Gezi Eğlence

Çin’de Gezilecek Yerler

Çin’de sayısız turistik yer var. Çin Seddi’nden Terracotta Savaşçılarına kadar bu Doğu Asya ülkesi, ayrıntılı tarihi ve anıtlarıyla ünlüdür. Ancak doğa, Çin’e birçok büyüleyici doğal cazibe merkezi de bahşetmiştir. Muazzam büyüklüğü ve çeşitli manzaraları, Çin’e seyahat edip etmediğinizi görmek için kaçırılmayacak birçok doğal turistik yer olmasını sağlamıştır. Büyük pandalardan yerçekimine meydan okuyan dağlara kadar, Çin’de görülmesi gereken en iyi 5 doğal cazibe merkezi burada!

Zhangjiajie’nin Hallelujah Dağları

Hunan eyaletinde bulunan Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı, Çin’in en popüler doğal manzaralarından biridir. Sözde ‘Hallelujah Dağları’ bölgesi olan Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı, gişe rekorları kıran Avatar filminde Pandora ülkesinin ilham kaynağı olan kuvars kumtaşı sütunlarından oluşan korunan bir alana ev sahipliği yapıyor! Aslında, bu farklı jeolojik oluşumlar gezegenin başka hiçbir yerinde bulunmaz!

1982 yılında kurulan ve 48 kilometrekarelik bir alanı kaplayan bu korunan alan, 3000 kuvarsit kumtaşı sütununa ve yerçekimine meydan okuyan zirvelere ev sahipliği yapıyor. Kanyonlar, göller, mağaralar ve tropik ormanlar, bu kaçırılmayacak doğal turistik yerin diğer özellikleridir. Zhangjiajie’yi ziyaret etmek için en iyi zaman, havanın sıcak ve kuru olduğu Nisan ve Kasım ayları arasıdır. Öte yandan, sonbahar mevsiminde ziyaret ederseniz, bir dizi renkli bitki örtüsüyle karşılaşacaksınız ve bu zaten büyüleyici olan manzarayı daha da çekici hale getirecek!

Li Nehri

İkonik karstik manzarasıyla Li Nehri, Çin’deki en güzel doğal turistik yerlerden biridir. Dünyanın en iyi korunmuş karstik zirvelerinden bazılarına ev sahipliği yapan Li Nehri, Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nde bulunan olağanüstü doğal güzelliğe sahip bir alandır. Bu güzel bölgeye ana giriş kapılarının Guilin ve Yangshuo şehirleri olduğuna dikkat edilmelidir. Nehir gezileri ve eski karabatak balıkçılığı geleneklerini izlemek popüler turistik aktivitelerdir. Ayrıca, bu eşsiz kaya oluşumları birçok antik mağara ve mağaraya ev sahipliği yapmaktadır. Ek olarak, bu bölgenin tepeleri ve nehirleri inanılmaz bir doğa manzarasıdır ve doğanın muazzam güzelliğini ve işçiliğini sergilemektedir.

Jiuzhaigou Doğa Koruma Alanı

Sichuan eyaletinde bulunan Jiuzhaigou Doğa Koruma Alanı, Çin’in manzaralarının çeşitliliğini ve güzelliğini sergiliyor. 720 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Jiuzhaigou, sınırları boyunca Tibet yerleşimlerine atıfta bulunarak kelimenin tam anlamıyla ‘Dokuz Yerleşim Vadisi’ anlamına geliyor. Parıldayan su yolları, ağaçlarla kaplı dağları ve büyülü şelaleleriyle ünlü Jiuzhaigou, aynı zamanda belirlenmiş bir Biyosfer Rezervidir. Yaklaşık 3000 metre yükseklikte bulunan bu uzak bölge, nadir bulunan vahşi yaşam ve kusursuz dağ manzaralarına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, en ünlü cazibe merkezlerinden bazıları ‘Beş Renkli Gölet’ ve 270 metre genişliğindeki Nuorilang Şelalesi’dir. Doğadaki hemen hemen her rengi taşıyan Jiuzhaigou Doğa Koruma Alanı, Çin’deki el değmemiş bir vahşi yaşam resmidir.

Yangtze Nehri’nin Üç Boğazı

Çin’de gerçekten ilham verici bir doğal cazibe merkezi olan ‘Üç Boğaz Manzara Alanı’ mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Yangtze Nehri boyunca uzanan dağlık bir alan, Qutang, Wu ve Xiling, üç ünlü geçidin adıdır. Şüphesiz, Çin kültürünün önemli bir sembolü olan Three Gorges, Yangtze boyunca doğal bir nehir gezisinde en iyi şekilde keyif alır. Batıda Chongqing’den başlayıp doğuda Hubei’de sona eren 193 kilometrelik nehir geçitleri, Çin’deki en popüler turistik yerlerden biridir.

Dev Pandalar

Çin’deki en ünlü hayvan olan dev pandalar, Çin’deki en sevimli doğal cazibe merkezidir. Ziyaretçiler, nadir bulunan dev pandanın korunması ve üremesi için korunan bir alan olan Chengdu Panda Üssü’nü ziyaret etmek için Chengdu şehrine akın ediyor. 1987 yılında kurulan Chengdu Panda Üssü, Çin’deki en popüler doğal turistik yerlerden biridir. Burada, bambu ormanlarını keşfederken hayatın her aşamasında pandaları izleyebilirsiniz. Yerinde eğitim merkezi ayrıca ziyaretçilere bu nadir yaratıklar hakkında daha fazla bilgi edinme şansı veriyor. Ayrıca yaklaşık 83 panda nüfusu ile Chengdu Panda Üssü, hayvan severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı