Gezi Eğlence

İstanbul’da Yapılacak En İyi Şeyler

İstanbul’da veya başka bir şehirde mükemmel bir gezi geçirmek veya İstanbul’da yapılacak daha sıra dışı, daha eşsiz şeyler yapmak için rehberimizi takip edebilirsiniz.

İstanbul, Sultanahmet Camii, Ayasofya, Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı gibi en ünlü tarihi yerlerden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Görülmesi ve yaşanması gereken çarpıcı, önemli tarihi yerlerdir. Ancak şehir aynı zamanda daha az kalabalık ve biraz da alışılmışın dışında yapılacak çok eğlenceli şeyler sunuyor.

Burada keşfedilecek ve yapılacak pek çok sıra dışı aktivite var. İşte başlamanıza ve gezinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için İstanbul’da yapılacak 5 benzersiz şey:

İstanbul’daki En İyi 10 Turistik Yeri Ziyaret Edin

İstanbul, geleneklerini ve tarihini iyi bir şekilde koruyan, onları dünyanın her yerinden gelen gezginlere verecek çok şeyi olan heyecan verici bir şehre entegre eden bir şehirdir.

İstanbul bugün camileri, bazilikaları, katedralleri ve antik çarşılarıyla tarihi köklerine sadık kalan çok kültürlü bir şehirdir.

Doğu ile Batı arasında duran Türkiye’nin en büyük şehri, tüm turistlere hitap eden bir gizem ve güzellik havası sunuyor. İstanbul’daki başlıca turistik mekanlara bir bakış:

Galata Kulesi

67 metre (219 fit) yükseklikteki Galata Kulesi, İstanbul’un silüetine bakar. Eski şehrin ve çevresinin olağanüstü manzarasını sunmaktadır.

Galata Kulesi tarih boyunca varlığını sürdürürken çeşitli işlevler için kullanılmıştır. Hapishane, gözetleme kulesi oldu ve askeri amaçlarla kullanıldı. Daha sonra günümüzde olduğu gibi seyir terası, restoran gibi turistik işlevlere ev sahipliği yapmıştır. Yüzyıllar geçtikçe hala şehrin göbeğinde olan kulenin işlevleri değiştikçe görünümü de değişti. Kulenin çatısı sık sık değiştirilirken, taş gövdesi hemen hemen aynı kaldı.

Çamlıca Tepesi

İstanbul’da yapılacak 5 eşsiz şeyden Çamlıca tepesini ziyaret etmek. Asya yakasında, Üsküdar’ın tepe noktasında yer almaktadır. Buraya vapurla ve ardından taksiyle (daha manzaralı bir yolculuk) veya Avrupa yakasından Boğaziçi Köprüsü’nden taksiyle (iki kıtayı birbirine bağlayan tek köprüyü geçerken de heyecan verici) ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un en güzel manzarasını sunan Çamlıca Tepesi, buradan hemen hemen tüm Boğaz boğazını ve tüm şehri seyredersiniz.

Sevilen bir yöresel piknik yeri, açık hava restoranı ve ünlü gözleme lokantası olan düğün yeridir.

İstanbul Bakırköy Caddesi

İstanbul Bakırköy Caddesi (Caddesi BAKIRKÖY İSTANBUL) büyük ve güzel bir ticari caddedir. Orada küçük alışveriş merkezleri, kafeler, restoranlar, internet mağazaları ve sinemaların olduğu bir grup perakende caddesi bulacaksınız. Ayrıca çeşmeler ve yeni süslemeler de var.

İstanbul Bakırköy hakkında bilmeniz gereken her şey

Miniatürk’ü Ziyaret Edin

Miniatürk, İstanbul’da bulunan bir minyatür parkıdır ve dünyanın en büyük minyatür parklarından biridir. Kısacası, park ünlü turistik yerlerin ve ilgi çekici yerlerin 1/25 ölçeğinde yapılmış küçük kopyalarıyla doludur.

Parkta Theodosius Dikilitaşı, Mostar Köprüsü ve Aya İrini Kilisesi dahil olmak üzere 100’den fazla model bulunuyor.

Miniatürk hakkında bilmeniz gereken her şey

İstiklal Caddesi

İstanbul’un en ünlü caddesi ve eğlence bölgesi İstiklal Caddesi’dir. Mağazalar, barlar, kafeler ve her türden sokak gösterileriyle dolu uzun ve canlı bir yaya caddesi. İnanılmaz Madame Tussauds Balmumu Müzesi’ni, büyük Padua St. Anthony Kilisesi’ni ve orada Pera Müzesi’ni ziyaret edeceksiniz.

İstanbul’da İstiklal Caddesi hakkında daha fazla bilgi edinin

Kadıköy’ü Keşfedin

Kadıköy, Türkçede “Hâkimler Köyü” anlamına gelir. Kadıköy, şimdiye kadar ziyaret ettiğim en iyi yerlerden biri.

Bu Şehir’de deniz kenarında ve iç kesimlerde tarihi binalar, pazarlar, kültürel etkinlikler ve sanatlar, alışveriş merkezleri, kafeler, barlar ve restoranlar ve özellikle ünlü “Barlar Sokağı” ve yakınlardaki güzel Moda banliyösü boyunca hareketli gece hayatı bulacaksınız. İstanbul’un en popüler ve renkli semtlerinden biridir.

Önemli bir ulaşım merkezi olduğu için birçok öğrenci ve yabancı orada yaşamayı sever.

Ortaköy’ü Ziyaret Edin

Ortaköy Beşiktaş’ın en seçkin, canlı ve çekici semtlerinden biridir.

Ortaköy Meydanı ve Ortaköy Camii, Ortaköy’ün merkezleridir. Ortaköy’de sokak pazarları da yaygındır. Ziyaretçiler bir dizi el işi, hediyelik eşya, ikinci el kitap, çeşitli güzel şeyler ve daha fazlasının tadını çıkaracak ve satın alacaklardır.

Ortaköy, sahildeki çay bahçeleri, kafeleri ve Boğaz’a bakan fırınlarıyla da tanınır. Pek çok sakin, çeşitli kafelerden fırında patates almayı ve boğazın muhteşem manzarası eşliğinde yemeyi sever.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı, mirası ve güzel manzaraları bir araya getiren İstanbul’un mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir.

Topkapı Sarayı, İstanbul’un en eski tarihi bölgelerinden birinde yer almaktadır. Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç arasındaki tarihi İstanbul yarımadasında yer alan saray, İstanbul’un ikonik yapılarından biridir.

Sarayburnu’ndaki Doğu Roma akropolü üzerinde 700.000 metrekarelik bir alana kurulan Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet’ten 31. hanedan.

Topkapı Sarayı, hanedanın yavaş yavaş Dolmabahçe Sarayı’na taşındığı 19. yüzyılın ortalarından itibaren yavaş yavaş terk edilse de tarihi önemini ve değerini korumuştur.

Prens Adaları’na Git

İstanbul kıyılarındaki bu dokuz ada zinciri, kalabalıktan ender bir sapma sunuyor. Sıcak aylarda basit bir günlük gezi olan adalar, şehirden sadece hızlı bir feribot yolculuğu mesafesindedir.

Gezginlerin çoğu dört büyük adayı (Büyükada, en büyük ve en ünlü, Burgazada, Heybeliada ve Kınalıada) ziyaret eder. Gezerken eski evleri ziyaret edebilir, lezzetli kafelerde yemek yiyebilir, sevimli evleri görebilirsiniz.

Bu adaları benzersiz kılan şey, adalarda hiçbir araca izin verilmemesi, onları güvenli ve sakin hale getirmesi ve bölgenin gürültüsünden hoş bir kaçış olmasıdır. Yürüyerek, bisikletle veya at ve faytonla dolaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı