Araç Sigortası

İstanbul’da Trafik ve Yaşam

İstanbul Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir, coğrafi konumunun getirdiği büyük avantajlar ve kültürel yapısıyla bir çok turist tarafından da oldukça çok ziyaret edilir. İçinde bir çok güzelliği barındıran İstanbul’un en büyük sorunlarından biri trafiktir. İş çıkış saatleri ve haftasonları neredeyse asla akmayan bir trafiği olan İstanbul’da araç sahipleri de oldukça büyük zorluklar yaşarlar.

İstanbulluların en büyük sorununun trafik olduğunu söylemek yanlış olmaz diye düşünüyoruz, ardından gelen park sorunu da cabası. Araç sahiplerinin asla park yeri bulamaması hatta bazen yoğunluktan dolayı ücretli otoparklarda bile yer olmaması hepimizin duyduğu ve bildiği sorunlardandır.

Aracının iyiliğini düşünen şoförler genelde araçlarını sokaklara park etmek yerine otoparklara bırakır fakat orda da kazalarla karşılaşılabilir. Sokaklarda ve caddelerde özellikle yükseltinin olduğu yerlerde araçlarını yol kenarına bırakan sürücüler araçlarına bir zarar gelebilir tehlikesini göz önüne alırlar.

Merkezi yerleşim yerlerinde genelde sitelerin az olması ve kapalı otoparkların bulunmaması da yol kenarlarına araç bırakmalarını gerektirir. Hatta gece dışarı çıkmak isteyen insanların genelde sırf bu tehlikelerden dolayı genelde taksi kullandıklarını söyleyebiliriz. Yani İstanbul’da aracınız olması aslında ne kadar kolaylık sağlasa da bir taraftan da çok büyük bir sorumluluktur. 

Bunca sorunla karşı karşıya kalabileceğiniz İstanbul trafiğinde aracınız için gereken bütün önlemleri de almanız gerekmektedir. Aracına zorunlu olarak yaptırmanız gereken sigortanın haricince araç kaskosu yaptırmanızı da kesinlikle öneririz. Araç sigortası kaza anında sizin değil karşı tarafın maddi kayıplarını karşılar fakat yaptırdığınız kasko sizin aracının maddi kayıplarını karşılama konusunda yardımcı olur.

Araç sigortası hesaplama işlemi arabanıza göre değişiklikler gösterir o yüzden herkesin ödediği sigorta ücreti aynı değildir. Ama zorunlu bir sigorta türü olduğu için araç sahiplerinin bunu göze alarak araç sahibi olmasını öneririz.

Aracınıza yaptıracağınız bu sigortaları sadece İstanbul’da yaşadığınız göz önüne alarak değil nerede yaşarsanız yaşayın yaptırmanız gerektiğini vurgulayarak hatırlatmak isteriz. 

Araç kasko fiyatları da sizin ihtiyaç ve isteklerine göre farklılıklar gösterir, zorunlu bir sigorta türü olmasa da herkesin tercih etmesi gerekir. Kazanın ne zaman sizi bulacağını bilemeyiz ve bulduğu zaman da ne yapmanı gerektiği konusunda bir fikriniz olmayabilir, büyük bir kazada maddi olarak kaybınız olmaması için kasko fiyatlarına göz atıp size en uygununu seçmelisiniz.

Bu söylediklerimiz sizin maddi kayıplarınızı önlemekle alakalı fakat maddi kayıptan daha önemlisi sağlığınızdır. Araç kullanırken, alkollü, sinirli, ruhsal olarak kötü bir halde olmanız da sizin kazaya sebebiyet vermenizi artırır. Sizden kaynaklı bir sorun olmasa da trafikte her zaman dikkatli olmalısınız ve olası kazalardan olabildiğince uzak durmaya çalışmalısınız.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı