Teknoloji

RPA Nedir? RPA Nasıl Çalışır?

RPA geleneksel iş süreçlerinizi ve teknoloji yığınlarınızı, dijital sanal ve eski uygulamalara satın almak için yardımcı olmak için RPA süreçlerinden yararlanarak size hizmet veren bir kuruluştur. Peki RPA nedir? Kısaca RPA olarak bilinen robotik süreç otomasyonu, yapay zeka yardımı ile iyi tanımlanmış manuel olan insan faaliyetlerini bir kısmını veya tamamını otomatize etmek için kullanılan teknolojidir.

Yani RPA kısaca şirketlerin insan gücünü azaltarak yapay zeka yardımıyla yapılabilecek olan her şeyin yapılmasıdır bir nevi sanal çalışma arkadaşı da diyebiliriz. RPA sayesinde hem zaman hem de maliyetten tasarruf edersiniz. İnsanların yapabileceği faaliyetleri çok daha kısa zamanlarda tamamlayarak çalışanlarınızın ve sizin diğer önemli konulara da yönlenmenize olanak sağlar.

RPA Nasıl Çalışır?

RPA teknolojisi var olan sistemler üzerinden işler ve bu sayede geliştirme ve implemantasyonu çok daha hızlı olur. Hızlılığı sayesinde maliyetleri düşürmede yardımcı olur, sadece maliyet değil zamnandan da tasarruf edeceğinizi hatırlatmadan geçmeyelim. 

Normal çalışanlarınızın belirli mesai saatleri içerisinde aktif çalıştığını düşünecek olursak RPA’in 7/24 çalıştırılabilme özelliği sayesinde doğru süreç seçimi ile verimliliği artırdığını ve operasyonel olarak daha hızlı ilerlediğini de söyleyebiliriz.

IT de bekleyen süreçlerin RPA teknolojisi ile daha hızlı bir şekilde canlıya alınması ile birlikte iş biriminde memnuniyet artışı sayesinde iş biriminin müşteriye daha hızlı bir şekilde cevap vermesi sağlanır ile müşteri memnuniyetinin artırılması, IT deki işlerin azalmasıyla var olan katma değerli geliştirmelere odaklanması ile IT memnuniyeti sağlanır. Bu sayede müşteri memnuniyetinin arttığı kurumlarda şirket içi de verimlilik ve memnuniyet artışı sağlanır.

Akıllı Otomasyon (Hyper-Intelligent Automation) Nedir?

Yapay zeka, teknoloji alanındaki en önemli mühendislik harikalarından biridir. AI sayesinde hem iş kolaylığı hem de verimlilik artırılarak çalışanların ya da genel olarak bütün insanlığın yararına bir çok konuda yardım sağlanmış olur. Bunun nedeni, insana ait olan anlama, konuşma, görme, karar verme gibi yeteneklerin fiziksel makinelere veya sanal çalışanlarında yapabilmesini sağlamasıdır. 2016 yılından beri hayatımızın bir parçası olan RPA, yapay zeka ve yeni nesil teknolojilerin dahil olması ile “hiper” veya “Intelligent” hale gelmektedir.RPA Nedir ve Nasıl Çalışır?

Geleneksel iş süreçlerinizi ve teknoloji yığınlarınızı, dijital sanal ve eski uygulamalara satın almak için yardımcı olmak için RPA otomasyon süreçlerinden yararlanarak size hizmet verir. RPA kullanıcı dostu arayüzü, esnek modelleme yapısı ve cognitive servis entegrasyon özellikleri ile müşterilerine eşsiz deneyimler sağlamak için kurulan yapay zekayı kullanarak iş kolaylığı ve verimliliği sağlayan bir kuruluştur.

Otomasyon, süreçlerinizin verimliliğini arttırmakla kalmaz ayrıca müşterilerinizin istediği hız ve ulaşılabilirlik beklentilerini karşılamakta da size yardımcı olarak iş yükünüzü hafifletir ve gündeminizdeki diğer işlere de mesai harcamanıza olanak sağlar.

RPA’in Şirketinize Sunduğu Avantajları Nelerdir?

Zamandan ve Efordan Büyük Oranda Tasarruf Edebilirsiniz

7/24 çalışabilmesinin yanında hızlı işlem yapabilmesi ve düşük maliyeti ile verimliliğinizi olabildiğince artırır. Şirketinizde dijital dönüşüme giden yolunuzu daha hızlı ve  daha düşük maliyetli hale getirir.

Çalışan Deneyiminizi Artırın

Rutin ve manuel işlerin otomasyonunu RPA ile yapmak, çalışanlarınızı özgürleştirir ve çalışanlarınızı inovasyona ve şirketiniz için yeni değerler yaratmaya yönlendirir. Günlük olarak aynı işleri yapmak yerine ufuklarını genişletmeye ve daha yaratıcı kararlar almaya teşvik eder.

Kalite ve Uyum Seviyenizi Yükseltin

Robotlar, standartlarınızı tam olarak karşılayan süreci izleyerek uyumluluğu artırır. Ayrıca, süreçlerin izlenebilmesini, denetlenebilmesini ve uçtan uca kontrolünü sağlaması, insan hatasının en aza indirerek kaliteyi daha üst seviyelere taşırken oluşabilecek operasyonel risklerin de azalmasını sağlar.

Müşteri Deneyimini İyileştirin

Süreçlerin standardize edilmesi, 7/24 hizmet verebilir hale getirilmesi ve hızlandırılması müşteri deneyimini ciddi anlamda iyileştirir ve müşterilerinizin sizin şirketinize olan güven ve bağlılığını artırır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı