Emlak

Yabancılara Türkiye Gayrimenkul Satışında Yeni Düzenleme

Yeni düzenlemeler geldi Türkiye gayrimenkul yabancıların mülk edinmeleri için hazırlanacak değerleme raporları.

TADEBİS-Web Tapu düzenlemesi bugünden itibaren ülke genelinde uygulanacak.

Turizmin gözde şehri Antalya’da geçen ay TADEBİS-Web Tapu düzenlemesine başlandı. Bu düzenleme 20 Eylül 2021 tarihinden itibaren Türkiye genelinde uygulanacaktır.

Değerleme raporu taleplerinin alınması, bir merkezden değerleme şirketlerine dağıtılması ve elektronik ortamda değerleme raporlarının hazırlanması için TADEBİS (Gayrimenkul Değerleme Bilgi Sistemi) ile Web Tapu uygulaması arasında entegrasyon sağlanmıştır. 

Yapılan düzenleme ile raporlama standardı getirilmiştir. Sistem ile değerleme raporlarında ortaya çıkabilecek maddi hataların giderilmesi amaçlanmaktadır.

Gayrimenkul

Sistem Nasıl Çalışacak?

Yabancıların dahil olduğu işlemlerde değerleme raporu talepleri TKGM’ler aracılığıyla yapılacaktır. webtapu.tkgm.gov.tr web sitesi veya ALO-181 Çağrı Merkezi.

Yabancılar gayrimenkul değerleme sürecini başlatmak için web tapu sisteminin sol menüsünde yer alan ‘değerleme işlemleri’ menüsünden istedikleri işlemi başlatabilecekler.

Değerleme takibi, rapor erişimi ve yeniden değerleme talepleri bu sayfadan yapılabilmektedir. Ekspertiz raporu ücreti ilgili kişi tarafından ödenecektir. 

Talep, sistem tarafından aynı gün iş dağıtım algoritması ile TADEBİS üzerinden yetkili gayrimenkul değerleme firmasına iletilecektir. Ödevlerin adil olmasını sağlamak için özel bir algoritma kullanılacaktır.

Gayrimenkul Değerleme Raporu ücretleri, ‘Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi ve Uygulama Esasları’ ile belirlenen ücretlerin iki katı esas alınarak yapılacaktır. Bu ücret dışında Katma Değer Vergisi (KDV) hariç herhangi bir ek ücret veya ücret alınmayacaktır. 

Konutlarda yetkili değerleme kuruluşuna devredildiği gün hariç iki iş günü, diğer tüm konut dışı gayrimenkuller için beş iş günü içinde sonuçlandırılacaktır.

Türkiye’de yabancılar için olan diğer yatırım seçeneklerini merak ediyorsanız burdan diğer yazımızı da okuyabilirsiniz. 🙂

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı