Gezi Eğlence

Rio De Janeiro Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Brezilya’nın en büyük ikinci şehri olan Rio de Janeiro, Güney Amerika’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir.

Güzel kumsalları, doğal manzarası, samba ve Rio Müzik Festivali ile turistlere unutulmaz geziler yaşatmak için şehre bir seyahat planınız varsa, Rio de Janeiro’yu ziyaret etmek için şehrin gezilecek yerleri hakkında bilgi edinmek için gezilecek yerler listemize göz atabilirsiniz.

Rio De Janeiro Gezilecek Yerler

Sugar Loaf Mountain

 

Sugar Loaf Dağı iki tepeden oluşuyor ve şehrin en güzel turistik yerlerinden biri ve Rio de Janeiro’daki turistik yerler listesine kesinlikle burayı eklemelisiniz.

Ünlü İsa heykelinin Atlantik Okyanusu ile çevrili olduğu Corcovado manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Dağın yüksekliği 396 metre olduğu için sizi buraya götürecek teleferik hizmetinden yararlanmanız gerekiyor.

Praja Vermelha’dan teleferiğe binerek ilk adımı atabilirsiniz. Teleferik servisi 08.00-22.00 saatleri arasında mevcuttur. Saatte 396 metre yükseklikten gün doğumunu izleme fırsatını yakalayamazsınız. Ancak tatmak için gün batımını güzel bir şekilde izleme fırsatınız var. Deniz, şehir ve muhteşem yeşil manzara ile karşılaşacağınız dağlara gitmenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.

 

Kurtarıcı İsa

 

Rio’nun en yüksek zirvelerinden biri olan Corcovado Tepesi ve bu dağdaki Kurtarıcı İsa heykeli, şehirde turistlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerdir. Pitoresk Corcovado’yu ziyaret etmenizi öneririz.

Kurtarıcı İsa heykeli, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki Cocovado Dağı’nda bulunan dünyanın yedi yeni harikasından biridir. Şehrin en önemli sembolü olan heykel, 1922 yılında Brezilya’nın kuruluşunun 100. yıl dönümü anısına denize indirildi ve 12 Ekim 1931’de resmi açılışı yapıldı.

Bu devasa heykel 30 m yüksekliğinde ve 8 m yüksekliğindedir. Toplam ağırlığı 635 tondur. Sadece başı 3.75 m yüksekliğinde ve 30 ton ağırlığındadır. Açık kollarının genişliği 28 metredir. Heitor Silva Costa, Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından 5 yıl içinde hayata geçirilen Kurtarıcı İsa Heykeli heykel projesini tasarladı. İnşaatta yapı malzemesi olarak beton, üzerinde ise tabaka olarak talk (talk pudrası) kullanılır. Bugün, her yıl bir milyona yakın turist anıtı ziyaret ediyor.

Rio De Janeiro Plajları

Tabii Rio de Janeiro’ya gelince plajdan bahsetmek zorundasınız. Her yıl 3 milyondan fazla insan bu muhteşem yerlerin tadını çıkarmak için Brezilya plajlarını ziyaret ediyor. Şehrin muhteşem plajları var ve her plaj diğerlerinden daha güzel, mutlu vakit geçirebileceğiniz. Bu plajların en ünlüsü Copacabana Plajı’dır. Ayrıca Leme, Ipanema ve Barra şehrin en popüler plajları arasındadır.

 

Tijuca Ormanı

 

Rio de Janeiro şehir merkezini ve çevresini kaplayan devasa ormana Tijuca Yağmur Ormanı denir ve güneyden kuzey Brezilya’ya uzanan daha büyük Atlantik Yağmur Ormanı’nın bir parçasını oluşturur. İnanılmaz biyoçeşitliliği ziyaret etmenin tek nedeni budur, ancak düzinelerce şelale, turistik yerler, yürüyüş yolları, dağ zirveleri ve anıtlar eşlik etmeye devam ediyor.

Tijuca yağmur ormanı, dünyanın en büyük kentsel yağmur ormanı olabilir. Güney Afrika’daki Johannesburg ile orman çatışmasındaki en büyük orman olduğunu söyleyebilirler. En büyük veya ikinci en büyük, 32 kilometrekarelik bir alanı kaplayacak kadar büyük olduğu gerçeğini değiştirmez. Batı, kuzey, güney ve orta bölgeleri birbirinden ayıran ve kuzeyi güneye bölen şehrin coğrafi ortamında da etkilidir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı