Gezi Eğlence

İtalya Seyahat Rehberi

İtalya’da ziyaret edilecek en iyi yerler, tarihi şehirlerden büyüleyici sahil köylerine kadar uzanmaktadır. Çok çeşitliliğe sahip bir ülke olan İtalya, ağız sulandıran mutfağı ve tutkulu kültürüyle ünlüdür. Elbette, İtalya’ya yapılacak bir gezi, şüphesiz, en iyi ebedi şehir Roma’da veya büyüleyici Floransa’da deneyimlenen inanılmaz sanatsal mirasına odaklanacaktır. İtalya’da ziyaret edilecek en iyi şehirleri keşfetmek için okumaya devam edin!

Roma

İtalya’nın başkenti Roma, anıtsal manzaraların ve sonsuz bir kültürün kalıntılarının bir smorgasbord’udur. Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Kolezyum’a ev sahipliği yapan Roma, bir gezi cennetidir. Trevi Çeşmesi’nden Parthenon’a, Roma’ya yapacağınız bir gezi sizi binlerce yıllık tarihin izini sürmeye davet ediyor. Tabii ki Da Vinci ve Michelangelo’nun eserlerini görme şansı dünyanın dört bir yanından sanatseverleri kendine çekiyor. Öte yandan, Roma, Roma Katolik Kilisesi’nin manevi evidir ve Vatikan’ı ziyaret etmek kaçırılmayacak bir olaydır. Yedi tepeye yayılan Roma, birçok yüzü olan bir şehirdir. Antik çekirdekten görkemli Barok dönemi mimarisine kadar burada keşfedilecek çok şey var.

Floransa

Sanatsal zevklerin hazinesi olan Floransa, kültür severler için İtalya’da ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biridir. Dünyanın en önemli başyapıtlarından bazılarıyla tanışmak istiyorsanız, Floransa mutlaka ziyaret etmelisiniz. Burada sayısız müze, galeri ve saray bulacaksınız. Bir zamanlar Avrupa ticaretinin gelişen bir merkezi olan Floransa, İtalyan Rönesansının beşiğiydi.

Duomo Katedrali, Vecchio Köprüsü ve Vecchio Sarayı, bu İtalyan şehrinin başlıca turistik yerleridir. Ancak çoğu kişi Floransa’ya sadece dünyaca ünlü Uffizi Galerisi’ni ziyaret etmek için seyahat ediyor. Tarihi merkezde bulunan galeri, Rönesans sanatının birçok paha biçilmez eserini içermektedir. Bunlar arasında Boticelli’nin Venüs’ün Doğuşu, Michelangelo’nun Kutsal Aile ve Leonardo Da Vinci, Titian ve Raphael’in çalışmaları bunlardan sadece birkaçı! Kuşkusuz bu zengin sanatsal miras, Floransa’yı İtalya’da ziyaret edilecek en iyi şehirlerden biri yapıyor.

Venedik

‘Köprüler Şehri’, hiçbir şey romantik bir Venedik gezisi gibi olamaz. Dolambaçlı su yolları ve kanallarla dolu bir şehir olan bu eşsiz destinasyon, İtalya’nın en güzel şehirlerinden biridir. 100’den fazla adadan oluşan bir grupta ünlü bir şekilde inşa edilmiş olan Venedik, bolca atmosfer ve çekicilik sunar. Büyük saraylar ve bazilikalardan loş sokaklara ve gizli avlulara kadar bu şehir keşfetmek için yapılmıştır. Yolda biraz kaybolsanız da turistik yoldan uzakta yerel barları, zarif butikleri ve ağız sulandıran restoranları keşfederken eğlence başlıyor.

Buradaki en heyecan verici yerler arasında, göz alıcı San Marco Bazilikası, Rialto Köprüsü ve ikonik Ducale Sarayı sayılabilir. Venedik turlarının çoğu zarif San Marco Meydanı’nda başlar, ancak ücra bir köşeye çıkınca İtalya’nın en esrarengiz şehrinde her türden sevimli tuhaflık bulacaksınız. Özgün Venedik deneyimi için deniz taksisi ile dolaşın veya bir gondol yolculuğuna çıkın!

Napoli

Roma’nın güneyine doğru ilerleyin ve Vezüv Dağı’nın gölgesindeki Napoli’ye geleceksiniz. Bazen gözden kaçan Napoli, otantik bir İtalyan deneyiminin anahtarını elinde tutuyor. Pizzanın doğum yeri olan Napoli, bir yemek cennetidir. Ağız sulandıran aromalar sizi her fırsatta karşılıyor. Napoli’nin görkemli Barok dönemi mimarisinin solmuş zarafeti gibi, Napoli Krallığı’nın başkenti olarak günlerinin bir kalıntısı. Gezi hazineleriyle dolu tarihi merkezi UNESCO tarafından korunmaktadır. İtalya’nın en canlı, en canlı ve samimi şehirlerinden biri olan Napoli, Napoli kültürünü daha derinden keşfetmek istiyorsanız mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer.

Tabii ki İtalya’da gezilecek en iyi yerlerden biri şehirden sadece bir taş atımı uzaklıkta: Pompeii. Zaman içinde donmuş bu Roma şehrinin kalıntıları, Napoli’yi ziyaret etmek için başka bir neden.

Amalfi kıyıları

Tiren Denizi’ndeki bir sahil şeridi olan Amalfi Sahili, yamaç köyleri, balıkçı limanları, turkuaz koylar ve yemyeşil ormanlardan oluşan bir gökkuşağı paletidir. İtalya’nın en fotojenik destinasyonu, burada sakin ortamı ve şık, uçurumları kucaklayan kasabaları nedeniyle İtalya’nın bu pastoral köşesine uzun süredir hayran olan jet sosyetenin izinden gidebilirsiniz. Göz alıcı Positano, yemyeşil Ravello, tarihi Amalfi ve sakin Sorrento, Amalfi Sahili’nde ziyaret edilecek en popüler yerlerden sadece birkaçıdır.

Koruma altındaki bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Amalfi Sahili, en pastoral ortamında yaşayan Akdeniz’i temsil eder. Cennet örtülerini ve uçurumlarla çevrili köylerin göz kamaştırıcı bakış açılarını keşfetmek için bölgeyi tekneyle keşfedin. Alternatif olarak, farklı kasabaları birbirine bağlayan doğal sahil yürüyüş parkurlarını keşfedin. Kuşkusuz, şık ve rahat bir kaçamak için İtalya’da ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biri.

Toskana

Ülkenin batısındaki bir bölge olan Toskana, ruhları karıştıran manzaralar, rustik çiftlik evleriyle bezeli inişli çıkışlı tepeler ve Rönesans kültürüyle dolu bir cennettir. Bölgenin başkenti, zengin sanatsal mirasıyla tanınan Floransa’dır, ancak üzüm bağları ve orta çağ köyleriyle dolu yemyeşil kırsal bölge, gezginleri daha basit bir zamana kaçmaya davet ediyor. Aslında Toskana, ülkenin en çok ziyaret edilen bölgelerinden biridir.

Ağız sulandıran mutfağını öne çıkarmadan Toskana gezisinden söz edemezsiniz. Toskana yemekleri lezzetli, rustik ve seyahat etmeye değer. Mütevazı çiftlik evi yemeklerinden Floransa’nın lüks restoranlarının muhteşem yemeklerine kadar, Toskana taze ve kaliteli ürünleriyle ünlüdür. Chianti’nin parlak çeşitlerini üreten şarap, Toskana kültüründe de ayrılmaz bir rol oynar. Bu nedenle, İtalyan mutfağının otantik tatlarına dalmak ve daha yavaş bir yaşam temposu yaşamak istiyorsanız, Toskana İtalya’da ziyaret edilecek en iyi yerlerden biridir.

Cinque Terre

Bir dizi sahil köyü olan Cinque Terre, İtalya’da ziyaret edilecek en iyi yerlerden biridir. Ligurya’daki İtalyan Rivierası’nda yer alan Cinque Terre, beş renkli balıkçı köyünden oluşmaktadır: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore. Aslında bölge Cinque Terre Ulusal Parkı içinde korunmaktadır. Nefes kesen deniz manzaralarını ve ülkedeki en fotojenik manzaralardan bazılarını bekleyin. Ayrıca, bu şirin köylerin iyi korunmuş mimarisi ve izole doğası, Cinque Terre’yi ziyaret ederseniz otantik bir İtalyan masalını deneyimleyebileceğiniz anlamına gelir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı