Gezi Eğlence

Laos’u Ziyaret Etmek İçin En İyi Zaman Nedir

Karar vermenin en kolay yolu, Laos için iklimini bilmektir. Bu Asya ülkesi, kıtadaki çoğu ülke gibi iki mevsime sahiptir: kuru ve ıslak. Kuşkusuz, eski ülkeyi ziyaret etmek için en iyi zamandır.

Laos’a seyahat etmek için en iyi zaman

Genel olarak konuşursak, Laos’un iki açık mevsimi vardır: ilki, kuru mevsim, Kasım’dan Mayıs ortasına kadar sürer. Bu aylarda sıcaklıklar 15ºC ile 30ºC arasında dalgalanır. İkincisi, mayıs ayının sonunda başlayan ve Ekim ayına kadar devam eden yağışlı mevsim, sıcaklık, nem ve yoğun yağış aylarıdır.

Laos’un iklimi tropik musondur ve içinde iki ana mevsim vardır; aylarca başka ayrımlar yapabiliriz. Mart ve Nisan en kurak ve en sıcak aylar iken, Kasım ve şubat ayları da kuru fakat daha soğuk aylardır. Bu nedenle yağışlar Mayıs ve Ekim ayları arasında yoğunlaşır.

Gezginler, Laos’u ziyaret etmek için en iyi zamanın Kasım-Şubat ayları arasında olduğu konusunda hemfikirler. İklim Nisan ve mayıs aylarına göre daha soğuktur ve yağmur yoktur. Tek dezavantajı, çoğu turistin ülkeyi ziyaret ettiği zaman olmasıdır.

Turistlerin yoğun olduğu sezondan kaçınmak ve sıcaktan korkmamak istiyorsanız Laos’u ziyaret etmek için Mart ve Nisan aylarını seçebilirsiniz. Tabii ki, güneyde, Mekong vadisinde, yaklaşık 40ºC sıcaklığa sahip olacağını unutmayın.

Ve gerçekten turistlerle çevrili olmadan seyahat etmek istiyorsanız, yağışlı mevsimi seçin; Konaklama ve uçak biletleri için harika teklifler ve 25ºC ile 30ºC arasındaki sıcaklıklar bulacaksınız. Kuzeyde, güney bölgelerden çok daha fazla yağmur yağacağını unutmayın. Diğer bir dezavantaj ise yağmurların kestiği yolları bulabilmeniz, ayrıca sivrisinek ve sülüklerin daha fazla olması.

Bununla birlikte, Laos’ta her bölgenin kendine has özellikleri vardır, bu da belirli bir zamanı bir bölge için uygun hale getirirken diğeri için uygun değildir.

laos ne zaman ziyaret edilir

Luang Prabang’a ne zaman seyahat edilir

Mekong ve Nam Khan arasında yer alan ve Dünya Miras Alanı ilan edilen bu şehri ziyaret etmek için Laos’a ne zaman gideceğinize karar vermediyseniz, kuru mevsimi, tercihen Kasım ve Şubat aylarını seçmek en iyisidir.

Ülkenin güneyi Mart ve Nisan ayları arasında ziyaret edemeyeceğiniz kadar sıcak bir iklime sahiptir ve yağışlı mevsimde giderseniz gezinizden pek fazla keyif alamayacaksınız. Bu harika şehrin ev sahipliği yaptığı 33 Budist tapınağını gezmek için epey zamana ihtiyacınız olacak.

Laos’un kuzeyine ne zaman seyahat edilir

Yürüyüş yaparken Laos’un kuzeyini keşfetmek istiyorsanız, kaçıramayacağınız iki yer var: Nam Ha ve Luang Namtha. Bu kasabalar ekolojik turizmde uzmanlaşmıştır ve size, içinde yaşayan farklı etnik grupların kasabalarından geçen bir rota da dahil olmak üzere, ülkenin kuzeyindeki en iyi bölgelerin bir turunu sunar.

Kuzey, kurak mevsimlerde ziyaret edilmelidir, çünkü musonlar sırasında yağmurlar çok fazladır. Bu durumda bu bölgede yürüyüş keyfi yapmak için en uygun aylar Mart ve Nisan aylarıdır. Kuru mevsimin geri kalanı da tavsiye edilir.

Vang Vieng’e ne zaman seyahat etmeli

Laos’un bu bölgesi, doğa ve açık hava sporlarının tadını çıkarmak için mükemmel bir yer haline geldi. Vientán ve Luang Prabang’ın tam ortasında, Nam Song Nehri ile çevrili olan bu otel, trekking, tırmanma ve tubing tutkunlarının yanı sıra kano gezileri için buluşma yeridir.

Hiç şüphe yok ki, tüm bu sporları barışçıl bir şekilde yapabilmek için yağışlı mevsimden kaçınmak en iyisidir. Bir kez daha, kurak mevsim, bu turistik Laos şehrine seyahat etmek için en iyi zamandır. Kasım ve şubat arasında olabilirse, daha iyi.

Mekong’da gezinmek için Laos’a ne zaman seyahat edilir

Luang Prabang- Huay Xai arasında en popüler olan rotayı yapmak istiyorsanız, gezinizi kurak mevsimde planlamalısınız. Yağışlı mevsimde suların taşması sanıldığının aksine navigasyonu engelleyebilir.

Yüksek sıcaklıklardan korkmayanlar için Mart ve Nisan da dahil olmak üzere Kasım ve şubat ayları, Mekong’a yelken açmak için en iyi zaman olacaktır. Bu ünlü nehrin yörüngesinin tadını sonuna kadar çıkarmanıza izin verecek kuru ve ılıman bir iklime sahip olacaksınız.Vientiane, Tham Kong Lo veya Bolaven platosu gibi Laos mücevherlerinin geri kalanı için Kasım ve şubat ayları arasında seyahatinizi yapmak için en iyi aylar. Ziyaret etmek istediğiniz bölgeye göre tarihleri ​​iyi planlamayı unutmayın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı