Emlak

Türkiye’de Lüks Gayrimenkullere Olan İlgi Arttı

Lüks talebi olarak Türkiye’de özellikle satılık ve kiralık villa vb. lüks gayrimenkul her geçen gün artmakta, bu konuda hizmet veren danışman sayısında da artış olmaktadır. Ayrıca müteahhitler, iç mimarlar, dekoratörler ve lüks mobilya üreticileri de lüks ev alıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak için her geçen gün çalışmalarına yeni bir özellik ekleyerek müşteriyi daha özel hissettirmeyi hedefliyor.

Lüks konutlara ilgi duyan tüketicilerin bir kısmı villalarda, bir kısmı çiftlik evlerinde, bir kısmı köşkte, bir kısmı da yalıda yaşamak istiyor.

Müstakil ev, veya lüks ev alıcılarının tercihlerini takip eden uluslararası araştırma şirketlerinin yaptığı araştırmada, lüks gayrimenkul alıcılarının ilk üç önceliği arasında %97,5 ile ilk sırada yer alıyor. Özelikle istanbul satılık daireler arasında lüks olanları tercih eden ev alıcıları, iç dekorasyonuna çok önem vermektedir.

lüks gayrimenkul

Türkiye’deki lüks emlak alıcılarının %38’i evin taşınmaya hazır olmasını istiyor. Pek çoğu da zevkleri ve ihtiyaçları doğrultusunda mimarlarla çalışmak istiyor. Türkiye’de, inşaat malzemelerinin çoğu iki yıldan fazla bir süredir yenilenmiş, özel yapım mobilyalarla satılık çok sayıda lüks mülk var.

Araştırmaya göre şu anki evinden daha büyük bir ev isteyenlerin oranı %28 civarında.

Bu grup aynı zamanda sadeleşmeye ve küçülmeye giden ancak görünüm ve lokasyondan vazgeçmeyen müşteri kitlesini de içermektedir. Varlık alıcıları, kendilerine mahremiyet sağlayan, doğayla iç içe güvenli ve sağlıklı bir ortam sunan gayrimenkullere daha fazla ödeme yapmayı tercih ediyor.

Son yıllarda pandemi döneminde tatil ve alışveriş yapmayan hanelerin tasarruflarının artması ve bu tasarrufların lüks mülklere kayması Türkiye’de satılık lüks konut talebindeki artışa büyük katkı sağlıyor. Aynı zamanda esneklik sağladı.

Son yıllarda satılan konutlarda lüks-normal mülkiyet oranı lüks lehine artışla ön plana çıkmaktadır.

Bu yüzden lüks emlak piyasasını takip etmenin büyük bir faydası var. Lüks ev alıcıları arasında çarpıcı farklılıklar var.

Emlak alıcısının yaşı, zevk ve lüks kriterlerini karşılayan en önemli faktörlerden biridir.

Bir sonraki yazımızda izmir satılık daire ilanları ile ilgili bilgiler vereceğiz. Lüks gayrimenkuller hakkındaki görüşlerinizi yorumlarda bekliyoruz. 😀

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı