Gezi Eğlence

Kamboçya’yı Ziyaret Edebileceğiniz En Güzel Zamanlar

Kamboçya’nın da diğer Asya ülkeleri gibi iki mevsimi olduğunu unutmamalısınız. Islak mevsim Temmuz’dan Ekim’e kadar, kuru mevsim ise Kasım’dan Haziran’a kadar sürer. Ancak buna ek olarak her bölgenin kendine has iklimsel özellikleri vardır.

Kamboçya’ya Seyahat Etmek İçin En İyi Zaman

Genel anlamda Kamboçya’da Nisan, Mayıs ve haziran aylarının en sıcak aylar olduğunu bilmelisiniz. Bu aylardan kaçınabilirseniz, ülkeyi çok fazla sıcakta ziyaret etmek zorunda kalmayacaksınız. Ancak Temmuz ve Eylül, yoğun yağışların olduğu aylardır, bu nedenle bu ülkenin harikalarını keşfetmek için iyi bir zaman olmaz.

Özetlemek gerekirse, Kamboçya’da kış mevsiminin Kasım’dan Mart’a, yazın ise muson mevsiminin Mayıs’tan Ekim’e kadar sürdüğünü açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Kış aylarında, kuru mevsime karşılık gelen 25ºC ile 30ºC arasında sıcaklıklar bulacaksınız. Yaz aylarında, sağanak yağışlara ek olarak sıcaklıklar 35ºC’ye kadar çıkabilir.

Tüm bunlarla, Kamboçya’ya ne zaman seyahat edeceğinize karar vermek için, biraz daha sıcak olsa bile en iyi ayların mart başı da dahil olmak üzere Kasım’dan Şubat’a kadar olduğunu unutmamalısınız.

Şimdi, Kamboçya’nın en sembolik yerlerini ne zaman ziyaret edeceğinizi ve seyahatinizi planlarken neleri dikkate alacağınızı görelim.

Angkor Wat’a Ne Zaman Seyahat Etmeli

İnsanların Kamboçya’ya seyahat etmelerinin ana nedenlerinden biri şüphesiz Angkor Wat’ı ziyaret etmektir. Bu muazzam antik tapınak kompleksi, ülkenin mükemmel bir turistik cazibe merkezidir. Bu nedenle, ormanın ortasındaki bu harika dini tesisleri ziyaret etmek istiyorsanız, bunu iyi havalarda yapmak daha iyidir.

Bu tapınak kompleksini ziyaret etmek için seyahatinizi Kasım ve şubat ayları arasında organize etmek en iyisidir. Tek dezavantajı, turizm sezonunun yüksek olması, bu yüzden sizinle aynı yerde binlerce insan olacak. Angkor Wat’ın huzurunu ve güzelliğini daha sakin bir şekilde yaşamak istiyorsanız, Nisan ve Ekim ayları arasında seyahat etmek en iyisidir. Birçok gün yağmur yağacak olsa da avantajı huzur ve bölgenin büyük göllerini en parlak günlerinde görme olasılığıdır.

Kamboçya'ya ne zaman seyahat etmeliyiz

Ormana Ne Zaman Seyahat Edilir

Eğer geziniz Kamboçya ormanını da içeriyorsa, yağışlı mevsimden, yani yaz aylarından kaçının çünkü sadece geceleri üşümekle kalmayacak, sağanak yağmur yağacak, sivrisinekler de yolculukta ayrılmaz arkadaşlarınız olacaktır. Yani, Kamboçya’nın bu bölgesini ziyaret etmek için Kasım’dan Mart’a kadar seçim yapmak daha iyidir.

Ülkenin kuzeydoğusu, ekoturizm sevenler ve yerel topluluklara ve en muhteşem vahşi hayata yakınlaşmak isteyenler için mükemmel bir yerdir. Ratanakiri veya Mondulkiri, hem inanılmaz bir doğal güzelliğe sahip hem de turizm tarafından hala çok az sömürülen bir örnektir. Elbette yağışlı mevsimlerde yolların durumu nedeniyle bu yerlere ulaşımın çok zor veya neredeyse imkânsız olacağını unutmayın.

Kamboçya İsviçre’ye Ne Zaman Seyahat Edilir

Evet, Kamboçya’da bir tür İsviçre var, şehirden dolayı değil, ülkenin bu bölgesindeki su ve şelale miktarından dolayı. Sen Monorom ili, ünlü Bou Sraa şelalesini ziyaret etmek veya bölgedeki etnik azınlıklardan birinin evlerinde konaklama ve geleneksel yemekler sunan Dei Ey kasabasında konaklamak için operasyonların merkezidir.

Kamboçya’nın bu kayıp cennetini ziyaret etmek için kurak mevsimde, yani Kasım ve mart ayları arasında gitseniz iyi olur, çünkü yaz yağmurları bu bölgede keşfedebileceğiniz tüm harikaların tadını çıkarmanıza izin vermez.

Tonlé Sap’a Ne Zaman Seyahat Etmeli

Manzara yılın mevsimine göre değiştiğinden, Kamboçya’ya ne zaman seyahat edip Tonlé Sap’ı ziyaret edeceğinize karar vermek karmaşıktır. Kurak mevsimde yüzen köyleri göreceksiniz, ancak su seviyesinin çok düşük olması ve tekne kiralama şansınızın olmaması riskiyle karşı karşıyasınız.

Yaz aylarında yani yağışlı mevsimde Siem Reap’ten yapılan yolculukları garanti edebilirsiniz ancak su seviyesi o kadar yükselir ki tepedeki evleri kaplar. Bu nedenle köyleri bir tekneden ziyaret etmelisiniz ve yolculuğunuz sırasında yağmur yağma ihtimali çok yüksek.

Bu güzel tatlı su gölünü ziyaret etmek için en uygun zamanın yaz sonu olduğunu söyleyebiliriz. Su seviyesi optimal olacak ve iyi hava ve hoş sıcaklıklarla yüzen köyleri ziyaret edebiliriz.Son olarak, turist yüksek sezonunun kurak mevsime denk geldiğini unutmayın. Mayıs ve Haziran ise düşük sezon, biraz yağışlı ama Kamboçya’ya seyahat için geçerli.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı