiyorsanız çok doğru bir yerdesiniz.Atölye veya profesyonel ekipmana ihtiyacınız yok. Sadece hayal gücünüz, seramik hamuru, elleriniz ve bi tutam sabır ile kendinize yeni bir hobi geliştirebilirsiniz.

Seramik Hamuru Çeşitleri

Farklı fiyatlarla çeşitli seramikler var. Aslında bu hamurları belirlemek çok zor, bu hamurları internette ve kırtasiye mağazalarında bulabilirsiniz. “Das” gibi çok popüler markalar da var elbette. Bana sorarsan bu bir bütçe meselesi. Sanırım yine de karşılayabilirsiniz. ‘Südor ‘markasını hesaplı ve oldukça kaliteli. Bide seramik hamuru rengine farklılaşabilir. Yapılacak objenin rengine göre hamur rengini belirleyebilirsiniz. Evde yapacağınız seramiklerin asla gerçek seramik olmayacağını hatırlatayım. Seramik kadar dayanıklı olmayacaktır. Bu süreçte oldukça nazik davranmak çok önemli.

Seramik Hamuruna Şekil Verme

Bu aşamada hayal gücü rol oynar, sadece yapmak istediğiniz dekoratif ürünü belirlemeniz yeterlidir. Belki bir saksıdır, belki dekoratif bir tahtadır kupa vs gibi şeyler olabilir bu tamamen size kalmış. Ama bir şeye ihtiyacınız var ve seramik şeklinde bir nesne yapacaksınız. Örneğin kalıp baskı yapmak istiyorsanız benzer baskı kalıpları kullanmakta fayda var. Onu kalıp olarak kullanarak işini daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Öncelikle, kullanıcağınız seramik hamurunu kesin ve ayırın. lütfen geri kalanını kapalı tutun.Yağlı kağıt üzerine seramik hamuru yuverlak bir merdane vb şeyler yardımı ile açabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta, hamurun kıvırma işleminden sonra çok ince veya çok kalın olmamasını sağlamaktır.

Çok ince açarsanız çok çabuk kırılır ve asla şekil veremezsiniz. Seramik hamuru konusunda nazik olmayı unutmayacağız değil mi? Kalıp olarak seçtiğimiz nesneyi kullanacağımız yüzeyin pürüzsüz olması için streç film ile kapatıyoruz veya soğuk saklama torbasından geçirebiliyoruz. Seçim sizin … (Bu adım kuruduktan sonra yapışkan olmamasını sağlar.) • Ardından kalıp olarak seçtiğimiz nesnenin yüzeyine açılmış seramik bulamacını yerleştiriyoruz. Bu adımda sabır devreye giriyor. Seramik hamurumuz kuruyana kadar beklemeniz gerekmekte.

Seramik Ürünü Düzeltme

Bu adım en önemli adımlardan biridir. Boyamadan çnce modelleme ve düzeltme yapmak gerekiyor. Tek ihtiyacımız olan zımpara kağıdı. Bulması kolaydır ve nalburdan satın alabilirsiniz. Bu aşamada bide çok fazla toz biriktirecektir, lütfen önleminizi alınız.

Genelde palet üzerinde yapıyorum. Seramiği alın, sonra zımpara kağıdı ile küçük bir kağıt parçası kesin ve seramiğin kırık kısmını parlatmaya başlayın.Bu, çatlağın en kırılgan olduğu zamandır. Lütfen çok hassas olun. Bundan sonra, çözmek size kalmış

Seramik Nasıl Boyanır

Bence en keyifli kısımlardan biri de boyama kısmı. Tek ihtiyacınız olan akrilik boya ve bir sünger veya fırça. Yapmak istediğiniz desene bağlı olarak ikisinden birini seçebilirsiniz. Herhangi bir marka akrilik boya işinizi görecektir. Desenler için Pinterest iyi bir seçimdir. Önce temel rengi çizin, ardından deseni bir kalemle çizin ve ardından boyayabilirsiniz.

Sizin de yorumlarınız ve önerileriniz var ise yorumlar kısmından sitemizdeki diğer ziyaretçiler ile paylaşabilirsiniz 🙂

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı