Teknoloji

iPhone 13 ve Yeni Nesil MacBook Çipleri Çıkmaya Hazırlanıyor

Bir rapor, Apple’ın yeni nesil işlemcisini üretmek için Tayvan merkezli TSMC ile kapasite ayırdığını doğruladı; bunun 2021’in son çeyreğinde başlayabilecek olan ‘M2’ olacağını varsayıyoruz. TSMC’nin de inşa etmekte olduğu söyleniyor. iPhone 13’teki özellik nedeniyle A15 olarak adlandırılan yeni iPhone çipinin bu yıl içinde çıkması bekleniyor.

Yeni iPhone için A çipinin önümüzdeki birkaç ay içinde üretime başlaması sürpriz olmasa da, şimdiye kadar yeni Mac çipleri için ne tür bir program bekleyebileceğimizi gerçekten bilmiyorduk. Bu gösteriyor ki, biz olabilirken sadece MacBook Air (M1, 2020) veya MacBook Pro 13 inç (M1, 2020) gibi yıllık bir güncellemeye bakıyorsanız, daha olası zaman aralığı 12 ila 18 ay arasında olabilir.

Mevcut söylentilerin geçerli olduğunu varsayarsak, bunların yakında çıkacak olan 14 inç MacBook Pro veya yeniden tasarlanmış yeni iMac için çipler olması pek olası görünmüyor. Bu yeni makinelerin önümüzdeki birkaç ay içinde MacBook Air veya Pro’da bulunandan daha güçlü yeni bir M1X çipi ile piyasaya sürüleceği söyleniyor.

iPhone 13 ve yeni MacBook çipleri

Yine TSMC tarafından üretilen M1 Silicon çip, Apple’ın 15 yıl aradan sonra bilgisayarlarındaki ilk Intel olmayan CPU’suydu. M1 Silikon çipi, CPU, GPU, Önbellek ve RAM dahil olmak üzere bir çip (SoC) üzerinde tek bir sistem olması bakımından PC’lerde olağandışıdır. Tüm bunları özel bir mimaride tek bir çip üzerinde birleştirmek, bu kadar etkileyici bir performans sunabilmesinin nedenlerinden biridir.

Digitimes’tan bu raporla ilgili ilginç olan şey, Apple’ın yeni çipler için TSMC’nin yeni 4nm üretim sürecini kullanabileceğini söylemesi. Fab toolmakers kaynaklarına göre TSMC, N4’ü (yani 4nm sürecini) 2021’in dördüncü çeyreğinde, daha önce belirlenen 2022 zaman diliminin ötesinde, hacimli üretime taşıyacak.”

Şu anda en gelişmiş çipler 5nm üretimi kullanıyor – 4nm’ye geçmek, transistörlerin daha küçük olması anlamına geliyor, bu da aynı alana daha fazlasını sığdırabileceğiniz ve aynı zamanda güç verimliliğini artırabileceğiniz anlamına geliyor. o yongaları büyütmeden ve ısı veya güç tüketimini artırmadan (M1 yongalarının avantajlarından biri de budur) daha güçlü hale getirebileceğiniz anlamına gelir.

A14 çipi, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max ile iPad Air’de kullanılıyor. A serisi yongalar uzun süredir TSMC tarafından üretiliyor ve görünüşe göre yeni model – A15 olması bekleniyor – farklı olmayacak, ancak yeni 4nm sürecini kullanmak için çok erken üretime girecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı