Hobi

Quacks of Quedlinburg İncelemesi

Oyun, 2018’de Almanya’nın prestijli Kennerspiel des Jahres ödülünü kazandı. Bu oyun hobisi için büyük bir olaydır ancak çoğu alıcının aksine Quacks of Quedlinburg çok ulaşılabilir bir oyundur. Açıkça çocuklar için en iyi masa oyunlarından biri olmak biraz karmaşık olsa da, genel olarak kesinlikle çocuk dostu. Uzun vadeli planlama stratejisini, iksir malzemelerini bir çantadan çıkarmanın kör şansı ile karıştırıyor. Kazanmak istiyorsan ikisinden de bir doz alman gerekecek.

Quacks of Quedlinburg Masa Oyunu İncelemesi: Kimler İçin

Hobi oyunu standartlarına göre oldukça basit olmasına rağmen, Quacks of Quedlinburg hala biraz öğrenme eğrisine sahip. Kurallar yeterince kolaydır, ancak her oyunda, hepsi farklı etkilere sahip olan bir iksir malzemeleri karışımı vardır. Hepsinin en başından ne yaptıklarına dikkat etmek biraz zor – özellikle de isterseniz onları oyundan oyuna değiştirebileceğiniz için. Yine de, kutu 10+ için uygun olduğunu söylüyor ve bu doğru geliyor.

Tüm iksir malzemeleri, kendinizi yumruklamanız ve sıralamanız gereken küçük karton sayaçlar olarak gelir. Bunları çekmek için güzel yumuşak çantalar ve kartlar ve zarlar gibi geleneksel oyun bileşenlerinin yanında küçük plastik yakutlar da var. İki ila dört oyuncu alır (bir genişleme ile beşinci bir oyuncu ekleyebilirsiniz) ve oyununuz kendi tahtanızda gerçekleştiği için, daha yüksek oyuncu sayılarına kıyasla iki oyuncuyla oynamanın hiçbir dezavantajı yoktur, bu da onu harika bir iki oyunculu masa oyunu yapar . Oyun, insanların aynı anda bir çantadan jeton çekmesini içerdiğinden, güvenilir bir şekilde dörtte üç saat sürer.

Bu, zorlu rekabeti sevenler için çok fazla yüzleşmeyi sevmeyen gruplardan gruplara kadar çok uygundur. Geride kalan insanlara yetişebilmeleri için biraz destek almalarına yardımcı olan bir sistemi var, geride kalan birinin her şeyin umutsuz olduğunu hissetmesine yardımcı oluyor; ancak aşırı rekabetçiler için eğlencenin büyük bir kısmı, korkunç bir fikir olsa bile, birkaç ekstra puan için şansınızı zorlamanız için sizi cezbetmekle ilgilidir.

Quacks of Quedlinburg Masa Oyunu İncelemesi: Nasıl oynanır?

Quacks of Quedlinburg’da diğer oyuncularla aynı anda bir çantadan çok sayıda jeton çekeceksiniz. Daha sonra her biri, iksirinizi temsil eden spiral bir ray üzerine serilir ve daha yüksek değerli jetonlar daha fazla alana taşınır. Ne kadar ileri giderseniz, o kadar fazla zafer puanı kazanırsınız ve bir sonraki tur için çantanıza koymak üzere yeni jetonlar satın almak için para kazanırsınız (toplamda sekiz tur vardır). İstediğin kadar çekmeye devam edebilirsin ama bir sorun var.

Herkes çantasında bir dizi beyaz “kiraz bombası” sayacıyla başlar. Tüm beyaz sayaçlarınızın toplamı yediyi aşarsa, iksiriniz patlar. Bu olursa, puan * veya * para arasında seçim yapmanız gerekir, oyunun çok başlarında olmadığı sürece kötü bir seçim. Ve zaten o noktada çizmeyi bırakmak zorundasın. Yani her sayaçta o beyaz toplamı izliyorsunuz, çantanızda ne kaldığını hatırlamaya çalışıyor ve temel soruyu düşünüyorsunuz: Devam etmeye cesaret edebilir miyim?

Bu formül, büyük bir heyecan ve strateji dengesi sağlar. Şansınızı zorlamak her zaman eğlenceli ve gergindir, ancak Quacks size bilinçli kararlar vermeniz için yeterli veri sağlar. Felaketten ne zaman bir sayaç uzakta olabileceğinizi, çantada kaç tane beyaz jeton kaldığını bileceksiniz ve toplamda kaç jetonunuz olduğunu hissedebilirsiniz. İksirinizin altında tam olarak hangi jetonlarla başladığınıza dair bir hatırlatıcı bile var. Tüm bunlardan yola çıkarak, felakete ne kadar yaklaştığınıza dair her zaman iyi bir tahminde bulunabilirsiniz… ama cazibe her zaman oradadır, özellikle de sizi rekabette bir adım öne çıkaracaksa, çünkü potunu kim doldurursa doldursun. her turda en yüksek güzel bir bonus alır.

Quedlinburg Quacks incelemesi
Quedlinburg Quacks İncelemesi

Patlamaya bir beyaz jeton uzakta olduğunu biliyorsun. Simgenin, diğer üç kişiyle birlikte çantanızda olduğunu biliyorsunuz. Yanlış gitme ihtimali dörtte bir. Başka bir jeton daha çizebilir, değil mi? Doğru?

Tek başına, eğer sığ bir oyunsa bu eğlenceli olurdu. Ancak Quacks of Quendlinberg’deki içerik seçimi, eğlence için kendi gizli içeriğidir. Turuncu Kabakların (sade olan) dışında, her jetonun özel bir gücü ve potunuzu doldurma değeri vardır. Üstelik bu güç, oyunu nasıl kurduğunuza bağlı olarak değişebilir. Artan strateji sunan setler halinde gruplandırılmış çoğu içerik için dört lezzet vardır.

Örneğin ilk sette, Karga Kafatası çantadan hemen ikinci bir jeton çekmenize izin verir ve karar ver tencerenizde isteseniz de istemeseniz de. Bu, potunuzdaki son veya sondan sonraki çiplerse size bir bonus veren yeşil Örümceklerle iyi uyum sağlar. Bu arada Red Toadstools, saksıda Kabaklardan sonra yerleştirilirlerse daha fazla yer kaplar, bu yüzden belki bir strateji olarak bir sürü bunlardan ve bir sürü balkabağı satın almak istersiniz. Bunlar sadece birkaç örnek – her oyunda yedi farklı jeton var.

Her turda iki yeni jeton satın alabilir ve bunları çantanıza ekleyebilirsiniz. Böylece, rakibinizi geride bırakmak için parça parça bir strateji oluşturabilirsiniz. Çantadan çizimin rastgeleliği sayesinde her zaman işe yaramaz. Her zaman son çip olarak örümcekleri veya balkabağından sonra mantarları alamayacaksınız. Ancak akıllıca seçimler yaparak, ihtimalleri lehinize çevirebilirsiniz.

Ve hala senin için işe yaramazlarsa? Eh, sadece şans için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışman sinir bozucu. Ancak, kaybettiğinizde bile – özellikle kaybettiğinizde, diğer oyuncular için – oranları oynamak heyecan verici olabilir ve bir şansı olan yeni veya daha genç oyuncular için hoş karşılanır.

Diğerlerinin sırasını almasını bekleyen neredeyse hiç kesinti olmaması gerçeği, bu çekiciliği daha da genişletiyor. Son çekişe kadar her şey aksiyon. Tabii ki, herkes kendi iksirine konsantre olurken, işlerin yolunda gitmediğine dair sızlanma dışında bir etkileşim olmaz, ancak bu uyumlu aile oyunu için bir bonus olabilir. Torbadan cips çekmek, iksir kabına bir şeyler atmak gibi hissettiriyor. Ve şans unsuru, her turda çantanızı geliştirme fırsatı ile birleştiğinde, onu bağımlılık ve heyecan verici hale getirir. Neredeyse bir saatlik oyun süresinde olsa da, şansınızı zorlamak için kaynayan bir oyun için belki biraz uzun.

Quacks of Quedlinburg Masa Oyunu İncelemesi: Karar

Burada, kolay kurallardan, şans ve stratejinin eğlenceli dengesine, oyunun hızlı temposuna kadar geniş bir çekicilik yelpazesi var. Aslında kuralları değiştiren malzemeleri değiştirmekten mutlu olduğunuz sürece, genellikle ‘şansınızı zorlayın’ oyunlarını batıran bayatlıktan kaçınır. Bu nedenle, çocuklardan hobi oyuncularına kadar birçok farklı insan için uygundur.

Yine de derin, sert strateji isteyenler uzak durmak isteyebilir. Oyun, stratejik içerik satın alma vaadiyle sizi ikna ediyor. Ama gerçekte, ne çizdiğinizin ve ne zaman çizdiğinizin şansı en az ne satın aldığınız kadar önemlidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı