Teknoloji

Chatbot Nedir? Lugado ile Kurumsal Chatbot Desteği

Chatbot kullanıcıların dijital bir ortamda karşısında bir insan varmış gibi yazıştıkları bir iletişim kurma aracıdır. Lugado, bilgi almak isteyen ve bir işlemi tamamlamak isteyen kullanıcılara destek sağlayan bir kurumsal chatbot uygulamasıdır. 

Girişte “Chatbot Nedir?” sorusunun cevabını sizlere sunduk şimdi de farklı türdeki chatbotlara gelin beraber göz atalım.

Menü veya Kelime Bazlı Chatbotlar

Menü veya kelime bazlı chatbotlarda, yapay zeka teknolojisi kullanılmadan, kullanıcı mevcut menü ve butonlardan istediği seçimleri yaparak veya kendine ait bazı textler yazarak ilerliyor. Ön yüzde menü ve butonlar, arka tarafta da daha çok IVR sistemlerinde gördüğümüz karar ağaçları yer alıyor. Bu sistem, ifade edilen yazılardaki bazı kelimeleri tanıyor ve bir yanıt ile eşleştirmek için çalışmalarına başlıyor. Bu tür chatbotlar, kısıtlı sayıda ve türdeki sorulara cevap hazırlayabiliyor yanıtlayabiliyor. Ancak menü ve kelime bazlı chatbotlar, yazılan ifadeyi bir bütün olarak anlamlandırmada diğerlerine göre maalesef ki daha yetersiz kalmakta. Kelimelerin kullanıcılar tarafındanyanlış yazıldığı durumlarda da kullanıcıyı doğru yönlendirebilmek için olası tüm yanlış yazımların sisteme tanıtılmış olması gerekiyor. Çok basit soru-cevap olan ihtiyaçlar için kullanılması doğrudur ancak karmaşık durumlarda ihtiyacı tam olarak karşılayabildikleri söylenemez.

İfade Bazlı Chatbotlar

İfade bazlı chatbotlarda, NLP (Doğal dil işleme) ve makine öğrenmesi teknolojisi kullanılır. Chatbot, kullanıcının yazdığı ifadeyi bir bütün olarak tanır ve anlamlandırmaya çalışır. Ancak diyalog devam ettiğinde, diyaloğu başından beri izleyip bağlama tam olarak uygun cevapları veremez.

NLP (Doğal Dil İşleme) Nedir?

NLP yani Doğal Dil İşleme, doğal dillerin kurallı yapısının çözümlenerek anlaşılması veya yeniden üretilmesi amacıyla kullanılır. Bu çözümlemedeki insana sağlanan kolaylıklar, yazılı olan içeriklerin otomatik olarak çevrilmesi, soru-cevap makineleri, otomatik konuşabilme ve komutu algılama, konuşmayı sentezleme, konuşma üretebilme, metni otomatik olarak özetleme, bilgi sağlama gibi birçok özelliğe sahiptir. 

Diyalog Bazlı Chatbotlar

Diyalog bazlı chatbozlarda da yapay zeka tabanlı chatbotlardır ve NLP (Doğal dil işleme) ve makine öğrenmesi teknolojilerinden yararlanılarak geliştirilirler. Diyalog bazlı chatbotlar diğer chatbotlarda olduğu gibi kelime veya ifade tabanlı bir anlayışla sınırlı kalmazlar bunlara ek olarak yazılan ifadeyi anlamlandırabilirler ve diyaloğun akışını takip ettikten sonra,akışa uygun cevaplar da oluştururlar.

Neden Lugado’yu Tercih Etmelisiniz?

Kesintisiz iletişim

Kelime bazlı ve ifade bazlı sohbet robotlarının kısıtlı cevaplar oluşturmasının aksine Lugado, diyalog bazlı bir sohbet robotudur. Lugado, yazılan ifadeyi anlamdırdıktan sonra, diyaloğun akışını takip ederek ifadeye en uygun cevapları oluşturur.

Sadece size özel

Lugado, her sektörün, hatta her markanın kendine özel durum ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan bir kurumsal chatbot hizmetidir. 

Ana dili Türkçe

Lugado, düzgün bir Türkçe seviyesinde yazışabilen, NLP’den yararlanarak müşterilerinizi anlayabilen Türkçe chatbot uygulamasıdır.

Chatbot

Lugado’yu Şirketinizde Hangi Alanlarda Kullanabilirsiniz?

İnsan Kaynakları Botu

Çalışanlarınıza, daha iyi bir çalışma deneyimi sunabilmek adına tasarlanmış olan Lugado İnsan Kaynakları Asistanı çalışanlarınızın her zaman çalışanlarınıza destek olacak. Çalışanlarınızla, chat robotlarıyla daha doğal bir iletişim kurarak istedikleri desteği 7/24 sağlayabilirsiniz. 

Araç Asistanı

Müşterileriniz, bayi veya araç servislerine gitmeden tüm operasyonel işlemlerini, Lugado Araç Asistanınıkullanarak çok daha kolay bir şekilde halledebilirler. 

Kullanıcı Destek Botu

Kullanıcıların, hesaplarının yönetilmesi gibi tüm ürün kullanıcılarınızın günlük olarak ihtiyaç duyabilecekleri bütün operasyon işlemlerini artık Lugado Kullanıcı Destek Asistanı ile çok hızlı yapılıyor ayrıca kullanıcılarınıza 7/24 hizmet verebilirsiniz.

Müşteri İlişkileri Asistanı

Sizin tercih etmiş olduğunuz iletişim kanallarından müşterilerinizden gelen sorulara 7/24 cevap vererek, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutabilirsiniz. Yapay zekâ ile desteklenen duygu analizi platformlu Müşteri İlişkileri Asistanı ile müşterilerinize kendilerini özel hissettirirken aynı zamanda kusursuz bir müşteri deneyimi için Canlı Destek platformlarına da yönlendirebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı