Gezi Eğlence

Yalova Büyüleyici Bir Doğa

Büyüleyici doğası, farklı iklimi ve kadim tarihi ile Türkiye, dünyanın ilk turizm merkezi olarak kabul edilmektedir. İstanbul, turizm, ticaret ve yatırım açısından Türkiye’nin ilk şehri olarak kabul edilir.

İstanbul’un kırsal kesimi, sakin aşıklarının dinlenmek ve pitoresk doğasının güzelliğinin tadını çıkarmak için gittiği çoğu turistin büyüleyici doğası ve sakin atmosferi nedeniyle doğal ve turistik yerler açısından İstanbul şehrinden daha az önemli değildir. 

Yalova’da Gezilecek Yerler

Büyüleyici doğası ile Yalova şehri, İstanbul’a yakın turistik şehirlerden biri, İstanbul’a yaklaşık 160 km. Marmara Denizi’nde gemilerle ziyaret edilerek yol kısaltılabilir.

Yalova şehri, Türkiye’de Marmara Denizi kıyısında yer alır ve araba kullanmak zorunda kalmadan ayaklarınız üzerinde dolaşabileceğiniz en küçük Türk şehirlerinden biridir.

Türk Yalova, büyüleyici doğası, subtropikal Akdeniz iklimi ve birçok hastalığın tedavisine yardımcı olan kaplıcaları ile ünlü bir ayrıcalığa sahip bir turizm kentidir. Bu nedenle, dünyanın her yerinden turistler tarafından tasarlanmıştır.

Yalova Türkiye Tarihine Kısa Bir Bakış

Türk şehri Yalova, MÖ 3. binyıla kadar uzanan tarihi ve arkeolojik bir şehir olarak kabul edilir. Hititler, Rumenler, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi çağlar boyunca Türk şehri Yalova’dan birçok medeniyet geçmiştir. Türk devleti döneminde Türk devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Yalova Türkçesinde yaşamış ve burada bir saray yaptırmış ve ömrünün son evresinde orada yaşamıştır. 

Türk şehri Yalova, birçok doğal, arkeolojik ve tarihi turistik alana ve en ünlü doğal özelliklerinden birine sahiptir.

Termal Köyü

Termal Köyü, Termal Tepe’nin tepesinden kaynaklanan birçok hastalığın iyileşmesine yardımcı olan kaplıcaları ile ünlüdür. Bu kaynaklardaki su sıcaklığı 55-60 santigrat derece arasında değişmektedir.

Turistler, hastalıkları tedavi etmek veya rahatlamak için Termal kaplıcaları ziyaret eder.

Yalova’nın Termal Köyü’nün en ünlü hamamları

Sultan’ın annesinin hamamı

Anne hamamı, Roma İmparatoru İmparator Konstantin tarafından kendi adına yaptırılmış, Osmanlı Padişahı II. Abdülmecid tarafından hastalıklardan kurtulmak için kullanan annesinin hatırı için restore edilmesinden sonra Padişahın annesi hamamı adını almıştır.

Banyo, biri kadınlar diğeri erkekler için olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Ayrıca kapalı yüzme havuzu ve sauna bulunmaktadır.

Sultan Hamamı

Sultan Hamamı, Yalova’nın en eski ve en iyi hamamlarından biridir. Sultan Hamamı, aile odaları ve küçük bir küvet içermektedir.

Kurşun banyosu

Kurşun hamamı, kurşundan yapılmış kubbesinden dolayı bu adla anılmıştır. Kurşun hamamı Termal köyündeki ünlü hamamlardan biridir. Açık yüzme havuzu ve özel aile odaları bulunan bay ve bayan karma hamamdır.

Sudüşen Şelalesi

Sudüşen Şelalesi, Yalova, Türkiye’nin bölgenin en önemli turistik yerlerinden biridir, Sudüşen Şelalesi, yeşil doğası arasında büyüleyici güzelliği ile karakterizedir. Sudüşen Şelalesi, Marmara Denizi ve Termal Gölü’nün büyüleyici manzarasının yanı sıra, oturup muhteşem manzaranın tadını çıkarabileceğiniz, etrafına yayılmış ahşap seansları ile serin ve ferahlatıcı bir dağlık alanda yer almaktadır.

Kemal Atatürk Müzesi

Yalova’daki Kamal Atatürk Sarayı Müzesi, modern Türk mimarisi için bir model olarak kabul ediliyor. Türk devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün içindeki kaplıcalarda şifa bulmak için ikamet ettiği saray, Türk devletinin kuruluşunun başlangıcında kurulmuş, daha sonra birçok Atatürk holdinginin bulunduğu bir müzeye dönüştürülmüştür.

Çınarcık Resort

Türk şehri Yalova’daki Çınarcık Resort, Marmara Denizi’ndeki en güzel tatil yerlerinden biridir, tatil yeri sakin atmosferine ek olarak berrak suları, harika doğal ormanları ile karakterizedir.

Alışverişe gelince, bir iç pazar olan Yalova ana pazarını ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı