Gezi Eğlence

İstanbul’da Yerli Gibi Yaşamanın 5 İpucu

İstanbul Türkiye’nin hatta Dünya’nın en güzel şehirlerinden biridir, tarihi yapıları, yaşam koşulları ve eğlence olanaklarıyla herkesin yaşamak istediği yerlerden biridir. Peki İstanbul’da bir yerli gibi hissederek nasıl yaşayabilirsiniz gelin beraber bakalım.

1- Kendinizi bir feribota atın

Bu büyük şehri ziyaret etmenin mükemmel bir yolu denizdir. Boğaz’a ücretli geziler satan birçok gemi göreceksiniz, ancak paradan tasarruf etmek ve daha fazla özgürlüğe sahip olmak istiyorsanız, bunun yerine günlük bir vapur yolculuğu yapın.

Topkapı Kalesi’ni, Boğaziçi Köprüsü’nü, muhteşem yalıları, devasa minareli camileri, diğer kaleleri ve sarayları ve daha fazlasını geçeceksiniz.

2- İstanbul’un dev AVM’lerini gezmek

İstanbul, geniş alışveriş merkezleri ve dünyaca ünlü alışveriş merkezleri ile ünlüdür. İstanbul’daki alışveriş merkezlerinin çoğuna metro veya toplu taşıma ile kolayca erişilebilir, çocuk dostudur ve Sultanahmet veya Taksim gibi turistik bölgelere (Mall of İstanbul hariç) uzak değildir.

3- İstanbul’da Haftalık Sokak Pazarları (Pazarlar)

Her bütçe ve tarz için İstanbul’da her şey var. İstanbul’daki en iyi alışverişin bir diğer eğlenceli ve alternatifi de sokak pazarlarıdır. Ziyaretçiler, İstanbul’un sokak pazarlarının güzel kalabalığı ve nostaljisi içinde birkaç saat geçirecek ve çeşitli nesneler, yiyecekler ve ürünler bulacaklar. Aynı zamanda ucuz bir alışveriş yöntemidir.

İstanbul’un popüler semtlerinde kurulan düzenli sokak pazarları:

  • Bahçelievler Pazartesi Pazarı
  • Kadıköy Salı Pazarı
  • Bostancı, Fatih, Yeşilköy ve Ihlamur’da Çarşamba Pazarı
  • Etiler, Merter, Erenköy, Ortaköy ve Suadiye’de Perşembe Pazarı
  • Fındıkzade ve Üsküdar Cuma Pazarı
  • Bakırköy, Beşiktaş ve Feriköy’de Cumartesi Pazarı
  • Küçükçekmece Pazar Pazarı

4- Harika bir Türk hamamı ve saunanın keyfini çıkarın

Kişisel hijyen ve yıkanmayı teşvik eden Türk hamamı, İslami tabiata uygun, manevi açıdan gerekli bir uygulamadır. Türk hamamı, yaygın hamam uygulamalarından farklı olarak kişilik boyutunu denklemden çıkarır.

İstanbul’daki hamamın sadece İstanbul’da 10 binden fazla hamamın varlığını açıklayan bir hikayesi ve tarihi, ritüelleri ve faydaları vardır.

5- İstanbul’un harika restoran ve kafelerini ziyaret edin

Dünyadaki her turizm sisteminde olduğu gibi, turistler de yemek yemeyi ve yeni yemekler keşfetmeyi severler.

Türkiye’de bir Türk pizzası olan “pide”den kebaplara, ızgaralara ve geleneksel yemeklerden “minman, mantı, iskandar… ve diğerleri”ne kadar farklı yemek çeşitlerini denemenizi tavsiye ederiz.

İstanbul’un en ünlü restoranları:

  • AL MADINA RESTORAN
  • NUSR-ET STEAKHOUSE
  • GÜRKAN ŞEF STEAKHOUSE

Her sokağın köşesinde ve ayrıca alışveriş merkezlerinde her türden restoran ve kafe bulabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı