Araç Sigortası

Trafikte Karşılaşılan Riskler

İstanbul Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir, coğrafi konumunun getirdiği büyük avantajlar ve kültürel yapısıyla bir çok turist tarafından da oldukça çok ziyaret edilir. İçinde bir çok güzelliği barındıran İstanbul’un en büyük sorunlarından biri trafiktir. İş çıkış saatleri ve haftasonları neredeyse asla akmayan bir trafiği olan İstanbul’da araç sahipleri de oldukça büyük zorluklar yaşarlar.

İstanbulluların en büyük sorununun trafik olduğunu söylemek yanlış olmaz diye düşünüyoruz, ardından gelen park sorunu da cabası. Araç sahiplerinin asla park yeri bulamaması hatta bazen yoğunluktan dolayı ücretli otoparklarda bile yer olmaması hepimizin duyduğu ve bildiği sorunlardandır.

Aracının iyiliğini düşünen şoförler genelde araçlarını sokaklara park etmek yerine otoparklara bırakır fakat orda da kazalarla karşılaşılabilir. Sokaklarda ve caddelerde özellikle yükseltinin olduğu yerlerde araçlarını yol kenarına bırakan sürücüler araçlarına bir zarar gelebilir tehlikesini göz önüne alırlar.

Merkezi yerleşim yerlerinde genelde sitelerin az olması ve kapalı otoparkların bulunmaması da yol kenarlarına araç bırakmalarını gerektirir. Hatta gece dışarı çıkmak isteyen insanların genelde sırf bu tehlikelerden dolayı genelde taksi kullandıklarını söyleyebiliriz. Yani İstanbul’da aracınız olması aslında ne kadar kolaylık sağlasa da bir taraftan da çok büyük bir sorumluluktur. 

Bunca sorunla karşı karşıya kalabileceğiniz İstanbul trafiğinde aracınız için gereken bütün önlemleri de almanız gerekmektedir. Aracına zorunlu olarak yaptırmanız gereken sigortanın haricince araç kaskosu yaptırmanızı da kesinlikle öneririz. Araç sigortası kaza anında sizin değil karşı tarafın maddi kayıplarını karşılar fakat yaptırdığınız kasko sizin aracının maddi kayıplarını karşılama konusunda yardımcı olur.

Araç sigortası hesaplama işlemi arabanıza göre değişiklikler gösterir o yüzden herkesin ödediği sigorta ücreti aynı değildir. Ama zorunlu bir sigorta türü olduğu için araç sahiplerinin bunu göze alarak araç sahibi olmasını öneririz.

Aracınıza yaptıracağınız bu sigortaları sadece İstanbul’da yaşadığınız göz önüne alarak değil nerede yaşarsanız yaşayın yaptırmanız gerektiğini vurgulayarak hatırlatmak isteriz. 

Araç kasko fiyatları da sizin ihtiyaç ve isteklerine göre farklılıklar gösterir, zorunlu bir sigorta türü olmasa da herkesin tercih etmesi gerekir. Kazanın ne zaman sizi bulacağını bilemeyiz ve bulduğu zaman da ne yapmanı gerektiği konusunda bir fikriniz olmayabilir, büyük bir kazada maddi olarak kaybınız olmaması için kasko fiyatlarına göz atıp size en uygununu seçmelisiniz.

Bu söylediklerimiz sizin maddi kayıplarınızı önlemekle alakalı fakat maddi kayıptan daha önemlisi sağlığınızdır. Araç kullanırken, alkollü, sinirli, ruhsal olarak kötü bir halde olmanız da sizin kazaya sebebiyet vermenizi artırır. Sizden kaynaklı bir sorun olmasa da trafikte her zaman dikkatli olmalısınız ve olası kazalardan olabildiğince uzak durmaya çalışmalısınız.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafiğe çıkan her araç sahibinin yaptırması gereken sigorta çeşitlerinden biri zorunlu trafik sigortasıdır.  Türkiye’de kayıtlı veya Türkiye’de bulunan her araç, Türk yasalarına göre sigorta yaptırmak zorundadır.

Trafik sigortası (araç sigortası) isteğe bağlı değildir. Yaptırmayanlar hakkında cezai işlemlere kadar giden ve kanunlar çerçevesinden belirlenmiş bir sigortadır. Asgari sigorta şartı, üçüncü şahıslara (insanlar, arabalar ve mülk) yönelik riskleri kapsayan sigortadır. Yaptırılan zorunlu trafik sigortası sayesinde herhangi bir kaza durumundan hasar gören araç ve kişiler güvence altına alınmaktadır.

Trafiğe çıkan birçok kişinin faydalanabileceği zorunlu trafik sigortası sayesinde, kaza durumunda, karşı tarafın hasarlarının karşılanması için trafik sigortası yaptırmak kritiktir. Ayrıca kanun gereği tüm motorlu araç sahiplerinin yaptırması zorunlu olduğu için yaptırılmaması halinde oluşabilecek herhangi bir maddi cezayı almamış olursunuz.

Trafik sigortası yaptırmayanları bekleyen diğer bir tehlike; trafikten men edilmektir. Trafik sigortasını yaptırmamış ya da geciktirmiş kişilerin araçları alınıyor ve trafiğe çıkamamaktadırlar. Tüm bunları düşündüğümüzde zorunlu trafik sigortası yaptırmayanların, araçlarını güven içerisinde kullanmaları için sigortalarını yaptırmaları gerekmektedir.

Kasko Nedir?

Trafik sigortası ile kasko sigortası birbirine karıştırılmamalıdır. Trafik sigortasını yaptırmamak trafikten men, para cezası gibi yaptırımlara yol açarken, Kasko sigortası yaptırmamanın hukuki bir yaptırımı yoktur. Dolayısıyla Trafik sigortası zorunluyken Kasko sigortası araç sahibinin inisiyatifine bağlıdır.

Trafik sigortası, bir kaza olayında sürücülerin üçüncü kişilere verecekleri maddi ve fiziki zararları karşılamayı kapsar. Kasko ise, yalnızca kendi taşıtınıza gelecek zararları karşılıyor.

Kasko teminatları ana teminatlar ve yan teminatlar olmak üzere ikiye ayrılır. Ana teminatlarda kaza teminatları, yangın teminatı, çalınma teminatı ve kişisel zarar teminatı gibi teminatlar yer almaktadır.

Bu yazımız araç sahiplerine, araç sahibi olacaklara ve sürücüler için faydalı bilgiler sunduk. Lütfen zorunlu trafik sigortanızı ve kaskonuzu yaptırın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı